Kategorie

Konto

Koszyk

Lampa nad stołem w jadalni – idealne rozwiązanie!

Opublikowano: sie 04,2021 11:58

Lampa nad stołem w jadalni – idealne rozwiązanie!

Oświetlenie w jadalni jest równie istotne, co w pozostałych pomieszczeniach w domu. Najważniejsze, by podczas wyboru nie sugerować się jedynie kolorem i kształtem klosza lampy, lecz zwrócić uwagę m.in. na intensywność światła. Jadalnia często jest miejscem pracy dorosłych i odrabiania lekcji dla dzieci, a w obu przypadkach oświetlenie ma niebagatelne znaczenie.

Spis treści

Jaka lampa nad stół?

Lampa nad stołem nie może emitować ani zbyt mocnego, ani zbyt słabego światła. Najlepszym kompromisem będzie więc światło ciepłe białe, które pozwoli dokładnie dostrzec wszystkie elementy posiłku na talerzu i nie będzie oślepiać podczas romantycznej kolacji z ukochanym. Dobrą opcją jest lampa nad stół regulowana, pozwalająca dobrać wysokość, a tym samym intensywność światła w zależności od potrzeb.

Lampy wiszące mają to do siebie, że nie nadają się do zawieszania nisko nad stołem – emitują zbyt dużo ciepła. Lampy wiszące nad stół dobrze jest więc zawiesić na tyle wysoko, by w żaden sposób nie wpływały na komfort spożywania posiłków.

Nowoczesna lampa nad stół rzadko kiedy wyposażona jest w klosze, dlatego zaleca się ją wieszać nieco wyżej niż standardowe lampy jadalniane. Wyjątek stanowią modele wyposażone w klosze zwrócone w dół, jako że nie oślepiają i równomiernie oświetlają cały blat stołu, a od lampy nad stołem w jadalni tego właśnie się oczekuje.

W aktualne trendy dotyczące lamp nad stół doskonale wpisują się projekty industrialne i skandynawskie. Nowoczesne lampy wiszące często przypominają więc plątaninę żarówek lub są imponującą konstrukcją złożoną z butelek po doborowych trunkach. Jedno jest pewne – lampa nad stół jadalny musi być ciekawa, spełniać swoją rolę, ale też skupiać na sobie uwagę i idealnie komponować się z resztą wyposażenia.

Na jakiej wysokości lampa nad stołem?

Jaka odległość lampy nad stołem jest najlepsza? Złota zasada brzmi, że pomiędzy lampą wiszącą a blatem stołu powinno być przynajmniej 60 centymetrów odstępu. Wysokość lampy nad stołem jadalnym nie jest już tak precyzyjnie określona, gdyż wszystko zależy od wysokości pomieszczenia. Przy odpowiedniej wysokości stół jest równomiernie oświetlony, a światło nikogo nie razi w oczy i nikomu nie przeszkadza. Dzięki temu stół i lampa idealnie się ze sobą komponują.

Lampa nad stół – jaka moc?

Lampy nad stół do jadalni nie muszą cechować się najwyższą dostępną na rynku mocą. Obecnie coraz częściej oświetlenie centralne przesuwa się bezpośrednio nad stół, dzięki czemu można zastosować źródła światła o mniejszej mocy. Jeśli chodzi o moc lampy, to na oprawie każdego modelu znajdziesz adnotację o maksymalnej mocy żarówki, jaka może być zastosowana. Żarówka do lampy wiszącej nie powinna być mocniejsza od zalecanej przez producenta.

Dość popularnym rozwiązaniem są ściemniacze, które są alternatywą dla tradycyjnego włącznika. Umożliwiają regulowanie natężenia światła i przystosowanie jednego źródła do kilku funkcji. Jedną z największych zalet ściemniaczy jest ich energooszczędność.

Lampy nad stół w jadalni – nasze propozycje

Dużym zainteresowaniem miłośników nowoczesnego stylu cieszy się lampa nad stół Pająk, przypominająca oświetlenie rodem z magazynu czy dużej hali. Choć jest surowa, doskonale podkreśla wyjątkowość wnętrza, dodając mu charakteru i klasy. Popularna też jest lampa nad stół w kształcie figury geometrycznej, ale podobnie jak poprzednia propozycja, pasuje jedynie do nowoczesnych wnętrz. W jadalniach urządzanych w stylu glamour sprawdzi się za to lampa nad stół typu żyrandol z kryształków. Bardzo delikatna, nada pomieszczeniu elegancji i klasy.

Wybór lampy nie jest prosty, dlatego im wcześniej zaplanujemy styl kuchni, tym więcej czasu będziemy mieć na znalezienie tej idealnej. Kupując lampę, warto mieć na uwadze nie tylko jej wygląd, ale też funkcjonalność.


Może zainteresują Cię również:

Lampa LED sufitowa – 4 modele, które sprawdzą się w salonie

Cotton Ball Lights – lampki, które budują nastrój w domu!

4 naprawdę ciekawe lampiony do salonu

Lampy sufitowe

Lampy ścienne

Lampy stojące, podłogowe

 

Pokaż więcej