Kategorie

Konto

Koszyk

Narzuta na łóżko – jak ją wybrać?

Opublikowano: sie 19,2022 11:56

Narzuta na łóżko – jak ją wybrać?

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni, który powinien być nie tylko funkcjonalny, ale i przyciągać wzrok z powodu swoich walorów wizualnych. By odpowiednio udekorować łóżko, wystarczą ozdobne poduszki i gustowna narzuta. Pozostaje zatem pytanie: jak dobrać narzutę na łóżko? Przeczytaj kilka praktycznych wskazówek.

Jak dobrać narzutę na łóżko?

Zanim kupimy odpowiednią narzutę na łóżko, warto wziąć pod uwagę rozmiar materaca, wysokość i konstrukcję łóżka, wystrój całej sypialni oraz nasze upodobania. Niektórzy lubią narzuty sięgające do podłogi, inni takie zakładane pod materac, jeszcze inni wywinięte u wezgłowia. Ponieważ nasza narzuta do sypialni będzie znajdować się na pościeli,  przyda się kilka centymetrów zapasu, aby materiał nie okazał się zbyt krótki. Standardowe narzuty na łóżko dwuosobowe mają rozmiar 220×240 cm lub 220×240, a na łóżko jednoosobowe od 150×200 cm do 160×240 cm.

Materiał i estetyka narzuty

Narzuty produkowane są dzisiaj z takich materiałów, jak bawełna, akryl, satyna czy wełna czesankowa. Modna jest ostatnio narzuta z wełny czesankowej. Dlaczego? Wełna czesankowa jest uzyskiwana z sierści różnych zwierząt, najczęściej owiec, lam lub wielbłądów, a następnie czesana specjalnymi szczotkami i układana płasko, równolegle do siebie. Krótsze włókna się usuwa, przez co zostają tylko te długie, które przypominają sznur. Na koniec robi się z nich grube, plecione sploty, które prezentują się przepięknie. Jedynie ich czyszczenie bywa problematyczne.

Warto zwrócić uwagę, czy narzuta nadaje się do prania (pralka automatyczna czy jedynie pranie chemiczne?) oraz jak ją czyścić. Dobry materiał zapewnia także komfort termiczny. Jeśli chcecie spać lub wypoczywać pod narzutą, dobrym rozwiązaniem będzie narzuta pikowana, ponieważ ma ona w środku dodatkową włókninę i jest gruba.

Poza praktycznym materiałem i grubością idealna narzuta do sypialni powinna spełniać nasze wymagania estetyczne, a więc posiadać właściwy kolor i krój oraz gustowny design. Do wyboru mamy narzuty gładkie, wzorzyste (na przykład narzuta orientalna) lub z różnymi ozdobami. Jeśli zaś chodzi o kolory, najbardziej praktyczne są beże, brązy i biel, ale oczywiście można je dopasować do wystroju całego pomieszczenia, aby stanowiły spójną całość z barwą ścian czy innych elementów dekoracyjnych w sypialni.

Jaką narzutę na kanapę i narożnik, a jaką na łóżko dziecięce?

Narzuty stosuje się nie tylko na łóżka dorosłych, ale i na kanapy, fotele czy narożniki w pokojach gościnnych i salonach oraz na łóżka dziecięce. Dzieci lubią narzutę włochacz, która jest bardzo przyjemna w dotyku i budzi pozytywne skojarzenia, a także narzutę patchwork, zszytą z małych kawałków materiału. Narzuta na narożnik może być fantazyjnie położona i świetnie nadaje się do tego narzuta bawełniana.

Ile kosztuje narzuta na łóżko?

Narzuty można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto wcześniej sprawdzić, czy dany model posiada odpowiednie certyfikaty gwarantujące wysoką jakość produktu.