Wszystkie kategorie
Moja Arena

Jak zawiązać krawat? Oto najlepsze sposoby!

Opublikowano: sie 27,2018 11:09

Jak zawiązać krawat? Oto najlepsze sposoby!

Wiązanie krawatów nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Można to jednak zrobić na wiele różnych sposobów –  warto poznać kilka podstawowych, a następnie dopasować je do odpowiedniej okazji. Przeczytanie tego artykułu pozwoli Ci nauczyć się 4 głównych sposobów wiązania krawata, tak by zawsze wyglądać prezentować odpowiednio do okazji!

Wiązanie krawata – co warto wiedzieć?

Z badań wynika, że większość polskich mężczyzn wiąże krawat tylko na jeden sposób – albo w ogóle nie potrafi go wiązać. Jednym z najpopularniejszych sposobów wiązania krawata w Polsce jest węzeł windsor. Jednak należy pamiętać o tym, że są także inne metody. Tak naprawdę sposób wiązania krawata należy dopasować do swojej sylwetki oraz postury. Dodatkowo mięsiste i grube krawaty należy wiązać w inny sposób niż krawaty jedwabne.  Warto pamiętać o tym, że tego, jak zawiązać krawat slim albo shelby, można się nauczyć dopiero, gdy znane nam są prostsze metody. Jakie więc są najpopularniejsze sposoby wiązania krawata?

Węzeł prosty

Najbardziej klasycznym sposobem wiązania krawata jest węzeł prosty. Jest on łatwy do wykonania i pasuje do większości kołnierzyków. Szeroki koniec krawata należy przełożyć w prawą stronę nad końcem węższym, a następnie przełożyć dalej w stronę lewą. Później szeroki koniec należy zawinąć nad końcem prawym i przełożyć od dołu ku szyi i następnie w dół przez powstałą pętlę. Później pozostaje już tylko uformowanie węzła. Ten typ węzła nazywany jest także „four in hand”, dlatego że wymaga czterech szybkich ruchów.

Węzeł podwójny

To, jak zawiązać krawat na dwa razy, nurtuje wiele osób, jednak w rzeczywistości ten sposób wiązania krawata jest bardzo zbliżony węzła prostego. Różnica polega na tym, że wymaga jednego dodatkowego obrotu, ponieważ szerszą końcówkę krawata trzeba obwinąć dwukrotnie wokół końcówki węższej.

Węzeł windsor

Węzeł windsorski przypomina kształtem równoboczny trójkąt, co oznacza, że jest symetryczny i sprawia wrażenie eleganckiego. Nazwa tego węzła pochodzi od księcia Windsor. Węzeł tego typu musi być ustawiony na kołnierzyku bardziej obfitym.

Początkowo należy zabrać się do wiązania tego typu tak, jak do wiązania węzła prostego – czyli szerszy koniec przełożyć w prawo nad końcem węższym. Następnie szerszą końcówkę należy włożyć pod brodę, złapać ją u końca i naciągnąć ku górze. Dalej przekładamy szerszy koniec krawata na przód i na prawo, stamtąd pod spodem węzła na stronę lewą i następnie od przodu do środka węzła.

Na sam koniec należy stworzyć tak zwaną „łezkę”, która dodaje szyku. Szerszy koniec przesuwany na prawo i owijamy węzeł od przodu ku lewej stronie. Dalej przeciągamy go od dołu ku szyi i przekładamy przez pętlę z przodu.

Należy pamiętać, że węzeł windsorski pasuje głównie do węższych krawatów. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z trudniejszych sposobów wiązania krawata.

Węzeł pół windsor

Węzeł półwindsorski jest prostszy do wykonania niż ten typu windsorskiego, jednak jest on także elegancki. Pasuje do kołnierzyków o szerszych koniuszkach, a także do wąskich krawatów. Jest to skromniejsza wersja węzła windsorskiego. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno węzeł typu windsor, jak i pół windsor pasują do cienkich krawatów, wykonanych z satyny czy jedwabiu.

Jak zawiązać węzeł półwindsorski? Szerszy koniec krawata przekładamy w prawo, nad węższym końcem. Następnie przekładamy go pod spodem w lewo i kierujemy ku górze, do szyi, przekładając od góry. Spod pętli na szyi wyprowadzamy szerszy koniec z prawej strony węzła i owijamy nim węzeł od przodu, by następnie znów poprowadzić go od spodu pod szyję i finalnie – od góry, przez uformowany węzeł.

Jaki węzeł do jakiej okazji?

Na egzaminach, weselach czy innych formalnych okazjach, warto zawiązać węzeł windsorski. Węzeł półwinsorski nadaje się do pracy i na okazje świąteczne, ale trochę mniej formalne niż windsorski. Co ważne, krawat oraz węzeł powinny zostać dopasowane do męskiej koszuli oraz do obuwia.

Istnieje wiele sposobów wiązania krawata i warto nauczyć się tych kilku najbardziej podstawowych. Dzięki temu możliwe jest stworzenie wielu różnych stylizacji, a także dopasowanie zarówno węzła, jak i samego krawata do konkretnej okazji oraz do reszty stroju. Przede wszystkim jednak należy zadbać o estetykę w trakcie wiązania i o to, aby cały strój prezentował się schludnie i spójnie.

 


Pokaż więcej