Jaki blender ręczny? Wybieramy!

Blender ręczny to nieoceniona pomoc w kuchni. Niewielki i praktyczny, pomoże nam szybko przygotować zupę krem, owocowe smoothie czy orzeźwiający koktajl. Najtańsze modele dostępne są w cenie już kilkudziesięciu złotych, ale zanim damy się skusić niskiej cenie, sprawdźmy, na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę, kupując blender ręczny. Jaki model wybrać, aby być zadowolonym z zakupu?

Blender ręczny – jaki wybrać?

Zanim zdecydujemy się na zakup blendera ręcznego, zastanówmy się, jakie są za i przeciw w kontekście blendera kielichowego. Wiele osób zadaje sobie pytanie – blender ręczny czy kielichowy? Jeśli szukamy większego, wielofunkcyjnego urządzenia o sporej mocy, to najprawdopodobniej blender kielichowy będzie urządzeniem dla nas. Jeśli jednak zadowoli nas nieco mniejsza moc, która zblenduje warzywa, ale nie poradzi już sobie z lodem, i jeśli zależy nam na urządzeniu niewielkim, przenośnym i praktycznym, to owszem, blender ręczny jest dokładnie tym, czego szukaliśmy.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem blendera ręcznego. Są wśród nich między innymi: rodzaj wykorzystanego materiału, moc blendera (jakie efekty zapewni nam blender ręczny 800W, a jakie blender ręczny 200W?), rodzaj stopki miksującej, rodzaj zasilania czy też maksymalny czas pracy.

Materiał – plastikowy czy metalowy?

To często pierwsze z pytań, jakie sobie zadajemy. Czy blender może być plastikowy, czy może lepiej wybrać blender metalowy? Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch elementów. Materiały syntetyczne, jak plastik czy guma, są zdecydowanie bardziej przyjemne w dotyku i zmniejszają ciężar urządzenia, a przecież blender musimy cały czas utrzymywać w jednej pozycji. Dlatego tak często wykonuje się z nich elementy blenderów ręcznych. Ale dół blendera powinien być wykonany z metalu, który jest o wiele bardziej wytrzymały. Oczywiście nie oznacza to, że nie znajdziemy blenderów w całości wykonanych z plastiku – takie modele przeważają przede wszystkim na niższej półce cenowej.

Moc blendera

Jeśli chodzi o blendery ręczne, to oczywiście im wyższa moc, tym lepiej, ale trudno nam będzie znaleźć blender ręczny 1000W lub o większej mocy – jeśli chcemy naprawdę silnego urządzenia, to wybierzmy raczej blender kielichowy. Standardowa moc blendera ręcznego to około 600-700W. Wystarczy ona w zupełności do blendowania warzyw i owoców.

Stopka miksująca

Stopka miksująca znajdująca się na samym dole to miejsce mocowania noży. Te zazwyczaj są dwuskrzydłowe bądź czteroskrzydłowe – ta druga opcja zapewni nam lepszy efekt i szybszą pracę, ale będzie także powodem wyższej ceny.

Inne parametry i funkcje

Istotnym elementem jest sposób zasilania. Możemy wybrać ten tradycyjny, a więc z użyciem kabla. Ale na rynku dostępne są także blendery bezprzewodowe, które pracują w oparciu o akumulatory. Jednakże takie urządzenia mają zdecydowanie mniejszą moc. Sprawdźmy także maksymalny czas pracy urządzenia – jeśli szybko się nagrzewa, będziemy zmuszeni co chwilę je wyłączać, a to znacznie wydłuży czas gotowania. Przydatnymi gadżetami są także wymienne końcówki o różnorakich funkcjach. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko blendować, ale także ubijać lub spieniać mleko.

Dodatkowe wyposażenie

Jednym z najpopularniejszych dodatkowych elementów, które możemy kupić wraz z blenderem ręcznym, jest pojemnik. Często trudno jest nam znaleźć dość wysokie i niezbyt szerokie (ale i nie za wąskie, jak szklanka!) naczynie, które pozwoli na praktyczne wykorzystanie blendera w kuchni. Ten ręczny, w przeciwieństwie do kielichowego, nie posiada bowiem pojemnika w standardzie. Ale jeśli znajdziemy blender ręczny z pojemnikiem, to warto się nad nim zastanowić – znacznie ułatwi nam to pracę.

Ile kosztuje blender ręczny?

Najtańsze modele znajdziemy już w cenie kilkudziesięciu złotych, ale są to zazwyczaj plastikowe blendery o niewielkiej mocy i małym ostrzu. Jeśli wiemy, że będziemy z tego sprzętu korzystać dość często lub że oprócz nas będą gotować za jego pomocą także inne osoby, to warto rozejrzeć się za produktem z nieco wyższej półki. Taki blender to wydatek rzędu 200-400 złotych. Możemy być jednak pewni, że służyć nam będzie naprawdę długo.

Zobacz również