Kategorie

Konto

Koszyk

Jak wyczyścić dywan?

Opublikowano: sie 20,2021 15:03

Jak wyczyścić dywan.jpg

Dywan to sprawdzony sposób na nadanie wnętrzu unikalnego charakteru i przytulnego klimatu. Aby mógł on nam posłużyć przez długi czas, zadbać należy o jego stosowną pielęgnację. Jak wyczyścić dywan w domu?

Jak wyczyścić dywan na sucho i na mokro?

Jak wyczyścić dywan? W pierwszej kolejności należy go dokładnie odkurzyć. W przypadku dużych zabrudzeń lub modeli z długim włosiem konieczne może okazać się jego wytrzepanie. Jak wyczyścić dywan na sucho? W tym celu warto wypróbować jednego z domowych sposobów. Czym wyczyścić dywan? Pierwsza propozycja to proszek z 4 łyżek startych płatków mydlanych oraz 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej. Wysypujemy go na dywan, wcieramy, zostawiamy na kilkanaście minut, a następnie dokładnie odkurzamy. Jak wyczyścić dywan sodą oczyszczoną? Postępujemy tutaj identycznie, jak w przypadku opisanego powyżej sposobu. Jak skutecznie wyczyścić dywan? Godnym polecenia rozwiązaniem jest płyn piorący zrobiony z 500 ml wody, 250 ml octu i 2 łyżek soli. Mieszamy składniki ze sobą, przelewamy do butelki z dyfuzorem i rozpylamy równomiernie po powierzchni dywanu. Zostawiamy do wyschnięcia i odkurzamy.

W przypadku uporczywych zabrudzeń niezbędne może okazać się wypranie dywanu. Jak dobrze wyprać dywan ręcznie? Rozcieńczamy płyn do prania tkanin z wodą, tak aby uzyskać dużą ilość piany. Następnie aplikujemy ją na plamy i pocieramy przy pomocy gąbki lub szczoteczki z miękkim włosiem. Jak wyprać dywan w domu? Pomocne okazać może się tu urządzenie, jakim jest odkurzacz piorący. Najbardziej praktyczne są modele, które pozwalają zarówno na pranie, jak i odkurzanie dywanów. Wybierając odkurzacz tego typu, pod uwagę warto wziąć parametry, takie jak pojemność zbiorników na czystą i brudną wodę czy funkcja zbierania wody. Jaki odkurzacz piorący wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na naszym blogu.

Jak wyczyścić dywan z długim włosiem?

Dywan z długim włosiem, nazywany również dywanem shaggy, to popularna ozdoba wnętrza. Dobrze sprawdza się on zarówno w salonie, jak i sypialni czy pokoju dziecięcym. Taki dywan to znakomity sposób na nadanie pomieszczeniu przytulnego charakteru. Nie tylko pięknie się on prezentuje, lecz chroni również przed chłodem podłogi. Chodzenie po dywanie shaggy to czysta przyjemność. Jak wyczyścić futrzany dywan, aby zawsze prezentował się on efektownie, ciesząc oko? Odkurzać powinno się go co najmniej 2 razy w tygodniu. Związane jest to z tym, że mimo że na pierwszy rzut oka kurz czy inne zabrudzenia są niewidoczne, skrywać mogą się one w runie dywanu, stanowiąc siedlisko bakterii i roztoczy. Dywaniki typu shaggy należy odkurzać końcówką ze schowanymi włoskami. To sprawdzony sposób na to, aby włosie nie było szarpane i wciągane do wnętrza odkurzacza. Poszczególne fragmenty kudłatego dywanu powinno się odkurzać kilkukrotnie w różnych kierunkach. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się wszystkich zabrudzeń, nawet tych, które znajdują się w jego głębokich partiach.

Jak wyprać dywan z frędzlami? Jego samodzielne pranie może się okazać nieco kłopotliwe. Dywany tego typu stają się po zmoczeniu ciężkie, co utrudnić może ich dokładne wypłukanie i wysuszenie. Jeżeli dywanik jest niewielki, pokusić można się o jego samodzielne wypranie w wannie wypełnionej niewielką ilością wody, z dodatkiem specjalnego środka czyszczącego. Po praniu rozwieszamy dywan w ciepłym, przewiewnym miejscu. W przeciwnym wypadku może on spleśnieć lub zgnić. Jak wyprać dywan z długim włosiem? Do tego celu warto użyć wspomnianego powyżej odkurzacza piorącego, który skutecznie rozpuści zabrudzenia, usuwając je z powierzchni.

Chcąc odświeżyć dywan typu shaggy, warto posłużyć się odkurzaczem parowym. Generowana przez takie urządzenie wysoka temperatura doskonale radzi sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi, takimi jak roztocza, bakterie, pasożyty oraz zarodniki pleśni. Sprawia to, że odkurzacz parowy stanowi idealne rozwiązanie dla alergików. Alternatywne rozwiązanie to suchy szampon w formie granulatu. Aby skutecznie odświeżyć dywan z jego pomocą, wysypujemy go, zostawiamy na kilkanaście godzin, a następnie dokładnie odkurzamy. Jak wyczyścić dywan ręcznie? W przypadku wylania cieczy na jego powierzchnię, w pierwszej kolejności należy spróbować pozbyć się plamy przy pomocy ręcznika papierowego lub frotte. Następnie, na zaplamione miejsce aplikujemy pastę z sody oczyszczonej zmieszanej z octem lub wodą i zostawiamy na 5 minut. Na koniec, spłukujemy ją wodą i osuszamy.

Jak wyczyścić dywan domowym sposobem? Do tego celu użyć można zarówno sody oczyszczonej, jak i octu czy dedykowanych preparatów w formie proszku lub płynu. To sprawdzone metody na to, aby dywan zawsze prezentował się nienagannie i zachwycał czystością.

 Może zainteresują Cię również:

Jaki dywan do salonu? 5 propozycji

Jaki dywan do pokoju dziecka? Oto 4 nasze pomysły!

Wybieramy dywan do przedpokoju! Jaki

Dywany i dywaniki

Dywany i firanki

Dywany