Kategorie

Konto

Koszyk

Wanna czy prysznic w małej łazience? Podpowiadamy, co wybrać

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Wanna czy prysznic w małej łazience? Podpowiadamy, co wybrać

Mała łazienka to problem, z którym musi zmierzyć się większość mieszkańców bloków i wieżowców. Aby pomieścić w niej wszystkie szafki, armaturę łazienkową, a do tego jeszcze kosmetyki, trzeba się czasem porządnie nagimnastykować. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z wanny w małej łazience, uważając, że zajmuje ona zbyt dużo miejsca. Zamiast tego decydują się na kabinę prysznicową. Czy słusznie? Sprawdzamy, co lepiej się sprawdzi w małej łazience – wanna czy prysznic.

Mała łazienka z prysznicem – zalety

Niewątpliwie największą zaletą prysznica w małej łazience jest to, że zajmuje on mniej miejsca niż wanna – dodatkowe metry kwadratowe można więc zagospodarować szafkami czy pralką. Mała łazienka z prysznicem to też oszczędność – natrysk zużywa znacznie mniej wody, dzięki czemu nie tylko zmniejszamy rachunki, ale również dbamy o środowisko. Ciekawym rozwiązaniem są kabiny zamontowane w rogu łazienki, które pozwalają zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, a dodatkowo ułatwiają wejście do środka ze względu na szerzej otwierające się drzwi.

Kupując kabinę prysznicową do małej łazienki najlepiej wybierajmy modele z przezroczystymi drzwiami – dzięki temu zmniejszymy wrażenie pomniejszenia przestrzeni o powierzchnię kabiny.

Mała łazienka z wanną – czy to możliwe?

Któż z nas nie marzy czasem o gorącej, relaksującej kąpieli? Choć rozsądek przemawia za prysznicem, serce często opowiada się za wanną. Wbrew pozorom, nawet posiadacze małych łazienek nie muszą całkowicie rezygnować z tego rozwiązania. Oczywiście wybierając wannę należy liczyć się z tym, że w łazience będzie mniej miejsca na inne elementy wyposażenia – łatwo można jednak wprowadzić udogodnienia, które nieco zmniejszą te wady. Przykładem takich udogodnień może być półka i lustra nad wanną – lustra optycznie powiększą przestrzeń, a na półce będzie można ustawić część kosmetyków. Ciekawym rozwiązaniem są również schowki pod wanną.

W przypadku małej łazienki najlepiej zrezygnować z wanny wolnostojącej, która zajmuje więcej miejsca niż wanna w zabudowie. Warto wybierać też modele narożnikowe, najlepiej asymetryczne. W miejsce nad zwężeniem wanny można wtedy wkomponować pasującą umywalkę.

Trzecie rozwiązania – wanna i prysznic w małej łazience

Nowoczesna mała łazienka z wanną i prysznicem w jednym? To możliwe. Takie rozwiązanie zadowoli zarówno miłośników gorących kąpieli, jak i zwolenników szybkich porannych prysznicy. Jeśli zależy nam na nowoczesnym, estetycznym wyglądzie, lepiej odpuścić sobie tradycyjne zasłonki i zastąpić je kabiną – podobnie jak w przypadku kabiny prysznicowej, warto zadbać o to, by ścianki były przezroczyste, dzięki czemu łazienka nie będzie optycznie zmniejszona.

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Projektując łazienkę, najlepiej korzystać z pomocy specjalisty, który wskaże optymalne rozwiązania. Jeśli jednak sami planujemy remont, pamiętajmy o kilku zasadach, które sprawią, że pomieszczenie wyda się większe.

Przede wszystkim zadbajmy o to, by w łazience było jasno – wybierajmy jasne kolory farb lub płytek i montujmy więcej niż jedno źródło światła. Najlepiej, by łazienka była wyposażona w co najmniej jedną lampę sufitową oraz dodatkowe oświetlenie (np. w postaci kinkietów) nad umywalką. Warto też zainwestować w powierzchnie lustrzane , które odbijają światło i dodatkowo rozświetlają pomieszczenie. W małej łazience unikajmy przesadnego nagromadzenia ozdób i kosmetyków – jeśli będzie ich zbyt dużo, łatwo stworzą wrażenie chaosu.

Mała łazienka w bloku nie musi oznaczać braku wygody. Odpowiednio zaprojektowana, pomieści zarówno kabinę prysznicową, jak i wygodną wannę, gwarantując możliwość przyjemnej kąpieli każdemu domownikowi.