Kategorie

Konto

Koszyk

Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

Jeśli zmagasz się z remontem czy urządzaniem domu bądź mieszkania, czeka Cię również wybór drzwi wewnętrznych. Ale nie tylko będziesz musiał wybrać odpowiednie drzwi, ale i je zamontować. Oczywiście możesz wybrać sklep, który nie tylko dostarczy Ci drzwi, ale zapewni również usługę montażu, ale po pierwsze, wtedy również musisz zapewnić sprzedawcy podstawowe dane (jak chociażby wymiary), a po drugie – nie każdy sklep oferuje taką usługę. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy masz bardzo specyficzne potrzeby, których większość producentów nie jest w stanie spełnić, więc kiedy w końcu znajdujesz idealne drzwi wewnętrzne, tylko to się liczy. I wtedy dochodzi do momentu, kiedy musisz samodzielnie zamontować drzwi wewnętrzne. Jak to zrobić?

Jak zamontować drzwi wewnętrzne – krok po kroku

W tym materiale dowiesz się jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne. Montaż drzwi wewnętrznych będzie się oczywiście różnić ze względu na wiele czynników, jak chociażby rodzaj ościeżnicy, ale podstawowe informacje będą bardzo podobne i pomogą Ci przeprowadzić montaż drzwi wewnętrznych krok po kroku. Poza tym, pamiętaj, że producent powinien dołączyć do twoich drzwi instrukcje ich montażu, co w połączeniu z naszymi podpowiedziami umożliwi Ci poprawny i szybki montaż.

Montaż drzwi wewnętrznych – niezbędne narzędzia

Zacznijmy od niezbędnych narzędzi, które będą Ci potrzebne w trakcie montażu. Oczywiście zaczynamy od podstaw – pamiętaj o takich elementach jak miarka, ołówek czy poziomica. Będziesz ich potrzebować zwłaszcza podczas wykonywania pomiarów oraz później, przy przymierzaniu ościeżnicy i drzwi (poziomica). Pianka montażowa przyda się również, tak samo jak kliny oraz piła ręczna. Choć wszystkie elementy powinny od razu pasować, to nigdy nie wiadomo, czy nie będziesz musiał delikatnie czegoś przyciąć. Natomiast taśma malarska pomoże Ci zabezpieczyć ściany oraz oznaczyć linie proste.

Przygotowanie otworu drzwiowego i ościeżnic

Przed samym montażem musisz przygotować otworu drzwiowego. Najważniejsze są tu pomiary – szerokości przejścia u góry, w środku i u dołu, wysokości obu boków czy w końcu grubości murów. Pamiętaj, aby drzwi montować już po ułożeniu posadzek, najlepiej pod koniec prac budowlanych. Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą stałą możliwy jest wtedy, gdy otwór posiada standardowe wymiary, to jest ściana ma grubość 6-10 cm, a samo przejście jest szerokości 60, 70 czy 80 cm. Stałej ościeżnicy nie da się regulować, dlatego jej wymiar musi idealnie pasować do tworu. Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną pozwoli Ci na zamontowanie drzwi w mniej standardowych warunkach (na przykład na o wiele grubszej ścianie czy o niestandardowej szerokości). Umożliwia to modułowa budowa ościeżnicy, którą możesz dowolnie zmniejszać lub powiększać.

Możesz być jednak zmuszonym zamontować drzwi wewnętrznych na stare ościeżnice. Montaż drzwi wewnętrznych na stare futryny ma swoje plusy i minusy. Dobre wiadomości sć takie, że nie musisz już montować samej ościeżnicy – trudniejsza część jest więc już za Tobą. Ale zła wiadomość jest taka, że dobranie nowych drzwi do starej futryny jest dość problematyczne – musisz pamiętać nie tylko o odpowiednim materiale czy kolorze, ale także o tym, aby zawiasy zarówno w drzwiach jak i w futrynie były jednego typu i znajdowały się na tej samej wysokości. Inaczej Twoje drzwi nie będą pasować.

Pomiary

Pomiary to najważniejsza rzecz jaką musisz zrobić przed zakupem drzwi. Zmierz szerokość przejścia w różnych punktach – na dole, u góry, po środku. Wymierz dokładnie wszystkie boki i koniecznie sprawdź szerokość ściany. Pamiętaj, że same drzwi nie będą tak duże, jak cały otwór drzwiowy, ponieważ kilka centymetrów zabierze również ościeżnica. Natomiast między samą ościeżnicą, a ścianą wstawić będziesz musiał także kliny. Przestrzeń tam powstałą wypełnisz pod koniec montażu pianką montażową.

Zawieszenie skrzydła

Po tym jak wstawisz kliny i zlicujesz ościeżnicę, a za pomocą poziomicy upewnisz się, że wszystkie elementy futryny są zamontowane prostu, możesz przejść do zawieszenia skrzydła. Uważaj, aby w trakcie łączenia drzwi z ościeżnicą nie doszło do wypadnięcia klinów. Jeden z nich przed zawieszeniem skrzydła ustaw również na wysokości dolnego zawiasu, co pomoże Ci uniknąć komplikacji wynikających z bardzo wysokiego naprężenia tego miejsca.

Po zawieszeniu skrzydła możesz zamontować klamkę, a szczeliny między ścianą i ościeżnicą wypełnić pianką. Po jej stwardnieniu delikatnie usuń jej nadmiar nożykiem i wyjmij kliny. na sam koniec montujemy listwy i przykręcamy klamki. Gotowe! Drzwi powinny być zamontowane prawidłowo.