Czym się różni spawarka inwertorowa od transformatorowej?
Opublikowano: wrz 09,2021 12:28

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem spawarki często zadają sobie pytanie, którą wybrać: inwertorową czy transformatorową? Aby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, które będą miały duży wpływ na późniejsze zastosowanie spawarki. W dalszej części artykułu znajdziesz opis spawarek inwertorowych i transformatorowych oraz różnice, jakie pomiędzy nimi występują.
Spis treści
- Spawarka inwertorowa a transformatorowa – podstawowe różnice
- Spawanie inwertorowe a transformatorowe?
- Co to jest spawanie inwertorowe?
- Spawanie transformatorowe – charakterystyka
- Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?
Spawarka inwertorowa a transformatorowa – podstawowe różnice
Spawarka inwertorowa a transformatorowa – która jest lepsza? Jeśli chodzi o sporadyczne naprawy, to dobrze sprawdzi się spawarka inwertorowa. W przypadku gdy potrzebujemy narzędzia, z którego będziemy korzystać często i do bardziej zaawansowanych czynności, lepszym wyborem będzie spawarka transformatorowa.
Klasyczne spawarki transformatorowe, jak zresztą sama nazwa wskazuje, zasilane są transformatorem, który jest duży i ciężki. Cechuje je prosta konstrukcja, dlatego do ich naprawy nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Natomiast spawarki inwertorowe charakteryzuje mniejszy rozmiar i lżejsza waga, ponadto nie obciążają sieci elektrycznej, co często ma miejsce w spawarkach transformatorowych. Możemy wyróżnić 3 rodzaje spawarek, w zależności od technik spawania: spawarkę TIG, spawarkę MIG/MAG i spawarkę MMA.
Spawanie inwertorowe a transformatorowe?
Teraz powiedzmy sobie kilka słów na temat tego, jak działa spawarka inwertorowa oraz co charakteryzuje spawanie transformatorowe.
Co to jest spawanie inwertorowe?
Zacznijmy może od tego, na czym polega spawanie inwertorowe. Praca tego urządzenia nie jest taka prosta, szczególnie, że przetwarzanie energii elektrycznej ma miejsce w kilku etapach. W pierwszej kolejności napięcie przemienne jest prostowane i filtrowane, następnie inwertor zamienia wyprostowany prąd na prąd przemienny, tym razem o większej częstotliwości. W tym momencie określane są parametry i częstotliwość pracy spawarki. Potem spawanie inwertorowe wchodzi w kluczowy etap – zabrane z inwertora napięcie kieruje się do transformatora, gdzie zostaje obniżone do poziomu nadającego się do zajarzenia łuku. Prąd podlega prostowaniu i po przejściu przez dławik wyzwala łuk elektryczny.
Amatorom spawanie spawarką inwertorową może sprawiać niemałą trudność, z tego typu sprzętem zdecydowanie lepiej poradzą sobie profesjonaliści.
Spawanie transformatorowe – charakterystyka
Spawanie spawarką transformatorową nie powinno sprawić większych przeszkód ani nowicjuszom, ani tym bardziej osobom doświadczonym w spawaniu. Spawarki transformatorowe zasilają elektrodę przemiennym prądem o częstotliwości 50 Hz. Niestety, mają sporo wad, jedną z nich jest duży pobór prądu. Jakość spawania jest w dużej mierze uzależniona od wykorzystanych do pracy elektrod.
Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?
Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka spawarka inwertorowa czy transformatorowa będzie najlepsza. Spawanie i zgrzewanie to czynności, do których wykonania trzeba nie tylko precyzji i umiejętności, ale też dobrej jakości sprzętu. Należy więc dobrać właściwe narzędzie do określonego typu prac. Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, chcąc sporadycznie wykonać proste konstrukcje, które ozdobią nasz dom i ogród, lepiej sprawdzi się spawarka transformatorowa, która jest zdecydowanie tańsza od inwertorowej. Spawając zawodowo, w warsztatach samochodowych i chcąc wykorzystać spawarkę w szerszym zakresie, wybór powinien paść na wybrany model spawarki inwertorowej.
Może zainteresują Cię również:
Jak działa spawarka inwertorowa?
Zestaw śrubokrętów do warsztatu samochodowego – jaki wybrać?
Zobacz inne wpisy: