Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka lutownica transformatorowa?

Opublikowano: lip 30,2021 13:46

Jaka lutownica transformatorowa?

Lutownica transformatorowa jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów lutownic. Cechuje się wysoką temperaturą pracy i szybkością działania. Jak wybrać dobrą lutownicę transformatorową? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy!

Spis treści

Jak działa lutownica transformatorowa?

Wysoka temperatura tworzy się poprzez przepływ prądu o wysokim natężeniu przez drut, który jest jednocześnie grotem. Grot nagrzewa się niezwykle szybko (nawet 7-10 sekund) i tworzy wokół siebie pole elektromagnetyczne. Integralną częścią tej lutownicy jest transformator, stąd też jej nazwa. Nowoczesne lutownice transformatorowe mają wbudowane oświetlenie punktowe oraz przełącznik mocy pozwalający na wybór odpowiedniego wariantu natężenia. Ich wadą jest jednak spora waga oraz to, że nie są zbyt precyzyjne. Lutownica transformatorowa najczęściej jest wykorzystywana do lutowania grubych kabli lub elementów o dużej powierzchni. Ciekawym sposobem na poznanie wnętrza tego narzędzia oraz zasady jego działania jest obejrzenie krótkich filmów pokazowych w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło “lutownica transformatorowa zasada działania” i już mamy dostęp do wielu interesujących materiałów.

Lutownica transformatorowa jaką kupić?

Zdecydowanie dobrym wyborem jest lutownica transformatorowa z regulacją temperatury. Takie udogodnienie umożliwia odpowiednie dostosowanie narzędzia do przyłączanych części i właściwości spoiwa. Temperaturę ustawiamy za pomocą pokrętła lub przycisku znajdującego się najczęściej w rączce lutownicy. Ważny parametr to także moc urządzenia. Lutownica transformatorowa 100W to minimum, jakie musimy posiadać, jeśli chcemy lutować grubsze kable. Do nieco bardziej skomplikowanych prac przyda się lutownica transformatorowa 200W. Z kolei do lutowania blach, jako narzędzie znakujące lub do cięcia tworzyw winylowych idealnie nadaje się lutownica transformatorowa 300W.

Dobra lutownica transformatorowa

Tak, jak przed każdym zakupem, również w przypadku lutownicy, warto postawić na sprzęt od sprawdzonego producenta. Do obróbki metali polecana jest chociażby lutownica transformatorowa polska. To bardzo ergonomiczne narzędzie i nawet jego długotrwałe użytkowanie nie powoduje zmęczenia dłoni. Dodatkowym atutem jest mocna dioda LED, która zdecydowanie intensywniej od standardowych żarówek oświetla miejsce lutowania. Lutownica transformatorowa Lutola znajdzie zastosowanie zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i w warunkach domowych. Jej główna zaletą jest bardzo szybki czas nagrzewania grota i ergonomiczny kształt w formie pistoletu. Sporą popularnością cieszy się także lutownica transformatorowa Zdz oraz lutownica transformatorowa Yato. Narzędzia te cechują się komfortem użytkowania i długim czasem eksploatacji. Godna polecenia jest także lutownica transformatorowa Dedra. Przykładowo, model DED7538 ma trzy zakresy temperatur i maksymalną temperaturę 500°C. Pozytywne opinie wśród Internautów zbiera także lutownica transformatorowa Bosch oraz lutownica transformatorowa Weller z bogatą ofertą grotów.

Ile kosztuje lutownica transformatorowa?

Dobrej jakości lutownica transformatorowa to wydatek rzędu 200-250 zł. Tańszy sprzęt nabędziemy już za niecałe 40 zł, a narzędzia z wyższej półki kosztują nawet 350 zł. Ceny najłatwiej porównamy sobie wpisując w wyszukiwarkę hasło lutownica transformatorowa cena.

Dobra lutownica transformatorowa to wybór na lata, dlatego warto go dobrze przemyśleć. Podczas kupna konkretnego urządzenia, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim moc i temperaturę pracy oraz czas nagrzewania.

Może zainteresują Cię również:

Jaka lutownica kolbowa?

Jaka lutownica do elektroniki?

Zestaw kluczy – idealny prezent dla majsterkowicza

Lutownice

Narzędzia ☆ Narzędzia do domu i do ogrodu

Narzędzia do obróbki metali