Kategorie

Konto

Koszyk

Dobra karma dla psa – jak ją wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Dobra karma dla psa – jak ją wybrać?

Pies to dla wielu członek rodziny, przyjaciel i wierny kompan. Jest przy tobie zawsze, gotów poprawić humor albo wspólnie się bawić. Nic więc dziwnego, że tobie również zależy na jego dobrym samopoczuciu i szczęściu. A, jak wiadomo, mało co daje tyle radości, co jedzenie. Tylko… jaką karmę dla psa wybrać? Zobacz nasze porady!

Jaka karma jest odpowiednia dla Twojego pupila?

Tak naprawdę nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Na dobór karmy mają wpływ wielkość i wiek psa, istotna jest też jego rasa. Dobrym pomysłem jest zwrócić się z pytaniem do właścicieli psów tej samej rasy albo – jeśli masz kundelka – psów o podobnych gabarytach.  Traktuj to jako sugestię, a nie pewnik. Jeżeli twój pies nie jest zadowolony z karmy i je niechętnie, dobrze będzie skonsultować to z weterynarzem.

Najważniejsze jest jednak, że karma ma smakować twojemu psu. Jeżeli nie będzie, w żaden sposób nie przekonasz go do jedzenia. Znajdź więc taką, która mu odpowiada.

Karma sucha vs karma mokra

Pewnie zastanawiasz się, czy wybrać karmę suchą, czy mokrą. Prawda jest taka, że obie mają swoje wady i zalety – dlatego często dobrym pomysłem jest mieszanie ich w diecie psa.

Karma sucha zawiera zdecydowanie mniej wody, przez co jest 3 do 4 razy bogatsza w składniki odżywcze. Dzięki temu jest bardziej wydajna, a co za tym idzie, także tańsza. Dobrze wpływa na uzębienie psa, ponieważ czyści zęby. Jest jednak twarda, a więc trudniejsza w jedzeniu, co może zniechęcić do niej twojego zwierzaka.

Karma mokra w ponad 70% składa się z wody. Jest dzięki temu idealna dla psów, które lubią jeść dużo, ponieważ porcje są mniej kaloryczne. Psy jedzą ją także chętniej ze względu na więcej bodźców smakowych i aromatów.

Jeżeli chcesz mieszać karmy, pamiętaj o różnicach w wartościach odżywczych! Psy mogą domagać się dokładki suchej karmy, ale wtedy – niestety – trzeba być nieugiętym.

Ile karmy podawać swojemu psu?

Na to niestety też nie ma zasady. Na opakowaniach karmy znajdziesz wartości sugerowane. Każdy pies jest jednak inny, ma inny metabolizm i tryb życia. Ile powinien jeść, musisz samemu… rozgryźć.

Na pewno pomocne będzie kontrolowanie wagi psa. Zwierzak powinien mieć wyczuwalne, ale nie wystające żebra i kolce biodrowe. Możesz zapytać specjalisty, w jaki sposób to sprawdzać i jaki stan uznać za poprawny.

Zwracaj też uwagę na aktywność psa. Jeśli stanie się bardziej ospały i leniwy, zmniejsz ilość karmy o 10% i testuj rezultaty przez 2 tygodnie.

Jaka karma dla psa alergika?

Pamiętaj, że twojego psa uczulać może wszystko. Jeżeli widzisz niepokojące objawy, udaj się z nim do lekarza. Być może rozwiązaniem okaże się dobra karma dla psa alergika?

Zmiana w żywieniu może poprawić komfort życia psa oraz wpłynąć korzystnie na sierść czy odwodnienie, wynikające ze złego przyswajania składników odżywczych.

Decyzję, jaką karmę dawać psu z alergią skórną lub innymi alergiami, skonsultuj z weterynarzem.

Sprawdzone karmy dla psów

Karma dla psa Royal Canin Hypoallergenic

Karma Royal dla psów z alergiami nadaje się dla psów z nietolerancją pokarmową lub alergią pokarmową, objawiającą się problemami ze skórą i sierścią lub z jelitami.

Karma jest lekkostrawna, a do tego zawiera szereg dodatków: witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B.

Karma dla psa Purina Pro Plan

Dobrym wyborem są też karmy Purina Pro Plan. Znajdziesz wśród nich karmy odpowiednie dla psów różnych gabarytów i w różnym wieku. Dostępne są też wersje z różnymi rodzajami mięsa, więc nawet największy czworonożny smakosz znajdzie coś dla siebie

Wspólnymi cechami tych karm są lekkostrawność i pozytywne oddziaływanie na jelita zwierzaków.

Karma Dolina Noteci Premium

Mokra karma Dolina Noteci Premium to najtańsza propozycja w tym zestawieniu. W ofercie znajdziesz jednak najwięcej propozycji smakowych, od indyka, przez pstrąga i dziczyznę, po królika z żurawiną!

Każda wersja smakowa zapewnia też różne składniki odżywcze, dlatego z pewnością znajdziesz tu coś odpowiedniego dla twojego pupila.

Zdrowa dieta jest podstawą dobrego samopoczucia i kondycji twojego czworonoga. Zadbaj, by podawać mu najlepszą karmę, aby przeżył w zdrowiu długie lata.