Kategorie

Konto

Koszyk

Nowoczesna kotłownia – w co ją wyposażyć?

Opublikowano: lis 28,2022 17:19

kotlownia-arena.jpg

Kotłownia a rodzaj ogrzewania

Zacznijmy może od tego, w jakich sytuacjach inwestor zobowiązany jest do stworzenia kotłowni, czyli osobnego pomieszczenia na piec czy kocioł centralnego ogrzewania. Wymóg ten jest związany bezpośrednio z rodzajem ogrzewania, na jakie się zdecydujecie. Taką osobną przestrzeń o określonej kubaturze i wysokości będziecie musieli wygospodarować w przypadku, gdy zdecydujecie się na:

 

 • piec centralnego ogrzewania na paliwa stałe (na przykład piec na pellet, ekogroszek, węgiel czy drewno),
 • piec na olej opałowy,
 • piec gazowy, którego moc cieplna przekracza 30kW (tak duża moc stosunkowo rzadko spotykana jest w mieszkalnych budynkach jednorodzinnych).


O tym, jakie wymagania musi spełnić kotłownia na pellet czy kotłownia gazowa, napisaliśmy nieco niżej. Warto jeszcze dodać, że wymogu zorganizowania kotłowni w osobnym pomieszczeniu nie ma w przypadku instalacji c.o., w których nie zachodzi proces spalania i które nie wytwarzają żadnych spalin. Są to na przykład pompy ciepła czy nowoczesne kotły indukcyjne centralnego ogrzewania.

 

Pompa ciepła HAIER monoblok AU082FYCRA(HW) 7,8kW
Montaż pompy ciepła typu split
Montaż pompy ciepła typu monoblok
Kompletny montaż pompy ciepła typu split

Kotłownia w domu – wymagania

Przejdźmy teraz do tego, jakie są przewidziane przepisami wymagania dotyczące kotłowni. Jak już wspomnieliśmy, są one uzależnione od rodzaju ogrzewania i tego, z jakiego paliwa korzysta piec c.o.

 

Kotłownia gazowa w przypadku pieca o mocy do 30kW powinna znajdować się w pomieszczeniu technicznym lub innym pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone do stałego pobytu ludzi. Do tego typu pomieszczeń zalicza się na przykład również kuchnia czy łazienka. Przepisy narzucają także minimalną kubaturę kotłowni gazowej. W przypadku kotła gazowego o mocy do 60 kW z otwartą komorą spalania minimalna kubatura to 8,5 m3. Jeśli wybraliście piec gazowy z zamkniętą komorą spalania, to kubatura pomieszczenia może wynosić 6,5 m3. Dodatkowe wymogi dla kotłowni gazowej to również minimalna wysokość 2,2 m oraz otwór wentylacyjny umieszczony na poziomie podłogi. Jeśli Wasz piec zasilany jest gazem płynnym, to dodatkowo kotłownia nie może znajdować się w piwnicy czy pomieszczeniu z zagłębieniami i studzienkami.

 

Zdecydowanie dłuższa lista wymagań czeka na tych z Was, którzy zdecydują się na piec na paliwa stałe. Większość pieców na paliwa stałe stosowanych w budynkach jednorodzinnych to urządzenia o mocy do 25kW. Wymagania, które musicie spełnić w przypadku takich pieców to:

 

 • Minimalna wysokość pomieszczenia 2,2 m (istnieją wyjątki dopuszczające pomieszczenia o wysokości 1,9 m jeśli spełnione zostaną dodatkowe wymogi dotyczące wentylacji).
 • Minimalna kubatura, uzależniona od mocy cieplnej pieca. W przypadku urządzeń o mocy do 10kW kotłownia powinna mieć 4 m3 na 1 kW, jednak nie mniej niż 30 m3. 
 • Podłoga pomieszczenia musi być wykonana z materiałów niepalnych, dodatkowo powinien znajdować się w niej wpust kanalizacyjny. 
 • Wysokość komina oraz przekrój kanału dymowego muszą spełniać wymogi określone w dokumentacji technicznej pieca. 
 • Front kotła musi być oddalony od przeciwległej ściany o co najmniej 1 m, tak aby możliwa była wygodna obsługa i ewentualne serwisowanie pieca. 
 • Wentylacja kotłowni na paliwa stałe musi być grawitacyjna. Dodatkowo wentylacyjny kanał nawiewny powinien doprowadzać powietrze pozbawione pyłu i zanieczyszczeń. Natomiast kanał wywiewny o wymiarach co najmniej 14x14 cm musi być wykonany z materiałów niepalnych i posiadać wyprowadzenie na dach. 

 

Przepisy dotyczą także przechowywania opału do pieców na paliwa stałe. Część opału może znajdować się w kotłowni jednak nie w bezpośrednim sąsiedztwie pieca. 

 

Nowoczesna kotłownia w domu musi spełniać określone warunki również, jeśli zdecydowaliście się na piec centralnego ogrzewania na olej opałowy:

 

 • Minimalna kubatura pomieszczenia w przypadku kotłowni z piecem na olej opałowy to 8 m3. 
 • Piec musi być podłączony do przewodu kominowego wychodzącego ponad poziom dachu.
 • Wymagania związane z wentylacją są takie same jak w przypadku kotłowni gazowej w domu i zależne od tego, czy piec posiada otwartą, czy zamkniętą komorę spalania.
Kominek piec wolnostojący stalowy koza szamotowy
Piec kominek koza z płaszczem wodnym KREKA E 10kW
Piec z nadmuchem nadmuchowy grzewczy KOZA 20kW HIT
Piec kominek szamotowy stalowy koza EKON EKOPROJEKT 8kW
Piec koza kuchenka kuchnia węglowa westfalka ZVEZDA Black 8kW

Kotłownia w domu – w co wyposażyć?

Kotłownia w domu zawiera nie tylko piec czy kocioł centralnego ogrzewania, ale także szereg innych niezbędnych w tym pomieszczeniu elementów wyposażenia. Dokładne wyposażenie nowoczesnej kotłowni w domu jednorodzinnym uzależnione jest oczywiście od wybranego przez Was rodzaju pieca. W wielu przypadkach niezbędne akcesoria grzewcze dostarczane są wraz z piecem, jednak często będziecie musieli samodzielnie zadbać o zakup dodatkowych elementów. Przykładowe elementy wyposażenia kotłowni to:

 

 • naczynia wzbiorcze,
 • reduktory ciśnienia,
 • pompy obiegowe,
 • odpowietrzniki,
 • różnego rodzaju filtry i zawory,
 • podgrzewacze wody.

 

Często to właśnie te dodatkowe elementy wyposażenia kotłowni odpowiadają za poprawne funkcjonowania całej instalacji grzewczej i sprawiają, że woda o odpowiedniej temperaturze zasila grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. 

 

Elementem wyposażenia, który co prawda nie jest obowiązkowy, ale o którym zdecydowanie warto pamiętać, jest również gaśnica. Typ i rodzaj gaśnicy powinien być oczywiście dopasowany do tego, jaki system ogrzewania wybraliście. Innych środków gaśniczych używa się w przypadku pożaru na przykład opału, a innych, jeśli źródłem ognia jest zwarcie w urządzeniu elektrycznym. W przypadku kotłowni z piecem na paliwa stałe, olej opałowy lub gaz najlepiej sprawdzą się gaśnice proszkowe typu ABC, lub ABCE. Poszczególne litery oznaczają to, jaki rodzaj pożaru można gasić danymi modelami. A oznacza pożar ciał stałych, B to pożary cieczy oraz substancji, które topią się w wysokiej temperaturze. Natomiast C to pożar palnych gazów.

 

Pożar w kotłowni, szczególnie jeśli jest w niej przechowywany opał, może bardzo szybko wyrwać się z spod kontroli. W związku z tym do tego pomieszczenia najlepiej wybrać gaśnicę o nieco większej masie. W większości przypadków sprawdzi się gaśnica proszkowa o masie 9 czy 12 kg. 

 

Nowoczesnym rozwiązaniem są również tak zwane samoczynne urządzenia gaśnicze. Jest to montowany przy suficie zbiornik środka gaśniczego wyposażony w specjalne czujniki. W razie wykrycia pożaru SUG automatycznie uruchamia wyrzut środka gaśniczego. Tego rodzaju urządzenia gaśnicze, podobnie jak standardowe gaśnice dostępne są w różnych rozmiarach. W niewielkiej kotłowni wystarczy zwykle SUG o pojemności 4 kg. W nieco większych pomieszczeniach możecie zdecydować się na automatyczną gaśnicę 6 lub nawet 12 kg. 


W ramach poprawy bezpieczeństwa w domowej kotłowni możecie rozważyć także montaż określonych czujników, które będą informowały Was o ewentualnym zagrożeniu. Rodzaj czujników również powinien być dopasowany do typu instalacji. Na przykład w przypadku pieców na paliwa stałe nie ma sensu montować czujników dymu, gdyż może dochodzić do niepożądanego uruchomienia czujnika już po otwarciu drzwiczek pieca. Jak najbardziej zasadna będzie jednak instalacja czujnika czadu. Taki urządzenie umieszcza się zwykle mniej więcej na poziomie głowy dorosłego człowieka. Miejsce lokalizacji czujnika nie powinno być również wystawione na działanie promieni słonecznych. Uniwersalnym elementem wyposażenia kotłowni jest również czujnik temperatury. Takie urządzenie jest nas w stanie poinformować o powstaniu pożaru niezależnie od tego, jaki piec znajduje się w kotłowni. Pożar to jednak nie jedyne zagrożenie wynikające z pracy instalacji grzewczej. Nieszczelne elementy instalacji mogą doprowadzić również do zalania. W związku z tym możecie rozważyć również instalację czujnika zalania.

GRZEJNIK NA PODCZERWIEŃ CRONOS PANEL PROMIENNIK 720W WiFi PILOT
Płytowy promiennik podczerwieni 300 W panel grzewczy TIH 300 S TROTEC
GRZEJNIK PODCZERWIEŃ IR METALOWY PILOT 450W WiFi
-20%
499,00 zł
399,00 zł
 • 61 osób kupiło
GRZEJNIK NA PODCZERWIEŃ PROMIENNIK 770W TERMOSTAT
-20%
929,00 zł
739,99 zł
 • 9 osób kupiło
Termowentylator elektryczny farelka grzejnik 2000 W
-13%
79,99 zł
69,99 zł
 • 2 osoby kupiły
Grzejnik na podczerwień z termostatem 1000W
-9%
969,00 zł
879,00 zł
 • 12 osób kupiło
GRZEJNIK NA PODCZERWIEŃ PROMIENNIK IR 800W
GRZEJNIK NA PODCZERWIEŃ PROMIENNIK IR 800W + NOGI
GRZEJNIK NA PODCZERWIEŃ PROMIENNIK IR 1000W + NOGI
GRZEJNIK PROMIENNIK PODCZERWIEŃ 1000W + TERM PILOT
GRZEJNIK NA PODCZERWIEŃ PROMIENNIK 800W TERM PILOT
GRZEJNIK PANEL NA PODCZERWIEŃ PROMIENNIK IR 1000W
GRZEJNIK PANEL GRZEWCZY NA PODCZERWIEŃ CZARNY 720W
Mocny termowentylator grzejnik elektryczny Adler 2200 W
GRZEJNIK SUFITOWY NA PODCZERWIEŃ PROMIENNIK 1000W
Wysokowydajny grzejnik na podczerwień TWP 500 W Basic
GRZEJNIK ELEKTRYCZNY OLEJOWY OLEJAK 11 ŻEBER BIAŁY
Grzejnik dekoracyjny 160x45 BELLO-R-S-Biały Mat!!!
Wysokowydajny grzejnik na podczerwień TWP 700 W Basic
Grzejnik dekoracyjny 140x45 BELLO-Czarna Sruktura
Grzejnik elektryczny 150/53 ROYAL Slim złoty
Grzejnik elektryczny konwektorowy TOKYO 1000W WiFi
Camry CR 7721 Grzejnik konwektorowy szklany LCD z pilotem
Grzejnik pokojowy poziom BELLOSLIM 22x100 antracyt
Grzejnik pokojowy poziomy BELLOSLIM 15x100 czarny
Grzejnik dekoracyjny 140x45 BELLO ZŁOTY
Grzejnik dekoracyjny 90/53 ROYAL Slim złoty
Termowentylator ceramiczny CETA 2000W kurtyna kwarcowa fr1
Grzejnik elektryczny konwektorowy TOKYO 2000W WiFi

Kotłownia w domu – aranżacje

Aranżacja kotłowni uzależniona jest od dwóch podstawowych kwestii. Pierwsza z nich to wymiary tego pomieszczenia, a druga to typ pieca i całej instalacji grzewczej. W przypadku większych pomieszczeń wcale nie muszą one pełnić funkcji, tylko i wyłącznie kotłowni. Wolną przestrzeń możecie więc wykorzystać na kilka innych sposobów: 

 

 • W kotłowni możecie na przykład przechowywać niektóre akcesoria ogrodowe, czy sprzęt sportowy poza sezonem. 
 • W niektórych przypadkach kotłownia to również dobre miejsce na zorganizowanie pralni. Wyjątkiem są oczywiście kotłownie na paliwa stałe, w których pył i zabrudzenia pochodzące z opału eliminują możliwość prania. Pralnię możecie jednak z powodzeniem stworzyć w kotłowni gazowej czy w pomieszczeniu z pompą ciepła lub piecem indukcyjnym. 
 • W dużej kotłowni w domu jednorodzinnym można zorganizować także niewielki domowy warsztat czy kącik do majsterkowania
 • Jeśli użytkowaniu pieca towarzyszy podwyższona temperatura (na przykład piece na paliwa stałe czy olej opałowy), to w kotłowni nie powinniście przechowywać produktów spożywczych. Wyższa temperatura może bowiem prowadzić do ich szybszego psucia. Jeśli jednak posiadacie piec gazowy z zamkniętą komorą lub urządzenie, w którym nie dochodzi do procesu spalania, to kotłownia może być również miejscem przechowywania przetworów czy niektórych suchych produktów spożywczych.  


Pamiętajcie również, że aranżacja kotłowni w budynku jednorodzinnym i próba stworzenia w tym pomieszczeniu nieco bardziej domowej atmosfery nie może ingerować w kwestie związane z bezpieczeństwem. Elementy aranżacji kotłowni nie mogą zasłaniać otworów wentylacyjnych czy blokować dostępu do poszczególnych elementów wyposażenia kotłowni.

Pomieszczenie z kotłownią – jak powinno wyglądać?

Jak widzicie, nie ma jednej reguły dotyczącej tego, jak powinna wyglądać kotłownia. Wszystko zależy od tego, jaki piec wybraliście i jakie są wymagania techniczne i przepisy dotyczące konkretnej instalacji. Charakter tego pomieszczenia sprawia, że w aranżacji kotłowni wykorzystywane są bardzo często płytki, posadzki betonowe lub żywiczne wylewki. Stawia się raczej na funkcjonalność niż na walory czysto wizualne. 

 

Czytaj także: