Kategorie

Konto

Koszyk

Płytki „stara cegła” – doskonały pomysł na odświeżenie mieszkania!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Płytki „stara cegła” – doskonały pomysł na odświeżenie mieszkania!

Stara cegła użyta do dekoracji ścian to trend, który obecny jest w urządzaniu wnętrz już od kilku lat i najprawdopodobniej jeszcze długo z nami zostanie. Wywodzący się z mody na industrialne lofty i vintage cegła wpisuje się także w inne trendy – skandynawską prostotę, duńską przytulność czy japońską niedoskonałość spod znaku wabi-sabi. Jeśli Tobie również zamarzyła się ceglana ściana, ale nie jesteś w stanie odsłonić obecnej w murze cegły (tym bardziej, że w wielu budynkach jej po prostu nie ma), możesz sięgnąć po płytki ze starej cegły.

Płytki „stara cegła” – jak wybrać?

Płytki “stara cegła” mogą być albo po prostu płytką ze starej cegły albo płytką stworzoną współcześnie (z cegły lub innego, imitującego cegłę materiał). Płytka ze starej cegły jest oczywiście autentyczna i najbliżej jej do efektu “starości”, ale cegły z odzysku są często bardzo zniszczone i może być na nich grzyb lub pleśń. Płytki imitujące cegły, jak płytki z betonu albo płytki gipsowe, nie dadzą Ci tak naturalnego efektu cegły, ale są bezpieczniejsze. Płytki z cegły na ścianę mogą być także nową cegłą przygotowana już w formie cegły i standardowym wymiarze boków około 25×6 cm. Płytki ścienne “stara cegła” to nazwa, która może oznaczać bardzo wiele – prawdziwą, stara cegłę z odzysku; nową, dopiero wyprodukowana cegłę już w formie płytek albo płytkę z innego materiału imitującą cegłę. Dlatego zanim kupisz płytki, sprawdź materiał i pochodzenie produktu.

Płytki imitujące cegły – jakie kolory?

Płytki “stara cegła” z naturalnej cegły mają naturalny wygląd, ale z drugiej mocno ograniczoną kolorystykę – rdzawo-brązowe płytki nie będą pasować do każdego pomieszczenia. A w dobie urządzania minimalistycznych wnętrz przede wszystkim w kolorystyce bieli i szarości. Dlatego też płytki ścienne “stara cegła” szare i białe, wykonane z nowej cegły i pomalowane albo wykonane z materiałów imitujących cegłę, są coraz bardziej popularne. Płytka z cegłą białą świetnie sprawdzi się w nieco mniejszych pomieszczeniach – jako że sama płytka ścienna nieco pomniejsza pokój, w którym została wykorzystana, biel łagodzi nieco ten efekt. Z drugiej strony taka płytka może z daleka wyglądać jak zwykła płytka i dopiero po bliższym przyjrzeniu się zauważymy fakturę materiału  charakterystyczną dla cegły.

Jak położyć płytki z cegły?

Jeśli już wybrałeś rodzaj i kolor materiału, to czas na ich montaż. Jak położyć płytki z cegły? Będzie to zależało od materiału, ale podstawowy mechanizm układania glazury jest podobny – na wyrównanej powierzchni rysujemy siatkę ze wzorem, w który mają układać się cegły. Gruntujemy powierzchnię, a kiedy grunt wyschnie, nanosimy klej i same płytki. Jak kłaść płytki z cegły? Istnieje kilka podstawowych sposobów – możesz wybrać wiązanie wózkowe, krzyżowe, główkowe, flamandzkie, kowadełkowe, śląskie… Zdecyduj, które będzie najlepiej pasować do charakteru pomieszczenia. Następnie czas na fugowanie płytek z cegły. Są dwa sposoby – fugowanie na mokro i półsucho.

Pierwsza polega na tym, że odpowiednio rozdrobniono fuge umieszczamy w pistolecie lub worku do fugowania, nanosimy w szczeliny, a następnie wygładzamy zwilżonym pędzelkiem. Fugowanie metodą półsuchą natomiast przebiega następująco – półsuchą, rozdrobniona fugę nakładamy kielnią 10mm, a następnie za pomocą tego samego narzędzia wygładzamy ją. Na sam koniec kładzenia płytek, już po wyschnięciu fugi, oczyszczamy ścianę za pomocą szczotki ryżowej, a potem impregnujemy ścianę. Impregnowanie najlepiej wykonać nawet 2 tygodnie po położeniu płytek wedle zaleceń producenta impregnatu.

Płytki “stara cegła” to interesujący sposób na odmienienie swojego mieszkania i nadanie mu zupełnie nowego charakteru. Naturalna cegła nada mu industrialnego wyrazu, a wersja w bieli czy szarości pasować będzie do minimalistycznego, nowoczesnego wnętrza.