Kategorie

Konto

Koszyk

Jak działają rolety dzień-noc?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak działają rolety dzień-noc?

Zapewnienie prywatności i intymności w pomieszczeniach strefy zarówno dziennej, jak i nocnej, stanowi ważny aspekt wystroju wnętrza. W jaki sposób w estetyczny, a zarazem funkcjonalny sposób regulować dopływ światła słonecznego w swoim domu? Jednym z lepszych rozwiązań są rolety typu dzień-noc.

Jak wyglądają rolety dzień-noc?

Rolety typu dzień-noc składają się z dwóch rodzajów materiałów, poruszających się w osi pionowej – siatki przepuszczającej światło oraz zaciemniającego materiału. Tego typu dekoracja okienna umożliwia odpowiednią regulację ustawienia pasków – w słoneczne popołudnie możemy ograniczyć ilość światła wpadającego do pomieszczenia, natomiast o zmierzchu – całkowicie zaciągnąć rolety w taki sposób, aby do pokoju nie przedostawało się światło. Można je również całkowicie zwinąć ku górze po to, aby wpuścić maksymalnie dużo światła do pomieszczenia, na przykład w pochmurny jesienny dzień. W nowoczesnych modelach stosuje się często system bezinwazyjnego montażu rolet, polegający na instalacji dekoracji bezpośrednio na ramie okiennej poprzez jej założenie, bez konieczności wykonywania otworów. Regulację ustawienia rolety zapewnia łańcuszek, który można ustawić po prawej lub lewej stronie okna – w zależności od osobistych preferencji.

Plisy czy rolety dzień-noc? Które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w nowoczesnym mieszkaniu?

Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Roleta plisowana, oprócz nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu, dobrze wpisującego się we współczesne aranżacje, cechuje się dużym stopniem funkcjonalności i estetycznym wyglądem. Rolety typu plisy dobrze odbijają też promienie słoneczne, sprawiając, że latem w pomieszczeniu panuje przyjemny chłód.

Zaletą rolet typu dzień-noc jest z kolei płynnie działający mechanizm, do kupienia w różnych kolorystykach, zarówno białej, jak i czarnej. Wart uwagi jest również szeroki wybór odcieni tkanin, który ułatwia dopasowanie rolet do stylistyki całego wnętrza. Z tego też względu dobrze prezentować się będzie roleta dzień-noc w salonie, ale także w sypialni czy łazience.

Roleta dzień-noc – wady i zalety

Szerokość rolety dzień-noc z prowadnicą musi być dostosowana do konkretnej szerokości okna, dlatego nie zawsze może być to produkt uniwersalny – dekorację należy wykonywać na indywidualne zamówienie. To z kolei wiąże się z pewnym czasem oczekiwania. Jeśli jednak chodzi o zalety, to roleta utrzymuje tkaninę blisko szyby okiennej także podczas przeciągów i wietrznych dni. Na pochwałę zasługuje także niesprawiający trudności montaż, a także możliwość zastosowania tego rozwiązania w przypadku okien wyposażonych w górne wywietrzniki.

Jakie firany do rolet dzień-noc warto dobrać, aby stworzyć minimalistyczne wnętrze w nowoczesnym stylu?

Roleta dzień-noc ma na tyle uniwersalny wygląd, że dobrze będą się do niej prezentować różnego typu firany. W przypadku wnętrz o minimalistycznym wystroju warto zastosować nowoczesne, gładkie i półprzezroczyste firany pozbawione ozdób, zawieszane bezpośrednio na karniszu na taśmie wyposażonej w kółka, stanowiące ich nieodłączny element. Roleta dzień-noc z firankami komponuje się całkiem nieźle. Ci, którzy cenią sobie cieplejsze i bardziej przytulne aranżacje, mogą przetestować, jak będzie się prezentować roleta dzień noc z nieco cięższymi i bardziej zdobionymi zasłonami.

Rolety noc dzień czy rolety dzień-noc? Jaka jest ich prawidłowa nazwa?

Generalnie przyjęło się nazywać tego typu dekorację okienną po prostu roletą dzień-noc. Pod tym terminem produkt jest łatwy do rozpoznania i odszukania, a sama nazwa oddaje specyfikę dotyczącą wyglądu (czyli paneli składających się z dwóch typów materiałów) i mechanizmu jego funkcjonowania. Dla łatwego rozróżnienia obu typów dekoracji, także rolety plisowane cechuje nazwa doskonale odzwierciedlająca ich wygląd.

Roleta dzień noc – czyszczenie

Roleta dzień noc w kasecie nie sprawia większych problemów, jeśli chodzi o czyszczenie. Zarówno ramy wykonane z tworzywa sztucznego, jak również samą tkaninę można odświeżać za pomocą gąbki z odrobiną płynu do mycia naczyń, który dobrze poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami i kurzem.