Opis
Aster alpejski VIOLET
Aster alpinus VIOLET
Gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w stanie dzikim w górach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce w Tatrach i Pieninach. Jest rośliną rzadką. Jest to roślina wieloletnia, półróżyczkowa, miękko owłosiona. Zwykle rośnie małymi kępkami. Łodyga wzniesiona lub podnosząca się, wysokości 15-40 cm. Dość gruba. Liście odziomkowe, łopatkowe lub klinowate, krótkoogonkowe. Kwiaty języczkowe fioletowe, rurkowate, zebrane w koszyczki umieszczone pojedynczo na szczytach łodyg. Koszyczki mają zieloną okrywę z wąskich, lancetowatych listeczków.
Podstawowe informacje:
Barwa kwiatów: niebiesko-fioletowe
Barwa liści: szarozielone
Okres kwitnienia: IV - VI
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Wymagania: gleba umiarkowanie wilgotna, wapienna, żyzna, o odczynie obojętnym
Wysokość: do 0,3 m
Pielęgnacja i uprawa
W swoim naturalnym środowisku rośnie na skalnych półkach, w szczelinach skał i u ich podnóża, na żwirku wapiennym lub niskich murawach, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.
Roślina wapieniolubna i ciepłolubna, w związku z tym dużo częściej występuje na południowej stronie skał.
Wymaga gleby przepuszczalnej i przeciętnie wilgotnej, najlepiej o obojętnym odczynie.
Jest w pełni mrozoodporny (strefy mrozoodporności 3-9).
Zastosowanie i cechy rośliny
Znakomicie komponuje się z innymi roślinami rabatowymi, zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach.
Należy sadzić w miejscach bardzo nasłonecznionych, w ogrodzie skalnym, pojedynczo lub 2-3 w grupie.
Dość popularna i cenna z uwagi na dużą wartość dekoracyjną.
Stosuje się je także na kwiat cięty.
Liczba roślin na 1 m2 – 11.
Co sprzedajemy?
Oferujemy rośliny w doniczkach:
średnica doniczki: 9 cm
typ doniczki: P9
pojemność: 0,5 L
Przykładowe zdjęcia roślin są wykonane w pełni okresu wegetacji. Zależnie od pory roku, otrzymane rośliny mogą się różnić od roślin widocznych na zdjęciach.
Rośliny wysyłane są w doniczkach, odpowiednio zabezpieczone. Pakujemy rośliny w solidne kartony, w sposób uniemożliwiający przemieszczanie i uszkodzenie.
Oświadczam, że zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, do jednostki handlowej roślin lub nasion dołączony jest paszport.