Zabezpieczenia dla dzieci – o czym musisz pamiętać?

Pojawienie się nowego małego lokatora w domu czy mieszkaniu zawsze wiąże się z dużym stresem. Związany jest on m.in. z koniecznością zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. Co więcej, wykorzystywane przez rodziców metody zabezpieczeń muszą też zmieniać się razem z nim przez dobrych kilka lat. Na jakie rozwiązania zwracać uwagę?

 

Jak zabezpieczyć dom dla dziecka?

Mówiąc o bezpieczeństwie dzieciprzede wszystkim podkreślić należy, że nie da się wyeliminować wszelkich zagrożeń czy potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie wychowywanie najmłodszych, w duchu dbania o bezpieczeństwo własne i innych. Nie znaczy to, że stosowanie zabezpieczeń w domu jest bezcelowe. Każde ograniczenie potencjalnych niebezpieczeństw zmniejsza możliwości zranienia czy wypadku dziecka. Dlatego też stosowanie odpowiednich zabezpieczeń domowych dla najmłodszych z pewnością będzie dobrą inwestycją.

Zabezpieczenie łóżka dla dzieci

Bez wątpienia pierwszym elementem, który wymaga zabezpieczenia w każdym domu jest łóżeczko dziecięce. Wynika to z oczywistego faktu, że maluch będzie w nim spędzał większość czasu już od pierwszych chwil w domu. Na szczęście większość dobrych łóżek dla niemowlaków ma odpowiednie zabezpieczenia już w standardzie. Nieco inaczej jest w przypadku produktów dla starszych dzieci, które z pewnością warto wyposażyć w odpowiednie nakładki zabezpieczające kanty i ostre krawędzie, a także dodatkowe balustrady, chroniące przed wypadnięciem.

Balustrady zabezpieczające dla dzieci

Jednym z popularnych zagrożeń dzieci w łóżku jest możliwość ich wypadnięcia w trakcie snu czy też aktywnej zabawy. Możliwość taką z pewnością ograniczą dodatkowe nakładane balustrady dla dzieci, które zabezpieczają boki czy fronty łóżek. Podczas zakupu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób montażu – gdyż większość balustrad nadaje się tylko do określonych typów łóżek.

Jak zabezpieczyć dzieci przed schodami?

Kolejną kwestią bezpieczeństwa, którą muszą rozwiązać rodzice jest odpowiednie zabezpieczenie schodów. Korzystanie z nich przez ledwo chodzące maluchy jest bowiem bardzo niebezpieczne, a i starsze dzieci powinny dość długo być asekurowane. Co gorsza, na schody chętnie „gramolą się” nawet dzieci raczkujące. Najlepszym sposobem na niedopuszczenie do zagrożenia jest zastosowanie systemu bramek przy wejściach do schodów. Czym powinny się one charakteryzować?

Bramki zabezpieczające schody dla dzieci

Kupując bramki zabezpieczające dla dzieci na schody, warto zwrócić uwagę na kilka cech. Pierwszym jest sposób zamknięcia, który powinien być niedostępny dla dzieci, ale jednocześnie prosty i łatwy do otwarcia dla rodziców. Drugą kwestią jest solidność i wielkość samej bramki. Nie powinna ona zostawiać wolnej przestrzeni pod sobą i jednocześnie musi być na tyle wysoka i tak ukształtowana, by nawet 3- lub 4-latek nie miał jak przez nią przejść górą.

Zabezpieczenia dla dzieci na meble – wybieramy najskuteczniejsze

Wiele uwagi warto też poświęcić zabezpieczeniu mebli przed dziećmi. Do tego celu służą w zasadzie trzy rozwiązania.

Zabezpieczenia na narożniki mebli

Pierwszym z nich są piankowe czy gumowe nakładki na narożniki mebli. Są one wprost niezbędne, szczególnie w okresie, gdy dziecko zaczyna chodzić – często zdarzają się wówczas niekontrolowane upadki.

Zabezpieczenia krawędzi mebli

Drugim rozwiązaniem są zabezpieczenia krawędzi mebli przed dziećmi. Odgrywają one podobną rolę jak osłony na narożniki, a same produkty na ogół mają postać taśmy, którą montuje się na danym meblu.

Zabezpieczenie drzwi mebli

Trzecim obowiązkowym rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo są zabezpieczenia na drzwi dla dzieci. Uniemożliwiają one otwarcie drzwiczek przez najmłodszych, co dla wielu dzieci jest wręcz ulubioną rozrywką.

Podpowiadamy, jak zabezpieczyć okna przed dziećmi

Miejscem, które dodatkowo warto zabezpieczyć przed dziećmi, są okna. Nie chodzi w tym wypadku tylko o ryzyko wypadnięcia, ale też przyskrzynienia palców czy ręki podczas zamykania i otwierania. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie blokady otwierania okna oraz ich nagłego zamknięcia – np. spowodowanego przeciągiem. Niegłupim rozwiązaniem w przypadku okien często otwieranych na oścież są też zabezpieczenia narożników znane z mebli – wiele okien dolną krawędź ma bowiem dokładnie na wysokości głowy kilkulatków, które, biegając, mogą ich nie zauważyć.

Wszelkie zabezpieczenia, a także inne produkty dla dzieci znajdziesz na Arena.pl!

Zobacz również