Wyprawka dla noworodka do szpitala – o czym trzeba pamiętać?

Czy jesteś gotowa na wielki dzień? Jako że dziecko może pojawić się wcześniej niż zaplanowany termin, optymalnie jest mieć spakowane rzeczy w 36 tygodniu ciąży, na wszelki wypadek. Jednak racjonalne spakowanie torby do szpitala na poród dziecka może sprawić problem, szczególnie jeśli będziesz mamą po raz pierwszy. Poniższa lista pomoże ci spakować najważniejsze rzeczy dla ciebie i twojego dziecka.

Wyprawka dla mamy –  lista do szpitala

Co musi się znaleźć w Twojej torbie?

 • Dokumenty – dowód osobisty i karta przebiegu ciąży.
 • Ubrania: Skarpety, kapcie lub klapki, wygodna poduszka – szpital na pewno zapewni ci poduszki, lecz może się okazać, że będą w innym typie niż potrzebujesz. Zabierz ze sobą ulubione t-shirty sięgające ud i  koszule nocne z rozcięciem do karmienia.
 • Pomadka do ust – usta szybko stają się spierzchnięte, gdy nimi oddychasz. Taki drobiazg, jak ulubiony balsam do ust pomoże ci pozbyć się zbędnego dyskomfortu.
 • Wrzuć do torby też ulubiony magazyn, książkę, czy tablet z wgranymi filmami lub serialami, które umilą ci czas oczekiwania, przyda się też odtwarzacz MP3 – choć dziś na co dzień słuchamy muzyki najczęściej z telefonów komórkowych, w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak poród, lepiej zostawić komórkę z naładowaną baterią.
 • Maska na oczy i zatyczki do uszu – na oddziale położniczym hałas i zamieszanie to norma, dlatego warto mieć coś, co odizoluje cię od zewnętrznego chaosu.
 • Wkładki dla mam – skonsultuj z lekarzem prowadzącym poród, jaki rodzaj będzie najlepszy. Spakuj kilka par wygodnej bielizny.
 • Przybory toaletowe i kosmetyki.

wyprawka dla noworodka – lista do szpitala

W torbie dla dziecka powinny znaleźć się:

 • Śpioszki, skarpetki i rękawiczki „niedrapki” na dłonie.
 • Kocyk – nawet jeśli szpital zapewni ci kocyk, zawsze przytulniej jest mieć własny, który przyda się także w drodze do domu.
 • Około 20-30 pieluch dla noworodków.
 • Chusteczki nawilżane i kosmetyki do pielęgnacji noworodka .

Wyprawka dla noworodka – lato

Powrót do domu to także pierwsze zetknięcie malucha ze świeżym powietrzem. Latem ubierz noworodka w lekkie śpioszki i koniecznie czapeczkę, po czym owiń w lekki, przewiewny kocyk lub muślinową chustę. Unikaj przegrzania dziecka i wystawiania go na słońce. Pamiętaj, że w samochodzie powinien znaleźć się fotelik dla dziecka.

Wyprawka dla noworodka – wiosna i  jesień

Niepewna wiosenna i jesienna pogoda naraża ciebie i noworodka na niespodziewany deszcz i porywy wiatru. Załóż maluchowi cieplejsze śpioszki, dodatkowe skarpetki i lekkie rękawiczki, nie zapomnij o czapeczce z niezbyt grubej dzianiny, zasłaniającej uszka. Ciepły becik lub kocyk lub lekki kombinezon będą wskazane.

Wyprawka dla noworodka – zima

Zimą musisz zaopatrzyć się w kombinezon dla malucha oraz ciepłą czapkę i rękawiczki. Postaraj się ocenić zawczasu, czy bobas ubrany w gruby kombinezon i otulony w becik swobodnie będzie się mieścił w foteliku samochodowym – poluzuj pasy, by uniknąć robienia tego w pośpiechu. Uważaj na samochodowe ogrzewanie – maluch nie powinien się przegrzać w drodze do domu.

Z powyższą listą możesz spokojnie, bez stresu spakować się do szpitala, jednak pamiętaj, że każdy szpital może mieć własną politykę odnośnie do tego, co możesz zabrać ze sobą na poród – dlatego dla jeszcze większej pewności skonsultuj to z lekarzem prowadzącym odpowiednio wcześniej.

Zobacz również