Walizka kabinowa – co to znaczy? Podpowiadamy, jaką walizkę kupić do samolotu

Walizka kabinowa to taka, którą można zabrać ze sobą jako bagaż podręczny na pokład samolotu. Aby mogła bez problemu zmieścić się w luku bagażowym, musi mieć odpowiednie wymiary. Na wygodę użytkowania takiej walizki i, co za tym idzie, komfort podróżowania, wpływ ma kilka niezwykle istotnych czynników, które powinniśmy mieć na uwadze podczas zakupu interesującego nas modelu. Jak zatem wybrać odpowiednią walizkę do samolotu?

Walizka kabinowa – wymiary

Walizki kabinowe można bez problemu wnieść ze sobą na pokład samolotu, ale tylko wtedy, jeśli spełniają określone przez daną linię lotniczą warunki, związane przede wszystkim z wymiarami oraz wagą. Za taki bagaż podręczny nie trzeba wówczas dodatkowo płacić ani też dokonywać specjalnej jego rejestracji. Każda linia lotnicza indywidualnie ustala maksymalne wymiary oraz wagę, jaką powinna mieć walizka kabinowa. I mimo że wartości te są do siebie bardzo zbliżone, nie istnieje jeden uniwersalny rozmiar do wszystkich samolotów. Dlatego też przed każdą podróżą należy dokładnie upewnić się, czy posiadana przez nas walizka kabinowa zmieści się w luku bagażowym.

Walizka kabinowa – Ryanair

Każdy pasażer może wnieść na pokład samolotu Ryanair walizkę kabinową o maksymalnych wymiarach: 55x40x20 cm i wadze do 10 kg, a także jedną małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35x20x20 cm.

Walizka kabinowa – Wizzair

W przypadku linii lotniczych Wizzair wartości te są nieco inne. Pasażerowie mogą bowiem wnieść ze sobą na pokład jeden mały bagaż podręczny, nie większy niż 55x40x23 cm (opcja bezpłatna), a także jeden duży bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 56x45x25 cm (opcja płatna).

Jaką walizkę kabinową wybrać?

Wybierając odpowiednią walizkę kabinową szczególną uwagę warto zwrócić przede wszystkim na jej wnętrze – oprócz dużej pojemności powinno być one wyposażone w liczne kieszenie oraz przegrody, które ułatwią spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, wprowadzając przy tym ład i porządek. Dobrym rozwiązaniem okażą się z pewnością specjalne pasy elastyczne, które podtrzymują odzież i zapobiegają przemieszczaniu się zawartości walizki, nawet w trakcie gwałtownych zmian pozycji bagażu. Na komfort podróżowania istotny wpływ ma również poczucie bezpieczeństwa – jeżeli zatem zależy Ci na maksymalnej ochronie zawartości Twojej walizki kabinowej, wybierz model wyposażony w cyfrowy zamek TSA – od tradycyjnych zamków i kłódek odróżnia go fakt, że kluczyk do niego posiadają służby celne, a więc mogą sprawdzić zawartość walizki bez uszkodzenia zamka.

Wybierając odpowiednią walizkę kabinową zwróć także uwagę na materiał, z którego została wykonana. Twarda walizka na kółkach sprawdzi się doskonale podczas przewożenia cennych oraz kruchych przedmiotów, gdyż wykazuje znaczną odporność na wszelkie uszkodzenia i wgniecenia. Miękka torba podróżna z kolei posłuży Ci podczas przewozu samej odzieży, obuwia lub kosmetyków.

Walizka kabinowa – 4 kółka

Kolejnym ważnym parametrem wyboru odpowiedniej walizki kabinowej są dobrej jakości, zwrotne kółka. Jeżeli planujesz długą wycieczkę i wiesz, że znaczną część trasy będziesz musiał pokonać pieszo, idealnym wyborem okaże się walizka kabinowa na czterech kółkach – w znacznym stopniu ułatwi Ci ona podróżowanie, nawet z bardzo ciężkim bagażem.

Wielkość, waga, pojemność, materiał wykonania – to podstawowe kryteria, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas zakupu odpowiedniej walizki kabinowej (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Nie zapominaj również o systemie jezdnym. Jeżeli zależy Ci na poczuciu bezpieczeństwa i maksymalnej ochronie zawartości Twojej walizki, postaw na odpowiedni system jej zabezpieczenia.

Zobacz również