Kategorie

Konto

Koszyk

Szczoteczka elektryczna czy soniczna? Porównujemy oba rozwiązania!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Szczoteczka elektryczna czy soniczna? Porównujemy oba rozwiązania!

Wiele osób zastanawia się, czy szczoteczki soniczne są naprawdę lepsze niż zwykle szczoteczki elektryczne oraz standardowe manualne szczoteczki do zębów. Choć wyglądają jak zwykłe szczoteczki elektryczne, są od nich znacznie bardziej zaawansowane i często droższe.  Czy warto w nie zainwestować? Sprawdźmy!

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Podstawowy projekt szczoteczek do zębów nie zmienił się od lat. Kształty są nieco inne, długość włosia różna, ale ogólna koncepcja jest taka sama. Dziś istnieją trzy rodzaje szczoteczek do zębów: tradycyjne szczoteczki, z których nadal korzysta większość ludzi, elektryczne szczoteczki do zębów, które pojawiły się w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia oraz modele elektryczne o dużej mocy (zwane także sonicznymi szczoteczkami do zębów), które zostały opracowane po raz pierwszy w latach 80. Oto podstawowe różnice między trzema rodzajami szczoteczek do zębów:

– Standardowe szczoteczki do zębów są bardzo skuteczne w czyszczeniu powierzchni zębów i coraz lepiej radzą sobie z przestrzeniami między zębami dzięki nowatorskim rozwiązaniom w budowie włosia, ale mogą tylko wyczyścić to, co naprawdę dotykają.

– Szczoteczki elektryczne mają głowicę, która wibruje z prędkością od 2500 do 7 000 obrotów na minutę. Eliminuje to konieczność wykonywania okrężnych ruchów –  zamiast tego wystarczy przesunąć wibrującą głowicę wzdłuż zębów. Ich skuteczność opiera się więc na tym, że wykonują część pracy, którą mógłby wykonać człowiek, ale robią to szybciej i dokładniej.

– Soniczne szczoteczki do zębów to szczoteczki elektryczne, które drgają od 30 000 do 40 000 razy na minutę.  Dzięki temu wytwarzają delikatne fale ultradźwiękowe (stąd nazwa), które z kolei wprawiają w drganie cząsteczki śliny, pasty do zębów i wody.

Jak działa soniczna szczoteczka do zębów?

Szczoteczka soniczna to, mówiąc krótko, elektryczna szczoteczka do zębów na turbodoładowaniu. Szczoteczki sonicznie wytwarzają drgania, które pomagają wypłukać osad nawet z miejsc, do których sama szczoteczka nie dociera, a kamień nazębny odpada, jak stary tynk od ściany podczas lekkiego trzęsienia ziemi. W tym sensie szczoteczka soniczna zdecydowanie przewyższa standardową szczoteczkę rotacyjną.

Szczoteczka soniczna dla dzieci – jak wybrać?

Wybierając szczoteczkę soniczną dla dzieci, bierzemy pod uwagę takie same wskazówki, którymi kierujemy się kupując dla maluchów szczoteczkę elektryczną. Dziecko musi być w stanie swobodnie operować szczoteczką, musi być więc ona mniejsza i lżejsza. To w zupełności wystarczy. Wiele firm, np. Oral-B oferuje szczoteczki dedykowane małym użytkownikom, które oprócz dopasowanych rozmiarów, mają interesujący design.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne są nieco droższe od rotacyjnych, jednak zdaniem wielu specjalistów pozwalają zrezygnować z nici dentystycznej, oszczędzają też czas.

Szczoteczka do zębów Philips

Szczoteczki soniczne marki Philips cieszą się popularnością i zaufaniem użytkowników. W zależności od typu szczoteczki i liczby dodatkowych wkładów, cena waha się od 180 do 500 zł.

Szczoteczka do zębów Seysso

Marka Seysso proponuje szczoteczki soniczne najwyższej jakości, a ich ceny wahają się od 200 do 500 zł. Marka ma też model dedykowany dzieciom, kosztujący kilkadziesiąt złotych.

Ale nawet zaawansowana szczoteczka nie wykona za Ciebie pracy.  Twoje zwyczaje pielęgnacji jamy ustnej są kluczowe dla utrzymania zdrowia zębów. Nie zapomnij więc o podstawach: szczotkujemy trzy minuty, używamy nici dentystycznej, płynu do płukania i dużo się uśmiechamy!