Squash – jak zacząć?

Squash stał się jednym z najpopularniejszych sportów w ostatnich latach. Może być rozgrywany w pojedynkę lub we dwójkę oraz świetnie wpływa na poprawę kondycji, dlatego jest również często wybieraną dyscypliną podczas próby zrzucenia kilku kilogramów. O tym, jak zacząć oraz na czym polega squash, opowiemy w dzisiejszym poradniku dla początkujących.

Squash – co to jest?

Squash to gra polegająca na odbijaniu rakietą piłeczki o ścianę. O tym, w którym miejscu powinna jej dotknąć decydują linie. Choć jest to sport pozornie przypominający tenisa ziemnego, bardzo się od siebie różnią pod wieloma względami.

Squash i nauka poprawnego odbijania piłeczki powinna odbywać się pod okiem doświadczonego trenera. W celu uniknięcia kontuzji, niezwykle istotny jest sposób odbijania piłki oraz trzymania rakiety. Dodatkowo, w tej grze liczy się zwinność, dlatego wymaga od nas częstego podbiegania i reagowania.

Squash – jak zacząć?

Zanim zdecydujemy, że będzie to nasz ulubiony sport i zakupimy wszystkie niezbędne akcesoria do gry, warto udać się do centrum gier sportowych, aby sprawdzić, czy na pewno jest to aktywność dla nas. Wbrew pozorom, squash to technika, nad którą bardzo często pracuje się wiele miesięcy lub lat, dlatego wymaga od nas dużego samozaparcia oraz umiejętności.

Trening squasha polega na przyswojeniu zasad dotyczących rozgrywki i jej poprawności oraz opanowaniu zasad dotyczących m.in.:

  •     poprawnego trzymania rakiety;
  •     strategii;
  •     siły odbicia.

Squash – zasady

  •     Squash punktacja: gramy do 11 punktów;
  •     Squash zasady serwisu : serwujący musi mieć jedną nogę na oznaczonym polu serwisowym, piłka musi najpierw dotknąć ściany w miejscu nad linią serwisową, a pod czerwonymi granicami autu;
  •     Squash wymiary boiska: poprawne wymiary boiska do gry to 6400 mm szerokości i 9750 mm długości;
  •     Squash piłki: piłeczka jest zależna od poziomu naszego zaawansowania. Dla początkujących graczy najlepsza jest piłka bez kropek. Oznacza to, że jest bardzo szybka i nie wymaga wcześniejszego rozgrzania. Dla osób z większym doświadczeniem, poleca się stopniowe zwiększanie ilości kropek.

Kropki oznaczają rodzaj piłeczki. W przypadku dwóch, mamy do czynienia z profesjonalnym modelem, który jest wykorzystywany podczas rozgrywek ligowych oraz turniejów. Zdecydowanie nie polecamy sięgać po taką piłeczkę osobom, które chcą dopiero nauczyć się tego rodzaju gry.

Squash – jak grać?

Gra w squasha nie jest skomplikowana, ale wymaga od nas dużego skupienia. Dobry trener, który przygotuje nas do rozgrywki, dokładnie poinstruuje nas, w jaki sposób należy odbijać piłkę, serwować i przeprowadzić turniej, aby zyskać jak największą liczbę punktów.

Wielu graczy, którzy pokochali ten rodzaj aktywności fizycznej, często nie korzysta z usług trenera i traktuje grę jako formę rekreacji i treningu. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwa postawa podczas serwowania lub odbierania piłeczki, może być przyczyną kontuzji barku.

Jakie rakiety do squasha?

Jeśli podczas pierwszej lekcji dokładnie dowiemy się czym jest squash i jak trzymać rakietę, warto zdecydować się na zakup własnego sprzętu.

Polecane rakiety to takie, które mają odpowiednią wagę, ponieważ mają one wpływ na precyzję odbicia. Jednak dobór sprzętu zależy od naszej postury, więc osoby bardziej muskularne, powinny dobrać rakietę do swojej wagi i wzrostu.

Squash – zalety

O tym, dlaczego poleca się squash na odchudzanie decyduje przede wszystkim forma gry. Wymaga ona dużo ruchu (biegania) oraz błyskawicznego reagowania na daną sytuację. Dzięki temu, czas spędzony w sali ćwiczeń bardzo szybko mija, zaś my – po zakończeniu rozgrywki – czujemy się jak po kilkugodzinnym treningu na siłowni.

Squash dla początkujących

Jeśli po pierwszej próbie uznaliśmy, że squash jest sportem dla nas, warto zakupić odpowiednią rakietę oraz wykupić karnet, ponieważ jest to rodzaj aktywności, do jakiej bardzo szybko się przyzwyczajamy.

W przypadku squasha, rakiety dla początkujących to koszt około 110-150 złotych, zaś poradnik o tym, jak należy przygotować się do treningu oraz jakie są tajniki gry, możemy kupić już za kilkanaście złotych.

 

Zobacz również