Rodzaje żarówek samochodowych – co musisz o nich wiedzieć?

Przepisy prawa drogowego niezwykle precyzyjnie określają wszelkiego rodzaju parametry świetlne żarówek, geometrię żarnika oraz pobór prądu. Sprawia to, że dowolna żarówka pasuje do różnego rodzaju aut. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze takiego akcesorium? Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.

Żarówki samochodowe – rodzaje

Każdy kierowca ma obowiązek posiadania włączonych świateł przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Dzięki temu jest on dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, a co więcej, znajdujące się w aucie reflektory skutecznie oświetlają przestrzeń dookoła pojazdu. Poruszając się z niewłączonymi albo niesprawnymi światłami, liczyć musimy się z prawdopodobieństwem otrzymania mandatu w wysokości 200 złotych.

Żarówki do samochodów dostępne są w następujących wersjach:

  • Żarówki samochodowe H1 – posiadają jeden żarnik i są wykorzystywane w światłach drogowych oraz mijania. Ich wydajność wynosi 1550 lumenów, a żywotność: 350 – 550 godzin.
  • Żarówki samochodowe H3 – żarnik jest tu ułożony w poprzek. Tego typu żarówki najczęściej stosuje się do reflektorów przeciwmgłowych, rzadziej w przypadku świateł drogowych.
  • Żarówki samochodowe H4 – posiadają dwa żarniki, a ich wydajność świetlna wynosi 1000 lumenów. Wystarczają one na około 350 do 700 godzin użytkowania.
  • Żarówki samochodowe H7 – cechują się specyficznym rozkładem światła i bardzo wysoką wydajnością na poziomie 1500 lm. Niestety, jest to żarówka stosunkowo nietrwała – jej czas pracy waha się bowiem od 300 do 350 godzin

Żarówki samochodowe – typy

Do wyboru mamy kilka ich rodzajów. Do najpopularniejszych zalicza się żarówki samochodowe LED, halogenowe oraz ksenonowe.

Dostępne w sklepach żarówki samochodowe różnić mogą się od siebie między innymi sposobem oraz miejscem montażu w pojeździe. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, z jakim ich typem mamy do czynienia w naszym samochodzie. Informację na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi auta lub na obudowie żarówki.

Światła sygnałowe, zwane także pomocniczymi, dzieli się na tak zwane cokołowe oraz bezcokołowe. Parametr ten odnosi się do rodzaju zastosowanego gniazda montażowego. Pierwsze z nich posiadają charakterystyczną obwódkę u podstawy, drugie są jej pozbawione, a montuje się je na zasadzie wsuwki.

Jakie żarówki samochodowe?

Gdzie kupić żarówki samochodowe? Zaopatrzyć w nie możemy się zarówno w sklepie motoryzacyjnym, jak i na stacji benzynowej czy w hipermarkecie. Aby mieć pewność, że wybrany produkt posłuży nam przez długi czas, najlepiej sięgnąć po asortyment jednego z wiodących na rynku producentów.

Godne polecenia są między innymi żarówki samochodowe Philips White Vision W5W wykorzystujące technologię halogenową. Mają one bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdzą się jako światło na drzwiach, światło zapalające się przy otwarciu samochodu, oświetlenie schowka, kierunkowskaz boczny, światło stopu czy oświetlenie tylne.

Kolejna propozycja to żarówki samochodowe Osram LEDriving Festoon C5W C10W 31mm 12V 0.50W 6000K Cool White. Są one odporne na drgania oraz wstrząsy, kompatybilne ze wszystkimi tradycyjnymi trzonami żarówek rurkowych i nie wymagają konserwacji.

Jeżeli szukamy mocnej żarówki samochodowej, zaopatrzyć możemy się w model LED T10 w5w 10 x 5730 soczewka CANBUS 12v. Posiada on wbudowany opornik, dzięki czemu nie pokazuje błędu na desce rozdzielczej w większości samochodów posiadających szynę CAN BUS i pochodnych od CAN. Żarówka jest wyposażona w soczewkę, która zwiększa dodatkowo moc świecenia. Do jej produkcji wykorzystano wyłącznie najwyższej jakości komponenty.

Odpowiednio dobrane żarówki samochodowe zapewnią nam lepszą widoczność i poprawią bezpieczeństwo jazdy  zarówno nasze, jak i pozostałych kierowców.

Zobacz również