Jakie puzzle piankowe wybrać?

Puzzle piankowe stanowią obecnie jedną z najbardziej popularnych zabawek, łączących w sobie szereg zarówno edukacyjnych, jak i rozwojowych zalet. Ich prosta konstrukcja sprawia, że są doskonałą zabawką zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Puzzle piankowe mają szereg zastosowań i między innymi z tego powodu stanowią alternatywę dla tradycyjnych układanek. Jakie puzzle piankowe wybrać?

Puzzle piankowe – co to takiego?

Piankowe puzzle są znacznie większe od tradycyjnych układanek. Wykonane z miękkiej i przyjemnej w dotyku pianki oraz udekorowane kolorowymi obrazkami, pobudzają wyobraźnię dziecka i rozwijają jego kreatywność. Stworzone je z myślą o najmłodszych – można je łatwo ze sobą łączyć, a dzięki bogatej kolorystyce i ciekawemu wzornictwu zabawa okazuje się jeszcze bardziej emocjonująca. Wybór puzzli piankowych jest bardzo szeroki – dostępne są kolorowe zwierzątka, ulubione postacie z bajek, literki, cyferki czy nawet pojazdy.

Puzzle piankowe dla dzieci mogą posłużyć między innymi jako mata do zabawy. Dziecko może na niej siedzieć, wyciągając jednocześnie mniejsze elementy ze środka puzzli lub też dotykać kolorowych postaci znajdujących się na rysunkach. Mata stanowi niezwykle pomysłowe i bezpieczne zarazem miejsce do zabawy dla niemowlaka. Kolejnym ciekawym pomysłem na zastosowanie puzzli piankowych jest tworzenie sześcianów, w których zmieszczą się pluszaki, kolorowe piłeczki lub inne zabawki dziecka. Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do raczkowania może okazać się połączenie puzzli piankowych w kolorową drogę, na której będą znajdowały się atrakcyjne dla malucha przedmioty, takie jak maskotki lub też grzechotki.

Puzzle piankowe – od kiedy?

Puzzle piankowe dla dzieci mogą być używane już od około 6 miesiąca życia. Producenci zaznaczają na opakowaniach puzzli, od którego miesiąca lub też roku życia można ich używać. Jeżeli wybieramy tego rodzaju układanki dla bardzo małych dzieci, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, czy w zestawie nie znajdują się jakieś nieduże elementy. Kolejna ważna kwestia to rodzaj materiału, z jakiego piankowe puzzle zostały wykonane. Jeżeli materiał jest atestowany, tego rodzaju układanki można zakupić nawet dla niemowlaków.

Jakie puzzle piankowe?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju wzory puzzli piankowych oraz mat przeznaczonych do kreatywnej zabawy. Niektóre zestawy można stosować nawet podczas kąpieli. Puzzle piankowe do kąpieli zaraz po namoczeniu przykleją się do wanny oraz do kafelków, dzięki czemu dzieci mają zapewnioną dodatkową rozrywkę w trakcie mycia. Piankowe puzzle mogą mieć kolorowe wzory i fantazyjne obrazki – wszystko po to, by jeszcze bardziej pobudzić wyobraźnię dziecka i zachęcić je do zabawy.

Dodatkową wartość edukacyjną mają te puzzle, które posiadają nadrukowany cały alfabet lub puzzle z cyframi.  Dużą popularnością cieszą się także duże puzzle piankowe, zwłaszcza takie, na których wydrukowana jest droga – po złożeniu z nich maty, dzieci mogą samodzielnie poruszać się po nich, bawiąc się jednocześnie innymi zabawkami. Cena puzzli piankowych zależy od liczby elementów oraz wielkości zestawu. Najtańsze układanki można kupić już za około 30 złotych.

Puzzle piankowe dla dzieci mogą służyć do tworzenia olbrzymiej układanki – ale nie tylko. Tego rodzaju zabawka daje o wiele więcej możliwości. Jest bardzo przydatna podczas nauki raczkowania, stanowi doskonałą podstawę do zabawy dla niemowlaków, a także do pobudzania zmysłów, nauki alfabetu, cyfr, kolorów, kształtów i przestrzeni.

Zobacz również