Półka na książki – wybieramy najlepsze rozwiązanie

Półka na książki stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznego regału. Do wyboru mamy rozmaite rodzaje tego typu mebli, różniące się od siebie zarówno kształtem, jak i wielkością czy materiałem wykonania oraz kolorem. Oto garść inspiracji, które ułatwią wybór półki idealnej.

Półka na książki – pomysły

Wiszące półki na książki pozwalają na uporządkowanie ulubionych książek, nie zabierając jednocześnie cennego miejsca na podłodze. Dzięki nim jesteśmy w stanie zyskać dodatkową przestrzeń w salonie, gabinecie czy pokoju naszego dziecka. Meble tego typu umożliwiają wyeksponowanie ulubionych pozycji, stanowiąc jednocześnie element dekoracyjny.  

Jeżeli nasz salon został urządzony w stylu nowoczesnym, świetnie sprawdzą się tu półki na książki na ścianę w formie kilku modułów, które można ze sobą zestawiać w dowolny sposób. W pomieszczeniach industrialnych doskonale sprawdzą się natomiast metalowe meble, które przypominają konstrukcje wykonane z siatki. Niezwykle oryginalnie prezentować będą się również półki nie zawieszone równolegle do podłogi lub wykonane z przezroczystego tworzywa – sprawiać będą one wrażenie, jakby książki letwitowały w powietrzu.

W bardziej klasycznych pomieszczeniach zawiesić możemy tradycyjne półki na książki z drewna o klasycznej formie. Taki mebel znajdzie także zastosowanie w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, gdzie dominują naturalne materiały i barwy.

Jeśli jesteśmy fanami niebanalnych rozwiązań, zdecydować możemy się na zakup półki na książki w salonie, która zawieszona będzie pod skosem. To świetny sposób na przechowywanie egzemplarzy o różnych rozmiarach. Takie półki wiesza się pod skosem w taki sposób, by utworzyły różnorodne, trójkątne i trapezoidalne przestrzenie. W takiej oryginalnej kompozycji znajdzie się miejsce zarówno dla niewielkich książek, jak i wielkoformatowych albumów. Kolejna propozycja to tak zwana niewidzialna pólka, która ma postać przyczepionego do ściany metalowego zacisku, do którego przymocowuje się okładkę książki. Po zamocowaniu, zaczyna ona pełnić rolę półki dla pozostałych egzemplarzy. Taki mebel jest w stanie pomieścić od pięciu do dziesięciu pozycji. Niezwykle efektownie prezentuje się również półka wykonana z ramek w kształcie kwadratu lub plastra miodu. Każda z nich może być zawieszona osobno albo stanowić całość większej kompozycji.

Półka na książki drzewo

Fanom niebanalnych rozwiązań do gustu przypadnie także półka na książki w kształcie drzewa. W tym przypadku, książki umieszcza się na poszczególnych jej gałęziach, co daje niezwykle ciekawy efekt. Taki mebel stanowi również doskonałe rozwiązanie do pokoju nastolatka. Doskonale prezentować będzie się on także w pomieszczeniach utrzymanych w stylu eko.

Półka na książki kucharskie

Jeśli jesteśmy fanami gotowania, nie obędziemy się bez półki na książki w kuchni, na której umieścimy nasze ulubione zbiory przepisów. Doskonale do tego celu sprawdzi się wąski model, na którym znaleźć mogą się zarówno książki, jak i bibeloty. Książki kucharskie, zamiast na półce, umieścić możemy także na górnej zabudowie. Aby stały one równo, warto posłużyć się ozdobnym ogranicznikiem. Gdy chcemy śledzić na bieżąco przepis w trakcie gotowanie, zaopatrzmy się w drewniany stojak na książkę kucharską, który ustawia się na blacie. Umieścić możemy w nim również smartfon czy tablet.

Półka na książki dla dzieci

Żaden pokój dziecięcy nie może się obyć bez zbioru ulubionych pozycji pociechy. Najlepiej do tego celu sprawdzi się niska pólka na książki, która będzie dopasowana do wzrostu naszego dziecka. Niezwykle ciekawie prezentować będzie się model w ulubionym kolorze dziecka lub kształcie zwierzaka – psa czy kota.

Półka na książki to świetny sposób na przechowywanie ulubionych egzemplarzy, a także doskonała dekoracja wnętrza.

Zobacz również