Olejowy, gazowy czy na paliwa stałe? Jaki kocioł grzewczy wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń grzewczych, korzystających z różnych paliw. Jeśli więc planujemy gruntowny remont czy budowę nowego budynku, warto się dobrze zastanowić, jaki typ ogrzewania wybrać.

Zanim wybierzesz kocioł grzewczy do domu…

Wybór kotła grzewczego do domu z całą pewnością nie jest prosty. Wynika to nie tylko z charakterystyki poszczególnych urządzeń, ale też dostępności paliw. Dotyczy to szczególnie kotłów gazowych czy olejowych, które wymagają zasilania z sieci lub specjalnych zbiorników. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pieców na paliwa stałe, które co prawda można zainstalować wszędzie, ale wymagają one osobnego pomieszczenia (kotłowni) z racji konieczności magazynowania węgla czy ekogroszku.

Rodzaje kotłów grzewczych

Liczba dostępnych na rynku systemów ciepłowniczych dla domów czy mieszkań jest naprawdę duża. Nie istnieje w tym wypadku jedno rozwiązanie idealne – każde z nich ma swoje mocne i słabe strony. Ostatecznie wybór takiego czy innego kotła zawsze będzie pochodną potrzeb i możliwości.

Kotły gazowe

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kotłów grzewczych są te opalane gazem. Oczywiście wynika to z ich zalet – czystości, bezobsługowości, wysokiej wydajności i ekologiczności. Jak już wspomnieliśmy, w dziedzinie ogrzewania nie ma rozwiązań idealnych. W przypadku kotłów gazowych problemem jest dostępność paliwa – które może pochodzić z sieci lub zbiornika na podwórku, a także stosunkowo wysoki koszt instalacji pieca i samego gazu.

Kotły olejowe

Ciekawym, choć mniej popularnym rozwiązaniem, są kotły opalane olejem. Do ich atutów zaliczyć można bezobsługowość, czystość oraz możliwość wykorzystania w każdej lokalizacji. Niestety, koszt pieca i oleju jest nieco wyższy niż w przypadku pieca na gaz ziemny.

Kotły elektryczne

Interesującą opcją dla osób, które nie mają dostępu do sieci gazowej i nie chcą marnować miejsca na skład opału jest z kolei kocioł elektryczny. Rozwiązanie takie z całą pewnością jest bardzo ekologiczne, samoobsługowe i gwarantuje wysoką sprawność. Jedynym problemem związanym z instalacją niektórych kotłów elektrycznych może być zbyt mała moc sieci domowej i stosunkowo wysoki koszt samego prądu.

Kotły na paliwo stałe

Alternatywą dla wyżej wymienionych rodzajów kotłów są te na paliwo stałe – czyli węgiel, ekogroszek, koks czy pellet. W przypadku trzech pierwszych urządzeń spalany jest w nich po prostu węgiel lub jego przetwory. Pellet to z kolei materiał opałowy powstały ze sprasowania odpadów drzewnych. Minusem wszystkich kotłów na paliwo stałe jest mniejsza czystość wymuszająca stosowanie oddzielnej kotłowni oraz konieczność obsługi. Dlatego też warto kupować droższe piece dolnego spalania, które mogą być zasilane automatycznie – wymagają tylko uzupełniania paliwa w podajniku, są też bardziej ekologiczne.

Co to są kotły kondensacyjne?

Kupując kocioł do domu, warto zwrócić uwagę, czy jest to model kondensacyjny. Urządzenia tego typu posiadają specjalny system pozwalający na odzyskiwanie ciepła ze spalin, co pozwala na zdecydowane zwiększenie wydajności urządzenia, a co za tym idzie – zmniejszenie rachunków za zużyte paliwo.

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Projektując instalację grzewczą, trzeba pamiętać, że na rynku dostępne są dwa typy kotłów – jedno i dwufunkcyjne. Pierwsze z nich zapewniają jedynie ciepło dla domu czy mieszkania, drugie umożliwiają też podgrzewanie wody użytkowej. Zatem wybierając tańsze urządzenie jednofunkcyjne, musimy kupić dodatkowy podgrzewacz do wody.

Wybieramy miejsce na piec (kotły wiszące vs. stojące)

Ostatnią kwestią związaną z zakupem kotła grzewczego jest sposób montażu. O ile bowiem niektóre urządzenia występują tylko w formie stojącej, to inne (np. lekkie kotły elektryczne czy gazowe) można montować do ściany. Rozwiązanie takie sprawdzi się szczególnie w przypadku małej ilości miejsca.

Ile kosztuje dobry piec grzewczy?

Zakup odpowiedniego pieca do ogrzewania zależy od wielu czynników. Bardzo ważna jest też cena, która zależy oczywiście od typu, mocy, zastosowanych technologii oraz producenta kotła. Niezależnie od wybranego rodzaju paliwa nie warto przesadnie oszczędzać na zakupie pieca, gdyż często droższe urządzenia w przypadku kilkuletniego użytkowania mogą okazać się dużo tańsze w eksploatacji. A gdzie można kupić dobrej jakości kotły grzewcze w promocyjnych cenach? Z pewnością warto spróbować na platformie handlowej Arena.pl

Zobacz również