Mata do jogi – jaką wybrać?

Joga to sport, który w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużą popularnością. Trudno się temu dziwić – pozwala nie tylko zrelaksować się i wyciszyć, lecz również rozciągnąć oraz wysmuklić nasze ciało. By móc zacząć ćwiczyć jogę, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalną matę. Co warto wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

Mata do ćwiczeń jogi

W sklepach spotkać można się z 3 głównymi rodzajami mat do jogi:

  • z materiału PCV.
  • z materiału TPE,
  • z kauczuku.

Modele z TPE oraz kauczuku są przyjazne dla środowiska. Jeżeli zdecydujemy się na kupno maty do ćwiczeń jogi wykonanej z PCV, szczególną uwagę zwróćmy na to, jakie certyfikaty posiada wybrany model. Jednym z ważniejszych jest „Oeko Tex 100”, który stanowi wiodący na świecie znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten certyfikat, są wolne od szkodliwych substancji w stężeniach, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dotyczy to między innymi barwników alergizujących, pestycydów oraz chlorofenoli.

Jeśli chodzi o trwałość mat, najbardziej wytrzymałe i odporne na przetarcia oraz duże obciążenia są te wykonane z PCV.

Kolejnym kluczowym parametrem takiej maty sportowej jest jej grubość. W sklepach spotkać można się z modelami cienkimi (o grubości około 2,5-3 milimetrów), średnimi (gdzie parametr ten wynosi 4-5 milimetrów) oraz grubszymi  (mniej więcej 5- 6 milimetrów). Główną zaletą cienkich mat jest ich niska waga. Grubsze stanowią z kolei lepsze podparcie dla rąk oraz nóg, co w znaczący sposób poprawia komfort ćwiczeń. Skutecznie izolują one również od zimnej podłogi. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że maty przeznaczone do jogi są znacznie cieńsze niż klasyczne modele do fitnessu.  

Kupując matę do jogi, pod uwagę należy wziąć także jej długość, która powinna być o co najmniej 10 centymetrów większa od naszego wzrostu. Dzięki temu podczas ćwiczeń nasze ciało leży w całości na macie, a nie częściowo poza nią.

Nie bez znaczenia jest tutaj również współczynnik antypoślizgowości. Dzięki tej właściwości możemy bez obaw wykonywać nawet najtrudniejsze asany. Doskonale do tego celu sprawdzają się modele kauczukowe oraz większość produktów wykonanych z PCV. W przypadku tych drugich, aby zwiększyć ich przyczepność, należy przetrzeć je wilgotną szmatką i zostawić do wyschnięcia.

Mata do jogi podróżna

Jeżeli nie przepadamy za uprawianiem sportu w domu, warto zaopatrzyć się w podróżną matę do jogi. Ciekawą propozycję stanowi mata do jogi składana, którą z łatwością zmieścimy do każdej torby czy plecaka. Równie praktyczne są maty do jogi z pokrowcem oraz paskiem na ramię lub uchwytem. Tego typu akcesoria dostępne są w rozmaitych wzorach, kolorach i przedziałach cenowych. Najlepiej zdecydować się na model wykonany z wodoodpornego materiału, dzięki czemu na trening jogi bez obaw będziemy mogli udać się również w deszczowy dzień.

Mata do jogi – jaka najlepsza?

Pierwsza propozycja to mata do jogi Axer o wymiarach 180 x 60 x 2,5 centymetra i grubości 2,5 centymetra. Została ona wykonana z połączenia PCV oraz gąbki. Jest dwustronna, łatwa w utrzymaniu w czystości, a po złożeniu zajmuje mało miejsca.

Miłośnicy jogi zaopatrzyć mogą się także w matę Spokey, którą wyprodukowano z PCV o grubości 0,6 centymetra. Materiał, z której ją wykonano, nie absorbuje wilgoci, co sprawia, że jest ona łatwa do utrzymania w czystości. Antypoślizgowa powierzchnia gwarantuje stabilność podczas ćwiczeń. Mata jest łatwa do zrolowania, a po zwinięciu nie zajmuje dużo miejsca.

Mata to bardzo przydatne akcesorium, bez którego nie obędzie się żaden jogin – czy to początkujący, czy zaawansowany. Biorąc pod uwagę wymienione powyżej czynniki możemy mieć pewność, że wybierzemy produkt idealny do uprawiania tego sportu.

Zobacz również