Linka rowerowa – najpopularniejsze zapięcie rowerowe

Blokada rowerowa jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia rowerzysty. To niepozorne akcesorium pozwala zabezpieczyć rower przed kradzieżą, dzięki czemu możesz bez obaw zostawić swoje dwa kółka w miejscu publicznym. Na rynku możesz znaleźć różne rodzaje blokad, ale od lat największą popularnością cieszy się linka rowerowa. Zasłużenie?

Zabezpieczenie roweru linką

Linki rowerowe zazwyczaj wykonywane są ze stali. Często posiadają specjalną osłonę z tworzywa sztucznego. Linka do roweru ma kilka podstawowych zalet, które sprawiają, że jest najchętniej wybieranym zapięciem rowerowym.

Linki rowerowe są bardzo tanie, a przez to osiągalne właściwie dla każdego. Linki są też ogólnodostępne – można je kupić zarówno w sklepach sportowych, jak i w większych marketach. Co jeszcze przemawia na korzyść linek rowerowych? Są lekkie, nie zajmują dużo miejsca, a ponadto łatwo się ją zakłada i zdejmuje.

Zapięcie linkowe jest jednak dość cienkie i słabe. Co gorsza, jego przecięcie nie jest zbyt dużym problemem, zwłaszcza dla wprawionego złodzieja. Z tego powodu linka rowerowa może nie sprawdzić się jako jedyne zabezpieczenie roweru, choć z powodzeniem może stanowić dodatkową ochronę.

Ile kosztuje linka rowerowa?

Zabezpieczenie roweru linką nie powinno zbyt mocno obciążyć twojego domowego budżetu. Do wyboru masz przede wszystkim linki do roweru na szyfr oraz na kluczyk – najtańsze modele kosztują kilkanaście złotych, zaś cena najdroższych rzadko przekracza 40-50 zł.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Jeśli szukasz innego zabezpieczenia niż linka rowerowa lub chcesz ją stosować wyłącznie jako dodatkową ochronę, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – wybór blokad rowerowych jest naprawdę szeroki. Oprócz zwykłej linki możesz zdecydować się także na linkę z tulejami, blokadę U-lock oraz łańcuch. Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań?

Linka z tulejami posiada nakładki z metalowych elementów, co sprawia, że jest grubsza niż jej tradycyjny odpowiednik, a tym samym nieco solidniejsza. Za jej zakupem przemawia też lekkość, poręczność oraz przystępna cena. Nadaje się do przypięcia roweru w miejscu, które znajduje się w zasięgu twojego wzroku, lecz może nie zdać egzaminu jako główne zabezpieczenie. Podobnie jak zwykłą linkę, dość łatwo można ją przeciąć.

Blokada U-lock jest uznawana za jedno z lepszych i pewniejszych zapięć rowerowych. Blokady te są wykonywane między innymi z utwardzonej stali, dzięki czemu właściwie nie da się ich sforsować przypadkowym narzędziem. Blokady U-lock są bardzo solidne, dlatego sprawdzają się jako podstawowe zabezpieczenie roweru. Do ich wad zalicza się jednak dość wysoką cenę oraz wyższą wagę, zwłaszcza w porównaniu z linkami.

Ciekawą alternatywą dla linek oraz zabezpieczeń U-lock może być łańcuch. To wszechstronna blokada, która pozwala przypiąć rower właściwie do dowolnej barierki, nawet tej o nietypowym kształcie. W zależności od długości łańcucha, można nim zabezpieczyć nawet dwa lub trzy rowery. Tego rodzaju zapięcia do rowerów są bardzo solidne i wytrzymałe, więc mogą pełnić funkcję jedynego zabezpieczenia. Niestety, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad – łańcuchy są drogie, a ponadto ciężkie i zajmują sporo miejsca.

Na sklepowych półkach nie zabrakło też miejsca na nowinki technologiczne. W ofercie dostępne są już blokady U-lock z alarmem czy zapięcia rowerowe, które odblokowuje się za pomocą aplikacji na smartfona. Coraz więcej osób decyduje się również na zakup nadajnika GPS, który w przypadku kradzieży pozwoli namierzyć rower.

Kradzieże rowerów nie należą do rzadkości. Złodzieje grasują nie tylko w piwnicach pod osłoną nocy – niektórzy kradną rowery nawet w biały dzień w centrum miasta. Jeśli zatem chcesz dobrze zabezpieczyć swój jednoślad, wybierz solidną i sprawdzoną blokadę, dzięki której będziesz mógł zostawiać rower w miejscach publicznych bez najmniejszych obaw.

Zobacz również