Lewarek samochodowy, jaki wybrać?

Lewarek samochodowy to obowiązkowe wyposażenie każdego warsztatu samochodowego i garażu. Od jego jakości zależy bezpieczeństwo, komfort i szybkość naszej pracy. Jaki lewarek samochodowy wybrać, aby w pełni dopasować go do swoich potrzeb? Na co zwrócić uwagę, przy kupnie tego urządzenia? Pomagamy wybrać najlepsze rozwiązanie.

Lewarek – co to?

Lewarek to najprostszy podnośnik, stąd często te dwie nazwy wykorzystywane są zamiennie. Do łatwych prac, takich jak wymiana koła, w zupełności wystarczy zwyczajny lewarek, dodawany do auta jako wyposażenie fabryczne. Najczęściej jest to lewarek śrubowy, działa jednak powoli i nie gwarantuje bezpiecznego podparcia. Natomiast jeśli chcemy podjąć się skomplikowanych napraw czy też przeglądu podwozia, niezbędny będzie bardziej zaawansowany sprzęt. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podnośników, w zależności od ich przeznaczenia.

  • Lewarek trapezowy ma cztery ramiona, dzięki czemu jest odrobinę stabilniejszy. Do jego użycia potrzebna jest korba. Ze względu na ryzyko przewrócenia się w przypadku powstania przeciążeń, urządzenie to wykorzystuje się przy prostych pracach.
  • Lewarek żaba zawdzięcza swoją nazwę konstrukcji umożliwiającej szybkie podnoszenie i opuszczanie samochodu. „Żaby” są w zasadzie bezawaryjne, łatwe w obsłudze i tanie. Dzięki podstawie o sporej powierzchni, charakteryzują się dużą stabilnością. Nic więc dziwnego, że pokochało je wielu fanów motoryzacji.
  • Lewarek słupkowy to tak naprawdę słup z elementem wysuwającym się podczas pompowania, przez co auto jest podnoszone. Ogromną jego zaletą jest udźwig, który może sięgać nawet 50 ton.
  • Lewarek hydrauliczny jest obsługiwany za pomocą ręcznej dźwigni. Jest stabilny, dzięki dużej podstawie. Warto też dodać, że siły, które mogą powstać w przypadku złego użycia podnośnika są niewielkie. Więcej o podnośnikach hydraulicznych można przeczytać w artykule Podnośnik hydrauliczny – jaki do warsztatu samochodowego?.
  • Bardziej bezpieczny jest lewarek elektryczny, zapewniający wysoki współczynniki stabilności podnoszonego pojazdu. Podczas unoszenia, powstaje jedna siła skierowana pionowo w górę, która równoważy się z siłą przyciągania auta.
  • Sprzętem, który może uratować nas w przypadku nawet solidnie pogrążonego w błocie auta, jest lewarek kolejowy. W kryzysowych sytuacjach może posłużyć jako podciągarka.
  • Lewarek pneumatyczny, ze względu na wysoką cenę i spore gabaryty, stosowany jest głównie w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Jego działanie polega na wykorzystaniu sprężonego powietrza, dzięki któremu uruchamiany jest tłok – podstawowa część układu pneumatycznego.

Jaki lewarek do samochodu?

Wybierając najlepszy lewarek samochodowy, warto wcześniej podpytać o opinię znajomych mechaników lub poprzeglądać fora internetowe w domowym zaciszu. Pamiętajmy, że w wielu autach powinny być zastosowane lewarki, pasujące wyłącznie do danego modelu samochodu. Czyli np. lewarek do bmw dobrze sprawdzi się w przypadku samochodów tej właśnie marki, ale już lewarek audi niekoniecznie. Nie warto więc pożyczać sprzętu od znajomych. Próba użycia niewłaściwego urządzenia, może zakończyć się poważnym wypadkiem lub uszkodzeniem auta. Rodzaje dostępnych podnośników do naszego auta można łatwo znaleźć w Internecie, wpisując np. hasło: lewarek mercedes lub lewarek renault. Za nazwą marki można jeszcze wpisać konkretny model pojazdu. Przy zakupie podnośników i stojaków pamiętajmy przede wszystkim o wzięciu pod uwagę kilku istotnych kwestii, takich jak: szybkość podnoszenia, stabilność, obciążenie i maksymalna wysokość. Uniwersalny podnośnik samochodowy do użytku domowego powinien unieść od 2 do 4 ton. Szybkość podnoszenia to parametr szczególnie ważny dla użytkowników profesjonalnych. W przypadku maksymalnej wysokości podnoszenia należy wziąć pod uwagę głównie wysokość zawieszenia auta oraz rodzaj wykonywanych prac. Jeśli chodzi o stabilność, to sprawdźmy przede wszystkim powierzchnię podstawy podnośnika (im większa, tym lepiej) i rodzaj końcówek roboczych.

Jak odpowietrzyć lewarek?

Najpierw należy otworzyć zawór odpowietrzający i wyjąć korek z otworu służącego do wlewania oleju. Następnie trzeba kilka razy szybko poruszyć drążkiem. Na koniec zamknąć otwór korkiem, założyć nasadę i zamknąć otwór odpowietrzający.

Gdzie kupić lewarek samochodowy?

Podnośniki i stojaki można nabyć w sklepach motoryzacyjnych z częściami samochodowymi lub w sklepach internetowych. Wystarczy wejść na stronę swojego ulubionego sklepu lub wpisać w wyszukiwarkę hasło lewarki samochodowe. Możemy wówczas na spokojnie zapoznać się z cenami, funkcjami poszczególnych modeli i opiniami na ich temat.

Zobacz również