Laktator – co to takiego i jak go używać?

Laktator to niewielkie urządzenie służące do odciągania mleka z piersi karmiącej mamy. Jego działanie naśladuje proces ssania przez malucha, a więc laktator wysysa mleko z piersi za pomocą niewielkiego podciśnienia. Z laktatora chętnie korzystają mamy wracające do pracy, uczące się i przebywające często poza domem. Na rynku dostępne są różne typy laktatorów do mleka, w różnych cenach, a ich wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i wymaganiami. Jaki laktator wybrać, by skutecznie spełniał swoje zadania?

Jaki laktator wybrać?

Najogólniej rzecz biorąc, laktatory dzielimy na ręczne i elektryczne – te ostatnie zasilane są z sieci, przez akumulator lub na baterie.

Laktatory manualne dzielimy dodatkowo na trzy typy, różniące się budową:

– laktatory gruszkowe mają pompkę w formie gruszki podobną do tej, jaką widujemy w tradycyjnych ciśnieniomierzach. Zaciskając i puszczając gruszkę wytwarzamy podciśnienie, które będzie zasysać mleko. Potrzeba tu obu rąk, ponieważ jedna ręka musi naciskać na gruszkę, a druga przytrzymywać laktator przy piersi;

– laktatory tłokowe wyposażone są w tłok, który odciągamy, zasysając mleko. Tu także potrzeba obu rąk;

– laktatory z pompką – tradycyjna pompka podobna do tej w spryskiwaczach ręcznych, pozwala odciągać pokarm jedną ręką, na dłuższą metę wymaga to jednak sporo wysiłku.

Laktatory automatyczne z reguły są droższe i działają nieco głośniej, są też siłą rzeczy nieco większe. Ale nie wymagają używania obu rąk, dzięki czemu młoda mama może w tym czasie na przykład napić się wody czy rozmawiać przez telefon, a jeśli jej się spieszy, może użyć dwóch laktatorów, odciągając pokarm z obu piersi naraz.

Laktator – jak używać?

Laktatory wyposażone są w szczegółową instrukcję, a ich obsługa jest bardzo prosta. Z pewnością poradzi sobie z nią każda mama. Wystarczy przyłożyć głowicę laktatora do brodawki sutkowej i nacisnąć. Natomiast częstotliwość i czas stosowania laktatora zależą już od indywidualnych potrzeb. Laktatorem można pobudzić laktację, jeśli kobieta ma za mało mleka, lub – w przeciwnej sytuacji – odciągnąć nadmiar pokarmu, zapobiegając bolesności piersi. Laktator może być używany tak często, jak mama i dziecko tego potrzebują – zarówno kilka razy dziennie, jak i na przykład raz w tygodniu, kiedy dziecko zostaje pod opieką dziadków.

Specjaliści z reguły zalecają odciąganie pokarmu metodą 7-5-3. Najpierw przystawiamy do jednej piersi laktator na siedem minut – jest to tak zwana pierwsza faza, która ma pobudzić laktację, podczas której odciągacz będzie zasysał brodawkę szybko i często. Następnie przykładamy go do drugiej piersi również na siedem minut. Gdy wracamy do pierwszej piersi – tym razem na 5 minut – laktator wchodzi w drugą fazę, pociągnięć długich i głębokich, podczas których wypływa mleko. Powtarzamy to samo z drugą piersią i na koniec przykładamy jeszcze raz laktator do każdej piersi, tym razem  na trzy minuty. Jak łatwo policzyć, odciąganie pokarmu laktatorem potrwa w przypadku obu piersi 30 minut, warto więc zadbać o to, by laktator nie wymagał od nas użycia obu rąk – można się bowiem w tym czasie solidnie zmęczyć.

Laktator – gdzie kupić?

Ponieważ laktator jest urządzeniem specjalistycznym, trudno spodziewać się w stacjonarnych sklepach szerokiego wyboru. Najlepiej więc kupić go od sprawdzonego dostawcy w sklepie internetowym – przesyłka dotrze pod drzwi, nie będziemy musieli się więc fatygować do specjalistycznych sklepów. Odciągacz do pokarmu ręczny to koszt około kilkudziesięciu złotych. Za laktator elektryczny zapłacimy od kilkudziesięciu do trzystu złotych. Istnieją także droższe modele, na przykład takie, które mogą odciągać pokarm z obu piersi naraz. Ciekawym rozwiązaniem jest laktator z podgrzewaczem do mleka w komplecie. Za taki sprzęt zapłacimy od 190 do nawet 300 zł, w zależności od możliwości urządzenia.

Laktator ułatwia życie każdej karmiącej mamie. Dzięki niemu możemy wrócić do pracy, szkoły lub wybrać się na spacer z przyjaciółmi, zostawiając dziecko pod opieką ojca czy dziadków, mając jednocześnie pewność, że maluch dostanie najlepszy możliwy pokarm.

Zobacz również