Kategorie

Konto

Koszyk

Korkociąg do wina – niezbędny gadżet!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Korkociąg do wina – niezbędny gadżet!

Odpowiedni dobór wina to nie wszystko – równie ważną rolę odgrywa właściwe otwarcie butelki z trunkiem. Wiąże się to z faktem, że momencie wyjęcia korka z butelki, napój po raz pierwszy od długiego czasu styka się z powietrzem. Czynność tę umożliwi nam korkociąg do wina. Jak go wybrać i jak należy się nim posługiwać? Jakie akcesoria warto podarować miłośnikom tego trunku? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jaki korkociąg do wina?

Korkociąg do wina dostępny jest wielu różnych rodzajach. Do wyboru mamy między innymi:

  • Korkociąg ręczny – składa się z uchwytu i świdrowego ostrza, które wkręca się w korek butelki. To model najtańszy i najmniejszy ze wszystkich dostępnych na rynku. Niestety, korzystanie z niego może być nieco problematyczne – o ile wkręcanie w korek nie powinno nam sprawiać większych problemów, o tyle, wyjmowanie go wymaga sporo siły.
  • Korkociąg do wina dźwigniowy – posiada dwie dźwignie unoszące się w górę podczas wkręcania urządzenia w korek. Aby wyjąć go z butelki, wystarczy nacisnąć na nie.
  • Korkociąg do wina automatyczny (zwany także elektrycznym) – jego główną zaletą jest fakt, że nie wymaga żadnego wysiłku podczas otwierania butelki. Sprawdzi się zarówno do użytku domowego, jak i w restauracji.
  • Otwieracz do wina kelnerski (inaczej barmański) – z wyglądu przypomina nieco scyzoryk. Poza świdrem zwykle posiada także otwieracz i niewielki nożyk.
  • Śmieszny korkociąg do wina – to dokonały pomysł na prezent. Dostępny jest w wielu różnych kształtach przypominających ludziki czy zwierzęta.

Tego typu przybory kuchenne mogą być wyposażone w dodatkowe elementy:

  • Nożyk – to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które znacząco ułatwia otworzenie butelki z winem oraz zdjęcie z niej banderoli i elementów mających na celu zabezpieczenie korka.
  • Otwieracz do kapsli – dzięki temu, przy pomocy korkociągu otworzymy nie tylko wino, lecz także piwo czy inny napój gazowany.

Cena korkociągów do wina zależy zarówno od marki, rodzaju, jak i materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Za najtańsze modele zapłacimy kilkanaście złotych. Najdroższe kosztować mogą nawet kilkaset złotych.

W sklepach znaleźć możemy także różnego rodzaju gadżety do wina, takie jak naczynia umożliwiające utrzymanie odpowiedniej temperatury trunku, chłodzące sople czy znaczniki na lampki, które sprawdzą się w szczególności podczas spotkań w większym gronie, kiedy to łatwo pomylić kieliszki.

Zestaw do wina – doskonały pomysł na prezent

Elegancki zestaw do wina to doskonały pomysł na prezent ślubny, parapetówkę czy urodziny – sprawdzi się w każdym domu. W skład kompletu mogą wchodzić rozmaite akcesoria – np. dozownik, korek, pierścień na butelkę zabezpieczający przed skapywaniem trunku czy nożyk do folii ochronnej. Zestaw do otwierania wina zapakowany jest w stylowe etui, które umożliwia wygodne przechowywanie akcesoriów i stanowi elegancką dekorację.

Jak otworzyć wino korkociągiem?

Jeżeli korkociąg znajduje się już na wyposażeniu naszego domu, pora na opanowanie sztuki otwierania wina. Jak używać korkociągu do wina? Pierwszy krok to nacięcie folii osłaniającej szyjkę. Możemy to wykonać zarówno pod pierwszym, jak i drugim rantem butelki. Przytrzymujemy ją kciukiem i obracamy nożyk dookoła szyjki. Po zdjęciu folii, wbijamy śrubę korkociągu w korek pod niewielkim kątem, powoli go prostując. W trakcie wykonywania tej czynności butelka powinna stać nieruchomo. Następnie rozwieramy ruchome ramię korkociągu, zahaczamy je o rant butelki i wyciągamy korek, przytrzymując jednocześnie otwarte ramię i ciągnąc w górę nieruchomą część korkociągu.

Otwieranie wina korkociągiem to jednak nie wszystko – równie ważne jest odpowiednie nalanie trunku. Najpierw przecieramy wnętrze szyjki ściereczką, usuwając ewentualne pozostałości korka i upewniając się, że nie wpadły one do butelki. Kieliszki napełniamy najwyżej w 1/3 tak, by możliwe było swobodne mieszanie trunkiem. Otwarte wino należy przechowywać w lodówce i spożyć maksymalnie w przeciągu 7 dni. Butelkę zabezpieczamy korkiem lub specjalną zatyczką.