Klocki drewniane dla dziecka – przekonamy Cię do ich zakupu!

Klocki drewniane dla dziecka to zabawka, w którą warto zainwestować swój czas i pieniądze. Klocki rozwijają u dzieci między innymi myślenie przestrzenne, kreatywność, a także pomagają rozwijać wyobraźnię. W czym jeszcze pomagają drewniane klocki dla dzieci i czy klocki drewniane z literkami to dobry pomysł na prezent?

Klocki drewniane dla dziecka – dlaczego warto?

Klocki drewniane to wyzwanie dla dzieci, które skończyły rok. Maluch bada klocki rękoma, często również ustami i poznaje ich strukturę, smak i zapach. Rozwija tym samym wszystkie swoje zmysły. Dodatkowo w okolicach 9 miesiąca życia dziecko może zaczynać budować swoje pierwsze wieże. Pamiętajmy, że klocki drewniane dla dzieci można układać już dużo wcześniej wspólnie, a później pozwolić maluchowi burzyć konstrukcje, co na pewno będzie dla niego nie lada atrakcją. Klocki z drewna nie posiadają żadnych wystających lub wklęsłych elementów, które umacniałyby konstrukcję – łatwo więc ją zburzyć. Co ciekawe, łatwe burzenie pozytywnie wpływa na rozwijanie zdolności poznawczych i na zdolności motoryczne dziecka.

Jakie klocki drewniane?

Przy zakupie klocków zawsze należy zwracać uwagę na:

  • wielkość klocków,
  • powierzchnię klocków,
  • sposób wykonania,
  • kolor, wzór, kształt,
  • liczbę klocków w zestawie.

Im większy zestaw klocków, tym lepiej – dzięki temu dziecko ma większe możliwości zabawy. Warto jednak przy wyborze zwrócić uwagę również na wiek malucha – młodsze dziecko chętniej będzie bawić się dużymi elementami o regularnych kształtach, podczas gdy starszym można sprezentować bardziej skomplikowany zestaw.

Klocki drewniane edukacyjne

Klocki drewniane edukacyjne  nie służą wyłącznie nauce lub zabawie: łączą w sobie oba te aspekty. Dzięki układaniu tego typu klocków dziecko może powoli uczyć się alfabetu, a także matematyki. Wszystko zależy od tego, jakie klocki kupimy i w jakim wieku jest nasze dziecko. Roczny maluch nie skorzysta raczej na klockach z działaniami matematycznymi – ale pięciolatek już tak. Najważniejszą zasadą, o której rodzice muszą pamiętać przy kupnie klocków edukacyjnych, jest dopasowanie ich do poziomu swojej pociechy.

Klocki drewniane edukacyjne dla dzieci:

  • klocki z literkami,
  • klocki z cyferkami,
  • klocki o różnych kształtach,
  • klocki z rysunkami zwierząt,
  • klocki o różnej powierzchni.

Klocki drewniane z literkami

Drewniane klocki z literkami nadają się dla nieco starszych dzieci. Przy układaniu drewnianych bloków z pojedynczymi literami lub dopasowywaniu zwierząt do napisów na klockach dzieci oswajają się z alfabetem i uczą się, a także utrwalają konstrukcję poszczególnych wyrazów. Oprócz tego drewniane klocki z literami wciąż pomagają im kształtować swoją kreatywność, ale również zachować sprawność manualną i koordynację wzrokową. Klocki drewniane z literkami są bezpieczne dla zdrowia dzieci: nie zawierają niebezpiecznych substancji, można je wykorzystać do recyklingu i są bardziej trwałe niż klocki wykonane z plastiku. Mają więc bardzo dużo zalet, a także są bezpieczne dla środowiska.

Drewniane klocki konstrukcyjne

Drewniane klocki konstrukcyjne są nieco mniej uniwersalne, ale równie ciekawe – pozwalają tworzyć najprzeróżniejsze konstrukcje, od pociągów, przez budynki i garaże, aż po wysokie wieże i zamki. Wśród dostępnych produktów znajdziemy zarówno bardziej uniwersalne elementy, które umożliwią dziecku rozwijanie własnej kreatywności, jak i zestawy wymagające precyzyjnego dopasowania klocków, które pozwolą na pracę nad spostrzegawczością.

Jak się okazuje, drewniane klocki, choć wydają się niepozorną zabawką, mają bardzo wiele zalet: nie tylko kształcą wyobraźnię dziecka, ale również pomagają mu w nauce (klocki z literkami i cyferkami), pozwalają systematyzować wiedzę, a w przypadku mniejszych dzieci poprawiają koncentrację i wspomagają zdolności motoryczne. Ze względu na uniwersalizm i bogatą ofertę, polecamy klocki drewniane jako prezent dla dziecka w każdym wieku.

Zobacz również