Kask jeździecki – jaki wybrać?

Kask to podstawowy element wyposażenia każdego jeźdźca – zarówno początkującego, jak i doświadczonego. Odpowiednio dobrany zapewni wysoki poziom ochrony głowy przed wstrząsami i urazami, które mogłyby powstać podczas upadku. Jaki kask jeździecki najlepiej wybrać?

Kask czy toczek do jazdy konnej?

Jeszcze kilka lat temu toczki jeździeckie cieszyły się sporą popularnością wśród osób uprawiających ten sport. Kusiły niższą ceną, a w dodatku były zgrabniejsze, przez co wiele osób uznawało je za znacznie ładniejsze. Toczki miały jednak jedną, ale za to poważną wadę – nie chroniły głowy w wystarczającym stopniu.

Toczki nie posiadały co najmniej trójpunktowego mocowania. Przy upadku zsuwały się na czoło lub potylicę, co groziło uszkodzeniem kręgów szyjnych. W konsekwencji toczki właściwie wyszły z użycia i praktycznie nie są już akcesorium dostępnym w sprzedaży. Praktycznie, ponieważ w sieci wciąż można natknąć się na ogłoszenia, w których oferowane są toczki, w większości używane. Takie zakupy stanowczo odradzamy!

Obecnie stosowane są przede wszystkim kaski jeździeckie, których design w ostatnich latach znacząco się zmienił. Kaski nie tylko lepiej się prezentują i są o wiele lżejsze niż kiedyś, ale przede wszystkim doskonale chronią głowę, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo podczas uprawiania jeździectwa. By jednak kask mógł spełniać swoją rolę, powinien być odpowiednio dobrany i dopasowany. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kask jeździecki musi posiadać aktualny europejski atest, poświadczający, że dany model spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Teoretycznie kaski bez tego atestu w ogóle nie powinny trafić do sprzedaży, niemniej ostrożności nigdy za wiele i warto tę informację zweryfikować.

Kask do jazdy konnej musi mieć także właściwy rozmiar – powinien przylegać do głowy, ale nie może jej uciskać. Dobiera się go na podstawie obwodu głowy, który mierzy się 1-2 centymetry nad brwiami. Istotne są również zapięcia kasku – do wyboru są modele z trójpunktowym lub czteropunktowym mocowaniem. Bardzo ważne jest, by rozmiar oraz zapięcia były tak dopasowane, by po założeniu kask nieruchomo utrzymywał się na głowie.

Jeśli często jeździsz konno, dobrym pomysłem będzie zakup modelu posiadającego otwory wentylacyjne, zapewniające optymalną cyrkulację powietrza. Niektóre kaski są dodatkowo wyposażone we wkładki absorbujące pot, które można wyciągnąć i wyprać.

Na rynku dostępne są także kaskotoczki, czyli kaski o wyglądzie najbardziej zbliżonym do toczka. Jednak w odróżnieniu od niego, kaskotoczki posiadają europejski atest bezpieczeństwa.

Kask jeździecki regulowany

Nowoczesne kaski jeździeckie posiadają system regulacji, który pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie go zarówno do obwodu, jak i kształtu głowy. Przy zakupie zwróć jedynie uwagę na jakość wykonania pokręteł, za pomocą których reguluje się kask. Jeśli do ich produkcji wykorzystano solidne materiały, dany model powinien posłużyć Ci przez długi czas.

Kask jeździecki dla dzieci

W ofercie sklepów możesz znaleźć też specjalne kaski przeznaczone dla najmłodszych jeźdźców. Kaski jeździeckie dziecięce występują w różnych kolorach i mają barwne aplikacje, dzięki czemu maluchy zakładają je wyjątkowo chętnie.

Ile kosztuje kask jeździecki?

Ceny kasków jeździeckich są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele kosztują 100-150 zł, natomiast najdroższe oznaczają wydatek rzędu 2500-3000 zł. Jeśli szukasz dobrego kasku dla początkujących, przeznacz na ten cel około 200-250 zł. Pamiętaj tylko, by przesadnie nie oszczędzać. W końcu od kasku w znacznej mierze zależy Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy.

Kask jeździecki – jaki wybrać?

Zastanawiasz się, którymi modelami kasków warto się zainteresować? Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jeździectwem, ciekawą propozycją dla Ciebie może być kask jeździecki KED Basco. To lekki i bardzo komfortowy model z regulacją i świetną wentylacją. Posiada miękką, szybkoschnącą wkładkę z mikrofibry, która zapewnia maksymalną wygodę.

Jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu, z pewnością docenisz stylowy kask jeździecki Casco Mistrall 2. Trwałe połączenie skorupy i rdzenia kasku zapewnia bezpieczeństwo jazdy, a specjalny system wentylacji pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury głowy. Kask Mistrall 2 umożliwia też dopasowanie obwodu i głębokości kasku.

Dobry kask powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego jeźdźca – bez niego nie możemy mówić o bezpiecznym uprawianiu jazdy konnej. Odpowiednio dobrany będzie właściwie spełniał swoją rolę, a Ty szybko zapomnisz o tym, że masz go na głowie.

 

Zobacz również