Jakie rękawiczki rowerowe?

Jeśli tylko sporadycznie wyciągasz swój rower z garażu, nie czytaj tego artykułu. Jeśli jednak jesteś zapalonym kolarzem, pewnie chcesz się dowiedzieć, jakie rękawiczki na rower wybrać i czy warto w ogóle to robić. Sprawdź, jakie zalety niesie za sobą jazda w profesjonalnym sprzęcie na dłoniach.

Rękawiczki na rower – czy warto?

Jeśli dalej czytasz ten artykuł, musisz traktować swoją przygodę z rowerem na serio. A skoro tak, to nie zastanawiaj się dłużej nad pytaniem z nagłówka. Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że warto. Rękawiczki na rower to nie modny element odzieży, który kupisz w popularnych butikach. Mają do spełnienia konkretną rolę – chronić Twoje ciało i usprawniać proces jazdy. W jaki sposób?

Po co rękawiczki na rower?

Rękawiczki rowerowe zwiększają bezpieczeństwo jazdy, chroniąc Cię przed różnymi zagrożeniami:

  • Zdarciem skóry dłoni – jazda na rowerze, jak każda inna aktywność fizyczna, wiąże się z nieprzewidzianymi wypadkami. Gdy spadasz z wysokości ramy, automatycznie wyciągasz przed siebie ręce, by zamortyzować upadek. W największym stopniu cierpią na tym Twoje dłonie. Rękawiczki ochronią je przed zadrapaniem oraz głębszymi ranami.
  • Utrata kontroli nad kierownicą – rękawiczki sprawiają, że trzymasz kierownicę rowerową pewnie i stabilnie. Nie ma mowy o ześlizgnięciu się dłoni. W ten sposób masz możliwość lepszego manewrowania znajdującymi się obok przerzutkami, a przede wszystkim hamulcem.
  • Pęcherzami i oparzeniami – jeśli decydujesz się na kilkugodzinną jazdę bez rękawiczek, wiedz że może to skutkować pęcherzami na Twoich dłoniach. Trzymane przez długi czas w tej samej pozycji, w dodatku mocno przyciśnięte do powierzchni kierownicy, zareagują pojawieniem się wypełnionych płynem bąblami. Poza tym, rękawiczki to świetna ochrona przed słońcem – nie potrzebujesz żadnych kremów z filtrem.

Jakie rękawiczki na rower?

Podobnie jak inne elementy odzieży rowerowej, także rękawiczki powinny charakteryzować się kilkoma cechami:

  • Wypełnienie – aby rękawiczki wzorowo spełniały swoje funkcje, muszą posiadać wypełnienie zlokalizowane w trzech punktach dłoni: na jej środku, w górnej części oraz pod kciukiem. Rękawiczki rowerowe męskie oraz rękawiczki na rower damskie, powinny posiadać wypełnienie umieszczone w takich samych miejscach – płeć nie ma tu znaczenia.
  • Wkładki z żelem – rękawiczki rowerowe żelowe w większym stopniu dbają o pewny chwyt dłoni na kierownicy. Poprawiają także komfort rowerzysty, pozwalając na dłuższą jazdę.
  • Oddychający materiał – skóra Twoich dłoni również potrzebuje oddychać. Dlatego zadbaj, by materiał rękawiczek zapewniał przepływ powietrza. Dobrym rozwiązaniem będą modele wykonane z siateczki albo rękawiczki rowerowe skórzane.
  • Okrycie całej dłoni – na rynku znajdziesz zarówno rękawiczki rowerowe bez palców, jak i rękawiczki rowerowe z palcami. Modele pozbawione materiału na palcach, mogą być wygodne podczas korzystania ze smartphona, nie zapewnią jednak 100% ochrony. Aby rozwiązać ten konflikt wybierz model z cieńszą warstwą materiału na palcach – pomoże to w korzystaniu z telefonu.

Rękawiczki rowerowe letnie

Latem mamy tendencję do zrzucania nadmiaru ubrań. Dotyczy to także odzieży sportowej, w tym rękawiczek. Krótkie rękawiczki pozbawione palców i najlepiej wykonane z cienkiej siatki, to popularne rozwiązanie na lato. Podczas gdy taki model może sprawdzić się w czasie jazdy miejskej, w bardziej wymagającym terenie może nie wystarczyć. Jeśli chcesz spróbować kolarstwa górskiego, oprócz górskiego roweru i akcesoriów, takich jak wzmocniony kask i ochraniacze wszyte w elementy odzieży, potrzebujesz także mocniejszych rękawiczek.

Twoim celem jest maksymalna ochrona dłoni także latem – wybierz rękawiczki rowerowe długie. Letnie przejażdżki po górach będą bezpieczniejsze. Nie oznacza to jednak męczenia się ze spoconymi dłońmi. Producenci oferują modele wykonane z oddychających, przewiewnych materiałów, by także latem połączyć bezpieczeństwo z wygodą.

Jakie rękawiczki rowerowe na jesień?

Gdy pojawią się pierwsze jesienne chłody, ale temperatura nie spada jeszcze poniżej 5°C, wybierz rękawiczki z cienkiego materiału. Przy temperaturach powyżej 0°C, nie ma jeszcze potrzeby noszenia modeli uszytych z kilku warstw tkanin. Ważne jest natomiast, by materiał był wodoodporny. Mokre rękawiczki nie zagwarantują Ci stabilności dłoni na kierownicy.

Jakie rękawiczki rowerowe na zimę?

Rękawiczki rowerowe na zimę powinieneś wybierać uwzględniając temperaturę za oknem. Inne przydadzą Ci się, gdy nie ma mrozu, a inne, gdy temperatura spadnie grubo poniżej 0°C. Pamiętaj, że rękawice nie mogą krępować ruchów dłoni. Jeśli wybierzesz model ze zbyt grubego materiału, możesz mieć problem z hamowaniem. Zwróć uwagę na krój. Rękawiczki na rower zimowe, powinny być przynajmniej trójpalczaste. Poza tym zadbaj, by miały odpowiednio długie mankiety, które sięgają rękawa Twojej kurtki.

Jakiej firmy rękawiczki na rower?

Wybór marki przy zakupie odzieży sportowej to sprawa drugorzędna. Ważniejszy jest materiał wykonania, dobranie właściwego rozmiaru, zastosowane technologie, swoboda ruchu oraz indywidualny komfort użytkownika. Wielkie marki oferują dobrą jakość. Dlatego rękawiczki rowerowe Nike, 4f, czy rękawiczki rowerowe Merida z pewnością będą rozsądnym wyborem. Jednak wybór konkretnej marki, zależy od preferencji kupującego. Bogatą ofertę produktów światowych firm sportowych, znajdziesz w naszej kategorii sport i rozrywka.

Przed wyruszeniem w długą przejażdżkę, załóż na dłonie parę rękawiczek. Najlepiej żelowych, z pełnymi palcami oraz dostosowanych do warunków pogodowych. Twoje dłonie później Ci podziękują.

Zobacz również