Jakie pieluchy dla noworodka?

Pieluchy to podstawowy element wyprawki dla każdego noworodka. Dobrze dobrane będą nie tylko pełnić swoją podstawową funkcję, ale także będą chronić delikatną pupę dziecka i zapewnią maluchowi spokojny sen. Sprawdź, jakie pieluchy dla noworodka najlepiej wybrać.

Noworodek – jakie pampersy?

Najpopularniejszym i najchętniej wybieranym przez rodziców rozwiązaniem są pieluchy jednorazowe. Wykonuje się je z bezpiecznych dla skóry materiałów, są przewiewne, szczelne, dobrze chłoną wilgoć i zapewniają dzieciom komfort. Natomiast z punktu widzenia rodziców pampersy są przede wszystkim wygodne w użytkowaniu – łatwo się je zakłada i nie trzeba ich prać.

W sklepach możesz znaleźć jednorazowe pampersy dla noworodka różnych producentów. Przed zakupem konkretnego produktu warto zapoznać się z opiniami znajomych czy innych konsumentów, lecz najważniejszym testem dla wybranych pieluch będzie kontakt ze skórą dziecka. Maluch może bowiem nie tolerować zarówno materiału wykorzystanego do ich produkcji, jak i substancji, jaką do nich dodano. Zwykle objawia się to podrażnieniami, które w konsekwencji mogą prowadzić do powstawania odparzeń. Z tego powodu lepiej nie robić zapasu pieluch na kilka miesięcy – jeśli skóra twojego dziecka źle reaguje na pampersy danej marki, jak najszybciej wymień je na inne.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? Kupując pierwsze pieluchy, najlepiej zdecydować się na pampersy dla noworodka z wycięciem na pępek. Dopóki kikut pępowiny nie odpadnie, a zazwyczaj dzieje się to po około 2 tygodniach od narodzin, należy zapewnić swobodny dostęp powietrza do brzucha dziecka. Alternatywnym rozwiązaniem jest wywijanie skraju pieluszki na zewnątrz.

Ile pampersów zużywa noworodek?

Noworodek zużywa od 8 do 12 pieluch dziennie. W pierwszych tygodniach życia dziecko trzeba przewijać średnio co 2-3 godziny, nie czekając aż pampers będzie przepełniony. Jeśli jednak maluch zrobi kupkę, pieluchę należy zmienić od razu, by nie dopuścić do rozwoju odpieluszkowego zapalenia skóry.

Pampersy dla noworodka – jaki rozmiar?

Duże znaczenie podczas wyboru pieluch ma również ich rozmiar – za małe mogą dziecko uciskać, z kolei za duże będą przeciekać. Rozmiar pampersów dla noworodka oznacza się numerem 0, 1 albo 2. Pieluchy 0 przeznaczone są dla wcześniaków o wadze niższej niż 2 kilogramy. Pieluchy 1 stosuje się u noworodków ważących od 2 do 5 kilogramów, zaś pieluchy 2 – u dzieci o wadze od 3 do 6 kilogramów.

Jakie pieluchy wielorazowe dla noworodka?

Ciekawą, a przy tym zyskującą coraz większą popularność alternatywą dla jednorazowych pampersów są pieluchy wielorazowe. I nie mówimy tu o używanych dawniej pieluszkach tetrowych, bo do nich im daleko.

Wielorazowe pieluchy dla noworodków są wykonywane z bawełny, flaneli lub bambusa. Najczęściej składają się one z wkładu pochłaniającego wilgoć oraz zapinanej kieszonki lub otulacza, które przytrzymują pieluchę w odpowiednim miejscu i chronią ubranko przed zabrudzeniem. Na rynku dostępne są też jednoczęściowe pieluchy wielorazowe dla noworodków, których używa się podobnie jak pampersów – różnica polega na tym, że po użyciu zamiast w koszu na śmieci, lądują w wiaderku na pranie.

Które pieluchy wielorazowe wybrać? Możliwości jest naprawdę wiele, więc decyzję najlepiej podjąć, mając na uwadze zasobność portfela. Ważne jest to, by pieluszka nie była zbyt gruba. W przeciwnym razie dziecko, które początkowo spędza większość czasu w pozycji leżącej, może mieć nienaturalnie wygięte plecy.

Pieluchy wielorazowe często posiadają regulowane zapięcia, co oznacza, że mogą rosnąć wraz z dzieckiem. Wyjątkiem są jednak pieluszki dla noworodków – dla nich przeznaczone są najmniejsze rozmiary, które po upływie około 2 miesięcy trzeba zmienić na większe.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Wkład pieluszki wielorazowej nadaje się do prania po każdorazowym zabrudzeniu, natomiast otulacze i kieszonki zazwyczaj wystarczają na 3 lub 4 przewinięcia. Nieczystości o stałej konsystencji wyrzuca się do kosza, a płynne trzeba spłukać pod kranem. Pieluchy zabrudzone tylko moczem można od razu przeznaczyć do prania. Pieluszki przechowuje się w specjalnym zamykanym wiaderku.

Gdy uzbiera się ich odpowiednia ilość, pieluchy należy wyprać w temperaturze 40°C – chyba że producent zaleci inaczej – w niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania, bez użycia środków zmiękczających. Pieluszek wielorazowych nie trzeba, a zwykle nawet nie wolno prasować.

A zatem, jakie pieluchy dla noworodka kupić? Zarówno te jednorazowe, jak i wielorazowe mają swoje zalety. Prawidłowa pielęgnacja pupy dziecka powinna opierać się na zapewnieniu maluchowi właściwej higieny, a nie rodzaju stosowanej pieluszki, w związku z czym ostateczna decyzja powinna należeć wyłącznie do rodziców.

Zobacz również