Jakie oświetlenie rowerowe?

Dobre oświetlenie to kwestia bezpieczeństwa nie tylko rowerzysty, ale także pozostałych uczestników ruchu. Odpowiednio dobrane rozświetli drogę i sprawi, że cyklista będzie lepiej widoczny dla kierowców samochodów czy pieszych. Mimo to wielu rowerzystów wciąż zadaje sobie pytania – czy oświetlenie rowerowe jest naprawdę konieczne, a jeśli tak, to jakie najlepiej wybrać?

Oświetlenie rowerowe – przepisy

Obecnie przepisy nie nakładają na rowerzystów bezwzględnego obowiązku posiadania oświetlenia, przy czym dotyczy to wyłącznie jazdy w dzień przy dobrej widoczności. Jeśli jedziesz rowerem po zmroku, w tunelu lub w niesprzyjających warunkach pogodowych, które pogarszają widoczność, musisz wyposażyć swoje dwa kółka w białą lub żółtą lampę przednią, czerwoną lampę tylną oraz tylne światło odblaskowe w kolorze czerwonym.

Tak skonstruowane przepisy nie oznaczają jednak, że nie warto montować oświetlenia rowerowego. Warunki atmosferyczne potrafią zmienić się niemal w każdej chwili, a ostatnie, czym powinieneś sobie zaprzątać głowę podczas deszczu czy szybko zapadającego zmierzchu, to montaż lamp – oczywiście pod warunkiem, że masz je przy sobie. Jeżeli zostawisz je w domu, narażasz się na przykre dla twojego domowego budżetu konsekwencje.

Oświetlenie rowerowe – jakie wybrać?

Zdecydowanie lepszym, a zarazem wygodniejszym rozwiązaniem, jest montaż solidnego oświetlenia przedniego i tylnego oraz odblasków na stałe. Dzięki temu nie będziesz musiał przejmować się tym, że wracasz do domu później niż zwykle, czy że trafiłeś na wyjątkowo nadgorliwą kontrolę drogową.

Oświetlenie rowerowe – LED czy halogen?

Obecnie do wyboru masz przede wszystkim oświetlenie rowerowe LED lub halogenowe. Zarówno lampy rowerowe LED, jak i halogeny zapewniają dobre oświetlenie, niemniej szczególnie polecane są pierwsze z wymienionych. Dlaczego? Za ich zakupem przemawia fakt, że są energooszczędne i wolniej zużywają akumulatory.

Oświetlenie rowerowe – moc

Wybierając oświetlenie rowerowe zwróć też uwagę na jego moc, która zazwyczaj podawana jest w lumenach. Na rynku dostępne są lampki rowerowe o mocy od kilkudziesięciu do kilkuset lumenów. Jeśli jeździsz głównie po oświetlonych ulicach, bez obaw możesz zdecydować się na słabszą lampkę. Jeżeli jednak nie stronisz od leśnych ścieżek, po zmroku niezbędne okaże się mocniejsze światło.

Oświetlenie rowerowe – sposób zasilania

Istotnym parametrem jest również sposób zasilania lamp. Teraz z reguły używa się baterii lub akumulatorów, ale dawniej powszechnie stosowało się oświetlenie rowerowe na dynamo – lampa świeciła, gdy rower był w ruchu, a koła się kręciły. Taki sposób działania może przypaść do gustu miłośnikom ekologicznych rozwiązań, lecz dynamo ma jeden, dość poważny mankament. Przy tym systemie światło zwykle jest słabe i niejednostajne, co niekorzystnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Oświetlenie rowerowe – pozostałe parametry

Podczas zakupu oświetlenia rowerowego na uwadze należy mieć także kolor światła – przednia lampa powinna świecić na biało lub żółto, a lampka rowerowa tylna na czerwono. Dobre lampy rowerowe zapewniają też odpowiedni kąt świecenia – im szerszy, tym wygodniejszy – oraz posiadają różne tryby świecenia (jednostajne lub pulsujące). Duże znaczenie ma również sposób montażu oświetlenia. Niektóre lampy mocuje się na stałe, inne można łatwo zdemontować, przykładowo w przypadku zmiany oświetlenia.

Oświetlenie dodatkowe do roweru

Oprócz lamp obowiązkowych podczas jazdy po zmroku, w tunelu czy przy kiepskiej widoczności, warto zdecydować się na dodatkowe oświetlenie, które jeszcze lepiej poprawi twoją widoczność, a tym samym poprawi twoje bezpieczeństwo. W tym celu warto sięgnąć po odblaski – do oświetlenia kół roweru i pedałów zastosuj te w kolorze żółtym, a na przodzie roweru białe.

W ofercie sklepów z akcesoriami dla cyklistów znajdziesz różne modele lamp, w tym oświetlenie rowerowe Kross lub oświetlenie rowerowe Cateye. Podczas zakupu nie należy przesadnie oszczędzać – niskiej jakości lampy nie tylko szybciej się psują, ale przede wszystkim emitują słabe światło, które niekoniecznie uczyni cię widocznym dla innych użytkowników ruchu. A bezpieczeństwo podczas jazdy powinno być twoim priorytetem przy wyborze oświetlenia rowerowego.

Zobacz również