Jakie łóżko dla dwulatki?

Łóżko dziecięce musi uwzględniać wszystkie wymagania rosnącego malucha. Istotne są kwestie związane z bezpieczeństwem, wygodą i funkcjonalnością. Dobrze, by było ładne i rosło wraz z dzieckiem, tak by nie trzeba było co 3-4 lata kupować nowego mebla. Poniżej prezentujemy najciekawsze przykłady łóżek dla dwulatki.

Łóżko dla dziewczynki

Pierwsze łóżko dla niemowlaka ze szczebelkami dla dwulatka powoli staje się zbyt małe. Pojawia się więc konieczność kupienia nowego spania. Co będzie najlepsze dla małej dziewczynki? Zwykły tapczanik czy kanapa? A może modne łóżeczko z bajkowymi motywami? Wiele zależy od wymiarów pokoju i miejsca, jakie możemy przeznaczyć na większe łóżko. Nie ulega wątpliwości, że nowy mebel musi się też podobać przyszłej właścicielce. Poza tym warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które sprawią, że nowe łóżko będzie funkcjonalne, wygodne i zdrowe.

Łóżko, które rośnie z dzieckiem to idealne rozwiązanie, gdy nie chcemy co kilka lat kupować nowego spania. Idea takiego rozwiązania opiera się na wielofunkcyjności mebla. Zaczynamy od łóżeczka niemowlęcego, w którym można opuszczać spanie i możliwości demontażu barierek. Po zmianie boków łóżko przypomina zwykły tapczanik. Na podobnej zasadzie funkcjonują łóżka z możliwością wydłużania. W ten sposób zamiast co 3-4 lata kupować nowe łóżko wraz ze wzrostem dziecka, zmieniamy tylko aranżację pokoju i funkcje mebla

Przy zakupie takiego łóżka trzeba jednak odpowiednio wcześnie przewidzieć odpowiednią ilość miejsca w pokoju. Koniecznie należy też sprawdzić materiały i sposób montażu, tak by po modyfikacjach mebel był nie tylko funkcjonalny, ale i zdrowy dla kręgosłupa i we właściwy sposób wpływał na rozwój fizyczny dziecka.

Łóżko domek to marzenie każdej dziewczynki. Stelaż takiego łóżka jest w kształcie domku. Całość nie jest obudowana, więc zapewnia niezbędną lekkość i przestrzeń. Na drewnianych listwach można powiesić kolorowe ozdoby, np. lampki czy welurowe zabawki. Jest to także praktyczne w przypadku rodzeństwa. Łóżko domek może mieć dwa miejsca do spania: na górnym i dolnym poziomie. Jest też możliwość wyposażenia w szuflady lub skrzynie na pościel.

Wraz z upływem czasu w życiu większości dziewczynek pojawia się fascynacja bajkami, Barbie i światem różowych ozdób. Łóżko księżniczki staje się w takim wieku spełnieniem marzeń. To samo dotyczy łóżka z baldachimem albo okrągłego łóżka. Takie bajkowe łóżko dla dziewczynki często ozdobione jest naklejkami albo różnymi kolorowymi rysunkami.

Przy wyborze łóżka pojedynczego dla dziewczynki istotny jest nie tylko wygląd. W przypadku młodszych dzieci dobrze jest wybrać łóżko dziecięce z barierką, która zabezpiecza przed upadkiem. Warto kupić taki model, w którym można odkręcić barierkę, gdy nie będzie już potrzebna.

W mniejszych pokojach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, dobrze jest zadbać o optymalne zagospodarowanie każdego centymetra. Rodzic zna problem wiecznie walających się po pokoju zabawek. Łóżko dla dziewczynki z szufladą można wykorzystać jako schowek na mniej potrzebne drobiazgi, klocki, koc, pościel lub ubrania. Przy aranżacji małych powierzchni dobrym rozwiązaniem może być też łóżko piętrowe dla dziewczynki. Przestrzeń na wyższym poziomie służy do spania, a dolną można zaaranżować jako miejsce do zabawy i nauki.

Równie dużo frajdy daje łóżko dla dziewczynki ze zjeżdżalnią. Trzeba tylko pamiętać, że zjeżdżalnia znacznie zwiększa szerokość łóżka, co może ograniczać przestrzeń do poruszania się w pokoju.

Łóżko pojedyncze dla dziewczynki może zastąpić tradycyjna kanapa. Kanapa w roli łóżka dla dziewczynki ma tę zaletę, że posiada skrzynię na pościel, można ją rozłożyć i w ten sposób uzyskać wygodne spanie. Jeśli mebel ma być rozkładany codziennie, istotny jest wygodny i lekki sposób rozkładania.

Łóżko dla dziewczynki rozkładane przyda się, zwłaszcza jeśli w pokoju dziecięcym nie ma zbyt dużo miejsca. Do małych pomieszczeń dobrym rozwiązaniem jest zakup rozkładanego narożnika.

Jaki rozmiar łóżka dla dziecka?

Łóżko dla dziewczynki 90×200 to typowy rozmiar pojedynczego spania. Łóżko dla dziecka w tym rozmiarze można już kupić dla przedszkolaka. Będzie mu służyć przez kilka kolejnych lat. Na takim łóżku wygodnie prześpi się nawet nastolatek i dorosły. Takie pojedyncze łóżko może posiadać pojemnik na pościel. Warto też wybierać takie modele, które mają oparcie, by dziecko siedząc nie opierało się plecami o zimną ścianę.

Zdrowy, spokojny sen to podstawa dobrego funkcjonowania dziecka w ciągu dnia. Zakup łóżka dla dziecka nie powinien być dziełem przypadku. Zadbajmy o to, by nasza pociecha mogła dobrze wypocząć w przyjaznym i miłym dla oka otoczeniu.

Dwa latka to wiek, kiedy z każdym miesiącem dziecko staje się coraz bardziej samodzielne. Wiele maluszków śpi w tym wieku śpi we własnych łóżeczkach, inne dopiero przygotowują się do tego, by nie spędzać już nocy w łóżku rodziców. Ładne, kolorowe, wygodne łóżko z pewnością im w tym pomoże. A że małe dziewczynki szybko rosną, warto myśleć przyszłościowo i od razu wybrać łóżko, które posłuży im przez kilka kolejnych lat.

Zobacz również