Jakie hantle kupić?

Hantle, nazywane również sztangielkami, to jeden z najpopularniejszych przyrządów służących do wykonywania treningu siłowego oraz kulturystycznego. Czym warto kierować się przy ich zakupie? Garść przydatnych informacji na ten temat – poniżej.

Zalety ćwiczenia z hantlami

Hantle, w przeciwieństwie do innych sprzętów sportowych, nie są drogie i nie zajmują dużo miejsca. W związku z tym zastosowanie znajdą zarówno w przypadku siłowni, jak i osób preferujących trening w domowym zaciszu. Co więcej, ćwiczenia z hantlami można wykonywać samodzielnie – nie jest do tego potrzebna osoba asystująca, jak ma to miejsce w przypadku ćwiczeń ze sztangami. Trening z ich udziałem jest bezpieczny dla stawów i doskonale wzmacnia różne grupy mięśni. W jego trakcie zwiększeniu ulega zakres ruchu, co przekłada się na większą skuteczność ćwiczeń. Aktywność fizyczna z zastosowaniem hantli doskonale modeluje całe ciało i przyczynia się do znaczącej poprawy ogólnej kondycji organizmu.

Rodzaje hantli

Biorąc pod uwagę materiał wykonania oraz ciężar, tego typu sprzęt sportowy można podzielić na:

  • Hantle gumowe– do tej grupy produktów zalicza się między innymi nieduże sztangielki pokryte gumą, których waga waha się od 0,5 do 5 kilogramów. Drugi typ to hantle gumowane wyłącznie na zakończeniach, ważące między 50 a 60 kilogramów.
  • Hantle winylowe– ich zewnętrzna część jest wykonana z winylu, a wewnętrzna – z masy betonowej. Zakończenia takich sztangielek są okrągłe. Na ich powierzchni znajdują się żłobienia, które mają za zadanie zapobiegać turlaniu się sprzętu po podłodze. Waga takich hantli to około 1,5- 5 kilogramów.
  • Hantle neoprenowe– ich zewnętrzna powłoka jest neoprenowa, a wnętrze – żeliwne. Tego typu hantle dobrze leżą w dłoni i nie ślizgają się. Ważą między 0,5 a 5 kilogramów.
  • Hantle z uchwytami – do ich produkcji najczęściej stosuje się neopren. Uchwyt takich sztangielek jest zapinany na rzep, co zapobiega przed wyślizgnięciem się sprzętu z dłoni.

Jeśli chodzi o możliwość regulacji, hantle dzieli się na:

  • Stałe – mają określoną wagę, której nie można zmienić.
  • Regulowane – to hantle wyposażone w możliwość regulacji wagi przez dokładanie albo zdejmowanie obciążeń. Idealnie sprawdzają się na siłowniach, gdzie ze sprzętu korzysta więcej niż jedna osoba.

Hantle damskie

Hantle damskie od pozostałych dostępnych rodzajów różnią się mniejszym ciężarem. Czasem zaobserwować można tu także nieznaczne różnice w budowie. Sztangielki przeznaczone do ćwiczeń fitness powinny ważyć nie więcej niż 5 kilogramów – jedynie wówczas podczas treningu mięśnie nie będą ulegały zbyt dużemu przeciążeniu, a zamiast tego będą lekko stymulowane.

Jakie hantle na początek?

Jakie hantle kupić na początek? Pod uwagę należy tu wziąć zarówno materiał, z jakiego sprzęt został wykonany, jak i jego ciężar. Aby trening z użyciem sztangielek był efektywny, ich waga musi umożliwiać swobodne, płynne wykonywanie wybranego ćwiczenia z pełnym zakresem ruchu. Hantle nie mogą być ani za ciężkie, ani zbyt lekkie. Ciężar należy dopasować tak do kondycji, jak i do celu treningu. Warto poprosić o pomoc trenera personalnego.

Jakie hantle kupić?

Jeżeli szukamy wysokiej jakości hantli do ćwiczeń dla początkujących, zainteresować powinna nas sztangielka żeliwna pokryta warstwą winylu, która nie chłonie wilgoci i zabrudzeń, dzięki czemu jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Świetnie sprawdzi się ona podczas ćwiczeń kulturystycznych i usprawniających oraz zajęć fitness.

Osoby bardziej zaawansowane mogą zaopatrzyć się w hantle do ćwiczeń w praktycznej walizce. Zestaw ten składa się ze sztangi z czterema żeliwnymi talerzami o wadze 2,5 i 1,25 kilograma. Długość wchodzącego w skład kompletu gryfu wynosi 36 centymetrów, a średnica – 2,9 centymetra.

Hantle to bardzo uniwersalny sprzęt sportowy, z którego korzystać mogą osoby o różnym stopniu zaawansowania – zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Zobacz również