Jakie buty do biegania?

Bieganie to dyscyplina, która z roku na roku zdobywa coraz szersze grono swoich zwolenników. I nic w tym dziwnego – regularne treningi biegowe to doskonały sposób na wysmuklenie sylwetki, poprawę wydolności organizmu, zwiększenie wytrzymałości i wydzielanie dużej ilości endorfin, nazywanych powszechnie hormonami szczęścia. Bieganie doskonale wpływa na kondycję i ogólne samopoczucie. O tym, czy nasze treningi będą jednak skuteczne, decyduje odpowiednio dobrane obuwie. Jakie buty do biegania okażą się najlepsze? Na jakie parametry warto zwracać szczególną uwagę podczas zakupu?

Jakie buty do biegania wybrać?

To, jakie buty do biegania wybierzemy na samym początku naszej przygody z tą dyscypliną sportową, będzie miało ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie podczas treningu, ale także na jego skuteczność. Dobrze dobrane buty do biegania zapewnią nam komfort, zmniejszą ryzyko kontuzji, do których dochodzi niestety często w przypadku amatorów, a także zniwelują ból, jaki może towarzyszyć nam podczas pierwszych treningów, kiedy nasza sprawność fizyczna nie jest jeszcze na wysokim poziomie. Do czynników decydujących o wyborze odpowiedniego obuwia do biegania zalicza się przede wszystkim rodzaj nawierzchni, po której zamierzamy biegać, a także rodzaj naszej stopy.

W drugim przypadku możemy spotkać się z takimi terminami, jak pronator, neutral oraz supinator. Pronacja to nic innego, jak sposób obracania się stopy do wewnątrz podczas chodzenia lub biegania. Najczęstszym typem budowy stopy jest właśnie pronator, nazywany też potocznie płaskostopiem. Najlepsze buty do biegania polecane pronatorom zostały wyposażone w specjalne wsparcie znajdujące się w wewnętrznej części – tak, aby stopa nie była przechylana za bardzo do wewnątrz. Neutral z kolei oznacza, że stopa biegacza wykonuje prawidłowy ruch w trakcie treningu. Dla osób posiadających stopy neutralne najbardziej odpowiednie okażą się buty amortyzujące stopy bez stabilizatora.

Istnieje jeszcze takie pojęcie jak supinator. Stopy supinatorów nadmiernie obciążają z kolei zewnętrzną krawędź stopy podczas jej przetaczania. Biegacze z takimi stopami powinni wybierać obuwie z kategorii neutralnych, które będzie zapewniać mocną amortyzację.

Jakie buty do biegania po asfalcie?

Oprócz rodzaju stopy, ważnym kryterium wyboru odpowiednich butów do biegania, zarówno damskich, jak i męskich, okaże się oczywiście typ preferowanej nawierzchni. Buty do biegania po asfalcie, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do wykonywania treningów na twardych nawierzchniach. Tego rodzaju obuwie sprawdzi się również doskonale do biegania po ubitych, leśnych ścieżkach. Buty do biegania po asfalcie powinny charakteryzować się przede wszystkim małą wagą oraz dużą elastycznością.

Jakie buty do biegania w terenie?

Jeżeli preferujemy bieganie po naturalnym terenie, na którym znajduje się piach, kamienie czy nawet błoto, najlepszym wyborem okażą się buty trailowe. Charakteryzuje je twarda powierzchnia z agresywnym bieżnikiem. Buty do biegania w terenie mają za zadanie przede wszystkim ochronić podbicia i zapewnić stabilizację.

Wybór odpowiednich butów do biegania w znacznej mierze decyduje o tym, czy wykonywany przez nas trening okaże się skuteczny i co równie ważny – całkowicie bezpieczny. Do najważniejszych kryteriów wyboru zalicza się w tym przypadku rodzaj stopy oraz typ nawierzchni, po jakiej zamierzamy biegać – według czynników tych należy dopasowywać zarówno buty sportowe damskie, jak i męskie. Oprócz zakupu odpowiedniego obuwia szczególną uwagę należy zwrócić także na wybór wysokiej jakości odzieży do biegania. Dobre dobrane akcesoria sprawią, że trening będzie łatwiejszy i z pewnością też przyjemniejszy.

Zobacz również