Jaki termometr kupić? Sprawdź nasze wskazówki!

Rozpalone czoło i dreszcze to pierwsze syndromy gorączki, której wykrycie jest możliwe dzięki zastosowaniu termometru. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów tego przyrządu, dlatego zakup powinien być dobrze przemyślany. Jaki termometr kupić dla siebie, a jaki dla dziecka? Oto nasze wskazówki!  

Jaki termometr wybrać?

Dostępne w sprzedaży termometry w ogóle nie przypominają dawnych, rtęciowych modeli, które nie tylko szkodziły środowisku, ale i nie były komfortowe w użyciu. Obecnie w ofercie znajdują się przyrządy gwarantujące uzyskanie precyzyjnego pomiaru i bezproblemową obsługę. Kupując termometr, warto wybierać wyłącznie sprzęt medyczny od uznanych producentów.

Jeśli zależy nam na wygodzie i wysokiej funkcjonalności, musimy zainwestować w wodoodporne modele, które posiadają czytelny wyświetlacz, a dokładny wynik pomiaru pokazują już po kilku sekundach.

Termometry elektroniczne

To obecnie najpopularniejsze urządzenie, które służy do pomiaru temperatury i może być stosowane w trosce o zdrowie wszystkich członków rodziny. Termometry elektroniczne są solidnie wykonane oraz niezwykle intuicyjne w obsłudze, a ich niekwestionowaną zaletą jest niska cena. Ze względu na kształt czy rodzaj końcówki dzielą się na modele tradycyjne (gdzie temperatura mierzona jest np. pod pachą) lub występują w postaci termometru dousznego.

Termometry bezdotykowe

Urządzenia te stanowią obecnie najbardziej innowacyjny sposób mierzenia temperatury, gdyż nie wymagają styczności z ciałem, aby podać wysoce precyzyjny wynik pomiaru. To tak naprawdę termometry elektroniczne, w których do mierzenia wykorzystywana jest podczerwień. Wystarczy przyłożyć je na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów od czoła, a po kilku sekundach można już odczytać wartość pomiaru.

Termometry bezdotykowe sprawdzą się w przypadku małych dzieci, które często nie zdążą się nawet zorientować, że została im zmierzona temperatura. Wiele osób przed zakupem tego modelu powstrzymuje wysoka cena, jeśli jednak ma nam posłużyć jako termometr dla niemowlaka, warto w niego zainwestować. Przyda się także do sprawdzania temperatury wody do kąpieli czy podgrzanego jedzenia.

Termometry szklane bezrtęciowe

W 2007 roku jedno z unijnych rozporządzeń zabroniło sprzedaży powszechnie wykorzystywanych termometrów rtęciowych, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. Dlatego w ich miejsce powstały szklane termometry bezrtęciowe, w których stosowane są inne substancje, np. alkohol lub gal. Ich zaletą jest niska cena oraz brak konieczności ciągłego kupowania baterii. Niestety wynik pomiaru nie jest tak dokładny, jak w przypadku wcześniej omawianych modeli, a przy tym trzeba na niego czekać nawet do 3 minut.

Jaki termometr dla dziecka?

Pielęgnacja i zdrowie dziecka to najważniejsze priorytety w życiu każdego rodzica, dlatego z myślą o nich powstały specjalne modele do pomiaru temperatury. Poza bezdotykowymi termometrami np. Microlife, innym polecanym rozwiązaniem jest termometr w smoczku. To wodoodporne urządzenie z czytelnym wyświetlaczem LCD umożliwia otrzymanie wyniku pomiaru podczas naturalnego ssania dziecka.

Ile kosztuje dobry termometr?

Cena termometru może wahać się od 10 do 200 złotych i jest uzależniona od wybranego rodzaju (elektroniczne czy szklane) oraz producenta. Należy jednak pamiętać, że z większym kosztem zakupu wiąże się bardziej dokładny wynik oraz krótszy czas na jego oczekiwanie. Te są niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku niespokojnych i bardzo ruchliwych maluchów.

Nowoczesne termometry zupełnie nie przypominają dawnych, rtęciowych przyrządów, które dodatkowo były szkodliwe dla otoczenia. Wybór produktów jest na tyle szeroki, że każdy powinien znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Zanim jednak przystąpimy do zakupu, warto przemyśleć, w którym miejscu ciała będzie dokonywany pomiar, a także czy przyrząd będzie wykorzystywany do badania wszystkich członków rodziny, czy tylko dzieci.

 

Zobacz również