Jaki płyn do higieny intymnej kupić? To musisz wiedzieć!

Wiele osób uważa, że podczas kąpieli w zupełności wystarczą im mydło lub żel do kąpieli. Z jednej strony mydło bądź żel zapewniają podstawową ochronę, ale z drugiej miejsca intymne są dość specyficzną częścią ciała. Nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do pieczeń, swędzeń, alergii, upławów, a nawet poważniejszych powikłań. Dlaczego więc warto zainteresować się płynem do higieny intymnej? Jakie zalety posiadają tego typu specyfiki i jak dobrać płyn odpowiedni dla siebie?

 

Jak prawidłowo zadbać o higienę intymną?

Jaki jest dobry płyn do higieny intymne? Przede wszystkim taki, który nie zaburzy naszego naturalnego pH. A to zazwyczaj jest kwaśne – zazwyczaj, ponieważ mogą występować pewne różnice ze względu chociażby na wiek. I tak, płyn do higieny intymnej dla kobiet dorosłych powinien mieć kwaśne ph, ale płyn do higieny intymnej dla dziewczynek już nie – w okresie pokwitania ich okolice intymne mają odczyn zasadowy lub obojętny. Tak samo płyn do higieny intymnej dla chłopców może różnić się pod tym względem od płynu do higieny intymnej dla mężczyzn. Ze względu na stan kobiet, ich pH może ulec zmianie – czy to gdy są w ciąży, czy też gdy przechodzą menopauzę. Zawsze powinniśmy brać pod uwagę pH danej osoby i indywidualnie dobierać pod tym względem płyn. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jakie pH powinien mieć płyn do higieny intymnej.

Płyn czy żel do higieny intymnej?

Tak naprawdę jest to kwestia drugorzędna – ważniejsze od nazwy czy konsystencji jest skład danego specyfiku. Żel jest zazwyczaj gęstszy i bardziej skoncentrowany, dlatego będziemy nanosić go w mniejszej ilości. Płyn natomiast będzie nam łatwiej rozprowadzać.

Na co zwrócić uwagę, kupując płyn do higieny intymnej?

Oprócz kwestii związanych z odpowiednim pH, należy przyjrzeć się dokładnie składowi. Powinien zawierać wyłącznie naturalne składniki – nie powinno znajdować się w nim mydło, substancje zapachowe czy barwniki, czy to w wersji dla kobiet, mężczyzn, czy jeśli chodzi o płyn do higieny intymnej dla dzieci. Dobrym wyborem jest płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym bądź płyn do higieny intymnej z korą dębu – są to składniki korzystnie wpływające na ten obszar. Pamiętajmy także, by kupować wyłącznie płyn do higieny intymnej bez SLS czy SLES, gdyż są to elementy, które mogą nas podrażniać. Jeśli już nabawiłyśmy się pewnych przypadłości, możemy zdecydować się na dedykowane specyfiki, jak płyn do higieny intymnej na infekcje, czy też płyn do higieny intymnej przeciwgrzybiczny.

Płyn do higieny intymnej w ciąży?

Płyn do higieny intymnej w ciąży jest absolutną koniecznością – brak odpowiedniej pielęgnacji okolic intymnych w trakcie ciąży może prowadzić do licznych i poważnych powikłań. Chcąc ochronić się przed szkodliwymi patogenami, możemy zdecydować się także na przyjmowanie doustnych probiotyków. Pamiętajmy również, aby zaopatrzyć się w płyn do higieny intymnej po porodzie, który ochroni nas w tym newralgicznym okresie i pomoże wrócić do normalnego stanu sprzed ciąży.

Gdzie najlepiej kupić dobry płyn do higieny intymnej?

Z jednej strony dobrym pomysłem jest wybrać się do apteki, gdzie będziemy mogli skorzystać z profesjonalnej porady farmaceuty. W idealnym scenariuszu powinniśmy wybrać się do lekarza ginekologa i porozmawiać z nim o tym, jaki specyfik będzie dla nas idealny. Jeśli jednak wiemy już, czego szukamy, to dobry płyn do higieny intymnej zakupić możemy także przez internet, gdzie czeka na nas o wiele większy wybór, niż w sklepie stacjonarnym.

 

Zobacz również