Jaki plecak do biegania?

Podczas biegania – czy to po parku, czy to po górach – warto mieć ze sobą butelkę z wodą czy przekąskę energetyczną. Zamiast trzymać je w ręce czy w kieszeni, należy zaopatrzyć się w specjalny plecak, który zagwarantuje nam swobodę ruchów w czasie aktywności fizycznej. Czym kierować się przy jego zakupie?

Plecak biegowy

Plecak do biegania od tradycyjnej wersji różni się specjalną konstrukcją, która umożliwia korzystnie z niego w czasie treningu. Do jego produkcji wykorzystuje się lekkie, przylegające do ciała i nie krępujące ruchów materiały. Tego typu akcesoria znajdą zastosowanie zarówno profesjonalistów, jak i u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem.

Zalet płynących z korzystania plecaków do biegania jest całe mnóstwo. Zalicza się do nich między innymi możliwość zabrania ze sobą zapasu wody oraz przekąsek. To znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie niż kieszeń czy specjalne mocowanie – przechowywanie w nich różnego rodzaju akcesoriów mogłoby negatywnie wpłynąć na jakość biegu oraz osiągane przez nas wyniki. Co więcej, taki plecak pozwala nam na zaplanowanie znacznie dalszej trasy niż tylko krótszy jogging po pobliskim parku.

Jeśli chodzi o rozmiar, w przypadku krótkich dystansów, podczas których nie musimy mieć ze sobą dużych ilości wody czy przekąsek, w zupełności wystarczający będzie model o pojemności nieprzekraczającej 10 litrów. Jeżeli planujemy dłuższy bieg, zaopatrzmy się w wersję o wielkości około 10-12 litrów, do której będziemy mogli dodatkowo schować również kurtkę przeciwdeszczową, czapkę czy rękawiczki.

Wybierając plecak do biegania, poza pojemnością należy także wziąć pod uwagę jego wagę, materiał wykonania, szerokość oraz wygodę zapięcia, a także obecność dodatkowych kieszonek, do których będziemy mogli schować przekąskę, klucze, portfel czy telefon. Kluczową rolę odgrywać będzie tu także dobre dopasowanie do ciała – tego typu plecak nie powinien mieć zbyt dużego luzu – mógłby wówczas zacząć podskakiwać, powodując dyskomfort. Równie ważna jest także dobra cyrkulacja powietrza, dzięki której nie będziemy musieli obawiać się o nieprzyjemne uczucie mokrych pleców w trakcie intensywnego treningu.

Niezwykle ciekawą propozycją jest plecak biegowy z bukłakiem. Posiada on specjalną przegródkę lub mocowania – pozwala ona na zamontowanie cienkiego, wytrzymałego worka, do którego nalewa się wodę. Wystająca z niego cienka rurka pozwala nam na nawadnianie się podczas treningu bez konieczności zatrzymywania się i wyjmowania butelki z wodą. Równie praktyczne są plecaki do biegania z bidonem. Dzięki mocowaniu element ten nie będzie się przemieszczał w trakcie naszej aktywności, wybijając z nas rytmu. Kolejna propozycja to plecak w formie kamizelki, który zamiast klasycznych szelek posiada materiałowe płatki dokładnie opinające klatkę piersiową.

Jaki plecak do biegania?

Bardzo praktyczny jest plecak do biegania Reebok Endurance Hydration RRAC-10108, który ma regulowane, wyściełane ramiona oraz paski do talii gwarantujące swobodę ruchów i bezpieczeństwo podczas treningu. Posiada on komorę główną, 5 wewnętrznych kieszeni oraz łatwo dostępne kieszonki boczne. Jego pojemność to 27 litrów.

Następna propozycja to plecak PB Adventure Vest 3.0 o pojemności 16 litrów. Posiada on główną komorę ściąganą linką, 2 zapinane na zamek kieszenie z siatki po bokach i 2 z wodoodpornego materiału na szelkach, dodatkową, szeroką kieszeń na plecach, osobną z uchwytem na bukłak oraz kieszonkę na bidon zaciąganą linką.

Plecak do biegania to niezwykle przydatne akcesorium, które w znaczący sposób zwiększy komfort naszego treningu – czy to na krótszym, czy na dłuższym dystansie.

Zobacz również