Jaki monitor wybrać? Kilka podpowiedzi

Komfort podczas korzystania z komputera jest niezwykle ważny, zwłaszcza jeśli spędzamy przy nim dużo czasu. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego monitora. Zatem jaki monitor najlepiej wybrać? O czym warto pamiętać, kupując monitor? Przeczytaj nasze wskazówki!

Monitor LED czy LCD?

Na rynku monitorów prym wiodą obecnie ekrany LCD, które gwarantują wygodę użytkowania podczas wielu godzin pracy spędzonych przy komputerze. Monitory do komputera dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj zastosowanej matrycy.

Mając na uwadze sposób wykorzystania światła, wyróżnić można dwa rodzaje monitorów LCD. W monitorach LED źródło światła stanowią diody LED. W przypadku tego typu rozwiązań wykorzystywane jest podświetlenie krawędziowe lub też tak zwany pełny LED. Takie monitory do komputera zużywają zdecydowanie mniej prądu i charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością.

W przypadku monitorów CCFL podświetlenie odbywa się za pomocą zimnej lampy katodowej. Tego typu monitory do komputera charakteryzują się niższą ceną. Ponadto matryce CCFL zużywają więcej prądu.

Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę technologię wykonania ekranów LCD, możemy wyróżnić: matryce TN, TFT, MVA, PVA oraz IPS. Pierwsze z nich to najbardziej popularne rozwiązania, które wyróżnia także niska cena. Wykorzystuje się je w głównej mierze do użytku domowego. Matryce TFT wyróżniają przede wszystkim wysokie parametry wyświetlanego obrazu oraz duże kąty widzenia. Matryce MVA na samym początku posiadały pewne niedociągnięcia, dziś jednak można uznać, że mają całkiem dobre parametry. Matryce PVA charakteryzuje dobre odwzorowanie kolorów i dlatego wykorzystywane są najczęściej w profesjonalnych monitorach do komputera. Szerokie spektrum wykorzystania posiadają natomiast matryce IPS, które można stosować zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych monitorach. Mają dobre parametry i całkiem przystępną cenę.

Jaki monitor do komputera?

Wybierając odpowiedni monitor do komputera, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dodatkowe parametry. Warto upewnić się, czy monitor posiada kompatybilne z komputerem porty służące do podłączenia kabli. Kolejna istotna kwestia to rozdzielczość natywna – najlepiej wybierać modele oferujące co najmniej 1920 x 1080 pikseli. Dla większości użytkowników satysfakcjonująca okaże się wartość odświeżania na poziomie 60 Hz.

Jeżeli jednak interesuje nas wysokiej klasy monitor do grania lub pracy z multimediami, powinniśmy postawić na częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz. Jeśli chodzi o format monitora, do najbardziej popularnych rozwiązań należą ekrany panoramiczne, a więc 16:9. Coraz częściej jednak można spotkać modele ultrapanoramiczne o proporcji 21:9 – sprawdzą się w przypadku regularnego oglądania filmów lub grania w gry FPS. Niezwykle istotne okażą się również kąty widzenia – im będą większe, tym lepiej. Dla ochrony wzroku i uniknięcia efektu migotania obrazu niezbędna będzie technologia Flicker Free.

Jakiego producenta wybrać?

Do najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych przez użytkowników należą monitory Samsung, Acer, Asus, Philips, HP, Dell, NEC, LG, Lenovo czy też Fujitsu. Warto postawić na sprawdzone i cieszące się dobrą opinią na rynku modele.

Głównym kryterium wyboru monitora do komputera powinno być przede wszystkim jego zastosowanie. Zupełnie inne parametry będzie posiadać monitor do pracy, a inne ten przeznaczony do grania. Ekran powinien spełniać oczekiwania jego użytkownika i sprawdzać się we wszystkich wyznaczonych mu zadaniach.

           

Zobacz również