Jaki manometr samochodowy?

Różnego typu urządzenia do pomiarów ciśnienia są używane w wielu branżach i sytuacjach. Są one niezbędne, pozwalają bezbłędnie określić ten kluczowy parametr i podjąć odpowiednie działanie. Jednym z urządzeń tego typu jest manometr samochodowy. Co to takiego i na co zwracać uwagę przy zakupie? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym tekście!

Manometr samochodowy – jak wybrać?

Co to jest manometr samochodowy? W praktyce w ten sposób określa się nie jedno, a całą grupę narzędzi, które w zasadzie często mają tylko dwie wspólne cechy – służą do pomiarów ciśnienia, względnego, bezwzględnego lub różnic ciśnień oraz wykorzystywane są podczas diagnostyki samochodów. Sprawia to, że szukając odpowiednich urządzeń do warsztatu samochodowego lub też dobrze wyposażonego garażu miłośnika motoryzacji i samodzielnych napraw trzeba tak naprawdę dokładnie precyzować jakie rozwiązanie jest nam potrzebne. Nie istnieją bowiem póki co manometry uniwersalne, które sprawdziłyby się w określaniu ciśnień we wszystkich układach.

Manometr do opon

Manometry samochodowe większości osób kojarzą się przede wszystkim z pomiarami ciśnienia w oponach. Absolutnie nie powinno to dziwić! W zasadzie ciśnieniomierz do kół powinien być na wyposażeniu każdego kierowcy, który dba o bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie samochodu. Nieco bardziej zaawansowane urządzenia są też oczywiście przydatne w każdym warsztacie samochodowym. Obecnie często też łączy się je z pistoletami lub kompresorami do pompowania kół. Połączenie takie pozwala na szybki pomiar i automatyczne podniesienie lub obniżenie ciśnienia w oponach.

Manometr ciśnienia paliwa

Każdy miłośnik motoryzacji z pewnością wie, że paliwo dozowane do cylindrów silnika musi być podawane pod ściśle określonym ciśnieniem. Z kolei wszelkie odstępstwa w tym zakresie bezpośrednio wpływają na skład mieszanki paliwowo-powietrznej, która spalana w cylindrze pozwala napędzić samochód. Dlatego też wszelkie problemy z ciśnieniem paliwa mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, łącznie z uszkodzeniem czy zniszczeniem silnika. Nie powinno więc dziwić, że obowiązkowym elementem każdego warsztatu jest urządzenie służące do pomiaru ciśnień w układach wtryskowych. Kupując urządzenia tego typu zawsze koniecznie trzeba jednak sprawdzić, do jakich silników są one przeznaczone lub też wybrać droższy model uniwersalny, który sprawdzi się zarówno w układach wysokiego, jak i niskiego ciśnienia.

Manometr ciśnienia oleju

Odpowiednia ilość, jakość i oczywiście ciśnienie oleju są kolejnymi kluczowymi dla działania samochodu parametrami. Dlatego też tak ważne jest korzystanie z manometru do ciśnienia oleju, który pozwala na określenie wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie – takich jak np. awarie pompy czy nieszczelności całego układu. Co warte dodania, urządzenia tego typu stosowane są także do dokonywania pomiarów w automatycznych skrzyniach biegów.

Manometry do klimatyzacji

Ciśnieniomierze są także niezbędne do określenia stanu samochodowej klimatyzacji. Pozwalają one bowiem na porównanie ciśnień zarówno w wysokie, jak i niskiej części układu, są one także przydatne w badaniu ich szczelności. W praktyce więc bez dobrego manometru do klimatyzacji nie jest możliwe zdiagnozowanie ewentualnych problemów w jej działaniu. Każdy dobry warsztat samochodowy czy serwis klimatyzacji musi się posiadać urządzenie tego typu.

Manometr – cena

Duża różnorodność manometrów do samochodów sprawia, że trudno też określić cenę tego typu urządzeń. W praktyce może ona wynosić od kilkunastu – w przypadku prostego ciśnieniomierza do kół, do kilkuset złotych za mierniki do klimatyzacji czy układu hamulcowego lub olejowego. Co jednak bardzo ważne, ceny ciśnieniomierzy nie są też na tyle wysokie, by warto było na nich oszczędzać. Z kolei najtańsze urządzenia tego typu mogą być przyczyną wielu problemów, takich jak chociażby mało dokładne i długo trwające pomiary czy też awarie samych urządzeń. Wszystkie one z kolei mogą utrudnić lub uniemożliwić przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, co w konsekwencji uniemożliwi skuteczne działanie mechanika. Dlatego też warto szukać ciśnieniomierzy dobrej jakości, które wbrew pozorom można znaleźć nie tylko w wyspecjalizowanych sklepach motoryzacyjnych. Dobrym przykładem może być w tym przypadku platforma handlowa Arena.pl, na której znaleźć można wiele manometrów do aut w promocyjnych cenach!

Zobacz również