Jaki fotel do komputera?

Przed ekranem komputera spędzamy coraz więcej czasu. Trudno wyobrazić sobie życie współczesnego człowieka bez tych wspaniałych urządzeń. Niestety, nie jest to szczególnie korzystne dla naszego zdrowia, w szczególności zaś dla kręgosłupa.  Pewnym ratunkiem dla naszych pleców może być właściwie dobrany fotel. Jest on jednym z najbardziej niezbędnych elementów wyposażenia stanowiska do pracy i gry. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Czym wyróżnia się fotel do komputera?

W wielu sklepach z meblami znaleźć można fantazyjne, designerskie fotele o atrakcyjnych kształtach. Nie zawsze jednak nadają się one do roli fotela do pracy przy komputerze. Bo chociaż pozornie wygodne, sprawiają, że przyjmujemy w nich niewłaściwą pozycję – często całkiem wygodną na pół godziny. Rzecz w tym, że przy komputerze spędzamy zwykle powyżej 8 godzin na dobę.

Jaki fotel do komputera wybrać?

Ważne, by, wybierając, nie kierować się wyłącznie estetyką. Czym zatem charakteryzuje się wygodny fotel do komputera i jak wybrać właściwy?  

Przede wszystkim dobry fotel do pracy przy komputerze powinien zapewniać prawidłowe podparcie wszystkich części ciała. Istnieje też zestaw cech, które w znacznej mierze decydują o wyborze fotela biurowego.

Pierwszym kryterium wyboru fotela do codziennej pracy z komputerem jest jego wysokość. Ta powinna być dopasowana tak do wzrostu użytkownika, jak i do wysokości biurka. Należy pamiętać, żeby fotel był dostatecznie wysoki, by nogi pozostały zgięte w kolanach pod kątem 90°. Jeśli krzesło będzie zbyt wysokie lub zbyt niskie, spowoduje to nieprawidłowe rozłożenie masy ciała. Przy długotrwałym korzystaniu z takiego fotela możemy nabawić się wielu niedogodności.

Kolejne kryterium to budowa podłokietników. Wiele foteli biurowych nie posiada ich wcale, a w większości foteli biurowych są zbyt wąskie. Jakie powinny być podłokietniki w dobrym, wygodnym fotelu do komputera? Przede wszystkim powinny wspierać ręce przez cały czas, nawet gdy piszemy czy gramy.

Kolejnym ważnym kryterium – być może nawet najważniejszym – jest oparcie. Powinno mieć kształt profilowany, najlepiej z tak zwanym podparciem lędźwiowym, czyli dodatkowym wsparciem. W dolnej części kręgosłupa podparcie to w niektórych modelach jest ruchome i pozwala na dopasowanie do kształtu kręgosłupa użytkownika. Warto sprawdzić, czy zajęcie właściwej pozycji na fotelu umożliwiającej swobodne korzystanie z komputera wymaga od nas pochylenia się do przodu. Jest to częsty mankament wielu modeli foteli biurowych, który niestety nie pozwala na odciążenie kręgosłupa.

Elementem tyleż ważnym, co często pomijanym przy wyborze właściwego fotele do komputera, jest wentylacja w przypadku foteli pokrytych naturalną skórą lub tkaninami naturalnymi. Na ogół nie jest ona konieczna, ale przy skórze syntetycznej lub materiałach syntetycznych jest co najmniej wskazana. Najczęściej uzyskiwana jest poprzez otwory w samej powierzchni siedziska i oparcia. Istnieją także specjalne fotele posiadające wbudowany wentylator. Są to jednak na ogół dosyć zaawansowane konstrukcje foteli gamingowych.

Fotel do komputera dla gracza

Fotele gamingowe od kilku lat zdobywają  systematycznie coraz większą popularność. Nic dziwnego – często są to bowiem bardzo dobrze wykonane i wygodne fotele, których producenci dbają o to, by wymagający użytkownik, spędzający przed komputerem długie godziny, nie narażał swojego kręgosłupa na przeciążenia. Istnieją nawet modele ze specjalnymi udogodnieniami, jak chociażby wentylacja. Komfortowy fotel gamingowy na ogół nie należy do zbyt tanich. Ale biorąc pod uwagę czas, jaki gracze potrafią spędzać przed komputerem, wydaje się to być rozsądnym zakupem. Ciekawe jest też to, że dosyć często fotele gamingowe są wybierane przez osoby potrzebujące tak naprawdę fotela biurowego. Korzystają one z faktu że fotele dla graczy na ogół mają szeroką możliwości regulacji i ergonomiczny kształt. Fotel do grania na komputerze zwykle ma też charakterystyczną, bardziej agresywną stylistykęm chociaż nie jest to regułą i istnieją modele które równie dobrze wpisują się środowisko biurowe.

Jaki fotel do komputera do 300 zł?

Przy ograniczonym budżecie na ogół musimy pójść na przynajmniej częściowy kompromis. W tej cenie nie ma co liczyć na naturalną skórę ,warto więc rozważyć zakup fotela o powierzchniach wykonanych z naturalnych materiałów. Jeśli zależy nam na gamingowej stylistyce, to w tej kategorii znajdziemy tanie fotele gamingowe., Wśród nich dobrym wyborem może być fotel obrotowy Cougar. Jeśli jesteśmy w stanie odrobinę nagiąć budżet to możemy pokusić się o wykończony tzw. zimną pianką model Flame+ Pro-gamer. Dla osób oczekujących bardziej stonowanej stylistyki dobrym wyborem może okazać się fotel Victus z oddychającymi plecami.

Jaki fotel do komputera do 500 zł?

Dysponując nieco większą gotówką możemy pozwolić sobie na lepszy fotel do komputera. W tej cenie pojawiają się także jedne z ciekawszych spośród foteli gamingowych. Wśród nich wyróżnia się fotel Diablo X-One wyposażony m.in. w regulowaną poduszkę lędźwiową. Dobrym wyborem, bardziej dopasowanym do biura, będzie model Q-039  wykonany z oddychającego materiału.

Jaki fotel do komputera do 1000 zł?

W tej kwocie znajdziemy już bardzo szeroki asortyment zarówno profesjonalnych foteli do komputera, jak i tych skierowanych do graczy. W pierwszej kategorii znajdują się m.in. fotel Nez Membraba wykonany z przepuszczającej powietrze siatki materiałowej, z regulacją zagłówka i wsparciem dla kręgów lędźwiowych. Wśród zaawansowanych modeli dla graczy w tej kategorii jednym z ciekawszych jest fotel Aerocool AC220 który może pochwalić się znakomitymi możliwościami regulacji.

Jaki fotel do komputera dla dziecka?

Zasady, którymi należy kierować się przy wyborze fotela do komputera dla najmłodszych są dokładnie takie same, jak w przypadku wyboru fotela biurowego dla osób dorosłych. Zmienia się tylko skala. Warto pamiętać w szczególności o szerokim zakresie regulacji. Dzieci w końcu rosną, a wymiana co roku fotela przy komputerze jest po prostu sporym wydatkiem. Trzeba pamiętać o wygodnym oparciu i o podłokietnikach, najlepiej z regulowaną wysokością. Bardzo często dobrym wyborem na fotel do komputera dla dziecka będą fotele gamingowe, ponieważ wiele z nich może pochwalić się szerokim zakresem regulacji, które można dopasować do gabarytów niewielkiego użytkownika.

Gdzie kupić fotel do komputera?

Wybór jest wcale niemały – miejsc oferujących fotele biurowe jest całkiem dużo, jednak żaden sklep stacjonarny nie równa się pod względem wyboru ze sklepami internetowymi. Tych jest bowiem znacznie więcej, a ich asortyment często jest po prostu liczniejszy – nie wspominając już o tym, że niejednokrotnie tańszy. Brak możliwości sprawdzenia, czy dany fotel jest wygodny, sklepy internetowe rekompensują nam zaś tym, że jeśli model nie spełni naszych oczekiwań, zawsze przysługuje nam prawo zwrotu.

Zobacz również