Jaka lutownica kolbowa?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lutownic, czyli narzędzi służących do trwałego łączenia elementów metalowych. Jednym z nich jest lutownica kolbowa. Do czego służy to urządzenie i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Lutownica kolbowa – co to?

Lutownica kolbowa należy do grupy lutownic oporowych. Jest używana do prac związanych z obróbką metali, wymagających wyższych temperatur. Posiada grot wykonany z metalu, który pozwala na spajanie większych elementów. Dodatkowo, lutownice kolbowe mają wyższą moc od tradycyjnych lutownic oporowych. Nadają się idealnie do dłuższej i precyzyjnej pracy. Dzięki możliwości wymiany grotów, można dostosować lutownicę do innego typu pracy. Narzędzie nie waży dużo, długie użytkowanie nie obciąży nadmiernie ręki.

Jaka lutownica kolbowa?

Dobra lutownica kolbowa powinna być poręczna, funkcjonalna, cechować się długim czasem eksploatacji i bezpieczeństwem użytkowania. Dobrą opinią cieszy się lutownica kolbowa Weller, przeznaczona do wykonywania napraw metali, takich jak połączenia baterii i drobne łączenia. Warta uwagi jest także lutownica kolbowa Yato. Składa się z tuby grzewczej z wymiennym, ocynkowanym grotem i kolby wykonanej z tworzywa sztucznego odpornego na działanie wysokiej temperatury.  Narzędzie cechuje się także dużą mocą, co przekłada się na szybki czas nagrzewania, około 2 minut. Najlepiej sprawdzi się w spajaniu metali, kabli, końcówek i konektorów. Dobrym wyborem będzie także lutownica kolbowa z regulacją temperatury. Najczęściej są to widełki 200°C-450°C, a sama regulacja odbywa się za pomocą pokrętła znajdującego się w urządzeniu. Polecana propozycja to model marki Elwik, umożliwiający płynną regulację temperatury grota przy pomocy potencjometru umieszczonego na obudowie. Ze względu na to, że regulator znajduje się w kolbie narzędzia, jest ono łatwe do przeniesienia. Kolejna ciekawa propozycja to lutownica kolbowa UYUE 301D o mocy 60W. Doskonale nadaje się do naprawiania taśm LCD, usuwania starego kleju UV LOCA z ekranów LCD. Najpopularniejsza seria używanych grotów to 900M.

Lutownica kolbowa – jaka moc?

Do spajania standardowych połączeń typu przewód-przewód wystarczy lutownica kolbowa 40W. W przypadku tego rodzaju prac, przy większej mocy i braku wprawy, szybko można zepsuć części, które początkowo chcieliśmy naprawić. Nieco większa lutownica kolbowa 100W będzie idealna do lutowania lub rozlutowywania drobnych podzespołów elektronicznych. Sprawdza się też doskonale na kablach wysokoprądowych i do prac dekoracyjnych. Z kolei lutownica 200W przeznaczona jest do pracy ciągłej, tworzenia spoiw oraz uszczelnień części metalowych. Znacznie większa lutownica kolbowa 400W lub urządzenie o jeszcze większej mocy – lutownica kolbowa 500W – dobrze sprawdza się do spajania blach. Pamiętajmy, że większa moc przekłada się na szybkie grzanie lutownicy. Dlatego, warto kupić przełącznik mocy, który pozwoli zmniejszać i zwiększać moc, w zależności od aktualnych potrzeb.

Ile kosztuje lutownica kolbowa?

Lutownica kolbowa kosztuje średnio około 80 – 200 złotych. Jeśli chcemy sprawdzić cenę konkretnego modelu to najlepiej wpisać w wyszukiwarkę lutownica kolbowa cena. Wówczas znajdziemy także opinie i porady na temat poszczególnych produktów.

Podczas zakupu lutownicy kolbowej zwróćmy uwagę przede wszystkim na moc narzędzia oraz ewentualną możliwość wymiany grotu. Wcześniej warto sprawdzić także długość przewodu zasilającego.

 

Zobacz również