Jaka lutownica do elektroniki?

Lutownica do narzędzie, którego nie powinno zabraknąć w podstawowym wyposażeniu każdego majsterkowicza. Przydaje się głównie przy drobnych naprawach urządzeń elektronicznych. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak prostą sprawą, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia ze sprzętem tego rodzaju. Jaka lutownica do elektroniki będzie więc najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy!

Lutownica – co to?

Lutownica to narzędzie umożliwiające trwałe łączenie elementów metalowych za pomocą spoiwa o temperaturze topnienia niższej, niż temperatura topnienia łączonych części. Oprócz obróbki metali, można ją także wykorzystać do wykonywania biżuterii oraz do wycinania elementów z plastiku. W sklepach mamy kilka rodzajów lutownic, które wybiera się ze względu na to, jakie materiały zamierzamy lutować.

  • Lutownica transformatorowa jest idealna do spajania elementów o dużej powierzchni. Jest szybka w działaniu, ma dużą moc nagrzewania. Do jej wad należą jednak spora waga oraz średnia dokładność. Przed zakupem, należy sprawdzić, czy narzędzie ma możliwość regulowania mocy.
  • Lutownica oporowa (inaczej grzałkowa) jest tania i łatwa w eksploatacji, przez co najczęściej sięgają po nią amatorzy. Pozwala na lutowanie zarówno elektroniki, jak i innych części. Nagrzewa się jednak dłużej niż transformatorowa i nie można ustawić w niej temperatury. Rodzaj grota należy dostosować do wielkości lutowanych elementów. Do lutownic grzałkowych należy lutownica kolbowa. Cechuje się grotem wykonanym z metalu, pozwalającym na spajanie większych części.
  • Lutownica gazowa znajduje zastosowanie w terenie. Nie trzeba podłączać jej do gniazdka, ale ma niewielką moc.
  • Lutownica na gorące powietrze służy do spajania małych części SMD.
  • Lutownica akumulatorowa to narzędzie bezprzewodowe do lutowania układów elektronicznych, elektrycznych i mechanicznych. Niektóre modele można ładować z portu USB (PC) lub z zasilacza zewnętrznego. Idealna do zastosowań mobilnych.
  • Lutownica na baterie również sprawdzi się w przypadku prac w terenie. Jest niewielka i poręczna. Przeznaczona do precyzyjnych prac przy lutowaniu małych elementów SMD.

Lutownica do elektroniki

Do elektroniki szczególnie polecana jest lutownica oporowa. Jest lekka, wygodna i trudniej ją przegrzać. Umożliwia lutowanie małych podzespołów elektronicznych. Jest to to także lutownica precyzyjna, która dzięki wymiennym grotom, może służyć do spajania elementów różnej wielkości. W przypadku SMD polecanym rozwiązaniem jest także stacja lutownicza. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni jej funkcjonalności, kupmy najpierw tańszy model analogowy. A jaka lutownica do kabli będzie najlepsza? Jeśli potrzebujemy narzędzia, które szybko się nagrzewa i ma dużą moc do lutowania grubych przewodów, najlepiej wybrać transformatorówkę.

Ile kosztuje lutownica?

Koszt lutownicy można łatwo sprawdzić w domowym zaciszu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło lutownica cena i gotowe! Oprócz propozycji cenowych, mamy możliwość zapoznania się z opiniami na temat poszczególnych modeli i poradami fachowców. Najprostsze lutownice możemy nabyć już za kilkanaście złotych, a bardziej profesjonalne narzędzia kosztują nawet ponad tysiąc złotych.

Lutownica – jaką wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele lutownic, ale niektóre z nich cieszą się większą popularnością niż inne produkty. Przyjrzyjmy się bliżej kilku propozycjom. Lutownica Parkside to lekkie, kompaktowe i niezwykle komfortowe narzędzie, które wygodnie leży w dłoni. Model PLPD 60 A1 wyróżnia się podajnikiem cyny, co niezwykle upraszcza pracę. Lutownica Weller, dzięki dużej ofercie grotów może być wykorzystana nie tylko do lutowania, ale również do cięcia, uszczelniania i pirografii. Kontrolę procesu lutowania, łatwość obsługi i ekonomiczną eksploatację zapewnia lutownica Hot Air. Kolejna ciekawa propozycja to lutownica Dremel. Łatwo się zapala i działa praktycznie bezawaryjnie. Dodatkowym atutem jest dźwignia zapalania skonstruowana tak, że dziecko będzie miało duże trudności z uruchomieniem urządzenia. Dobre opinie ma także lutownica Yato. Praktyczny kształt produktu zmniejsza zmęczenie dłoni, a punktowe oświetlenie zapewnia wygodę pracy.

Wybierając lutownicę pamiętajmy przede wszystkim o jej przeznaczeniu oraz mocy urządzenia. Ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę to także rodzaj grotu, temperatura pracy, mobilność i czas nagrzewania.

 

Zobacz również