Wszystkie kategorie
Moja Arena

Jak urządzić salon? 4 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Opublikowano: paź 10,2018 10:58

Jak urządzić salon? 4 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Aranżacja salonu to spore wyzwanie. W końcu jest to serce każdego domu – miejsce wypoczynku, spotkań z bliskimi, czasem też może pełnić rolę gabinetu lub sypialni. Salon trzeba więc urządzić w taki sposób, żeby spełniał się w każdej z tych ról, a w razie potrzeby łatwo było zmienić jego aranżację. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, urządzając salon. Dowiedz się też, jakie rozwiązania warto zastosować, aby salon był skrojony na miarę twoich potrzeb i upodobań.

Jak urządzić mały salon?

Salon salonowi nierówny, dlatego inaczej podejdziemy do urządzania salonu w bloku, a jeszcze inaczej do zagospodarowywania tego pomieszczenia w domu wolnostojącym. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku dobrze jest sporządzić projekt salonu, który później będziemy realizować. Najważniejszy jest pomysł na salon, bez niego może być trudno urządzić go w taki sposób, aby tworzył spójną całość.

Mały salon na pewno warto optycznie powiększyć przy pomocy lustra. Nowoczesne aranżacje salonu przewidują miejsce na lustro tuż nad kanapą lub kominkiem, o ile na takowy się zdecydujemy. Mały salon ze stołem będzie się wówczas wydawał większy niż w rzeczywistości. Dobrze sprawdza się też narożnik w małym salonie, zamiast dwóch dużych kanap. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń na regał czy komodę.

Bez względu na to, jakie meble wybierzemy, najważniejsze jest ich rozstawienie. Trzeba je odpowiednio rozplanować, tak aby nic ze sobą nie kolidowało, a salon był praktyczny i funkcjonalny.

Jak urządzić salon w blokach?

Nie każdy ma dom i ogród, w którym urządzić może sobie ogromny salon z widokiem na taras, ale to wcale nie oznacza, że salon w bloku nie może być ładny i funkcjonalny. Aranżacja salonu w blokach jest o tyle trudna, że trzeba wziąć pod uwagę role, jakie będzie on pełnił, a w małych mieszkaniach często jest miejscem wypoczynku oraz spania. Salon w bloku musi więc zostać wyposażony w wygodną kanapę, która na noc przeobrazi się w łóżko. Wystrój salonu w bloku powinien idealnie komponować się z kuchnią, jako że bardzo często nic go od niej nie oddziela. W jakich kolorach urządzić nowoczesny salon w bloku? Najlepiej sprawdzą się neutralne szarości, które będą stanowić doskonałą bazę pod wszystkie aranżacyjne fantazje.

Jak urządzić mały salon ze stołem?

Mały salon w bloku ze stołem zazwyczaj pełni też rolę jadalni. Zanim jednak zaczniemy oglądać duże stoły jadalniane z miejscem dla 6 osób, zastanówmy się, czy tak duży stół jest nam rzeczywiście potrzebny. Święta czy rodzinne uroczystości odbywają się sporadycznie, dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się stolik kawowy. Salon ze stołem i wypoczynkiem jest dzięki temu idealnym miejscem na relaks dla całej rodziny. A gdy pojawi się potrzeba zorganizowania spotkania dla kilku czy kilkunastu osób, będzie można urządzić je w formie bankietu, a wtedy mały salon ze stołem sprawdzi się wręcz idealnie.

Jak urządzić salon z kuchnią?

Urządzając salon z kuchnią i jadalnią już na początku trzeba zdecydować, w jaki sposób te pomieszczenia zostaną połączone. Mamy tu kilka możliwości – od opcji całkowicie otwartej, po takie rozwiązania, kiedy kuchnia od salonu jest w pewien sposób oddzielona. Barierą odgraniczającą salon z jadalnią od kuchni może być duży stół lub wyspa kuchenna. Jeśli jednak mamy do zagospodarowania mały salon z aneksem kuchennym dodatkowe zagracanie tego pomieszczenia raczej nie jest dobrym pomysłem. Wtedy zamiast stołu czy wyspy lepiej postawić na wysoki blat, który będzie pełnił rolę stołu. Tak urządzona kuchnia będzie funkcjonalna i praktyczna.

Bez względu na to, jaki posiadamy metraż do zagospodarowania, salon powinien spełniać oczekiwania domowników, a nie sporadycznie zapraszanych gości. Dlatego w pierwszej kolejności należy realizować swoje potrzeby, a dopiero później zastanawiać się, czy w pomieszczeniu tym będzie można organizować imprezy. Najlepiej znaleźć złoty środek pomiędzy jednym a drugim.

 


Pokaż więcej