Jak urządzić mały balkon?

Nie każdy z nas jest szczęśliwym właścicielem domu z ogrodem. Większość z nas musi się zadowolić małym balkonem w bloku. Jak zaaranżować taką przestrzeń?

Jak urządzić mały balkon w bloku?

Dzięki praktycznym pomysłom na mały balkon w bloku możemy stworzyć alternatywę dla tarasu z niewielkim ogródkiem. Rano będziemy mogli się delektować śniadaniem, a po południu relaksować na leżaku z ulubioną książką i kubkiem kawy. Kluczową kwestię w aranżacji małego balkonu w bloku odgrywać będzie to, na jaką stronę wychodzi, na którym piętrze się znajduje i czy jest on zadaszony. Wszystko to wpłynie na dobór roślin oraz ewentualnych mebli.

Jaka podłoga na balkonie?

Aranżując mały balkon,w pierwszej kolejności zajmijmy się podłogą. Dobrze, by była wyłożona płytkami gresowymi, które są odporne na uszkodzenia, estetyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Najlepiej postawić na gres mrozoodporny, który sprawdzi się w sezonie zimowym oraz antypoślizgowy, po którym bez obaw poruszać będą się małe dzieci oraz osoby starsze. Nie bez znaczenia jest również klasa ścieralności płytek – im wyższa, tym będą one bardziej wytrzymałe.

Na balkonie dobrze sprawdzą się kafelki w jasnych odcieniach, które ładnie odbijają światło i nie widać na nich zacieków po deszczu. Ciekawie będą się prezentować także te imitujące drewno czy kostkę brukową. Kładąc kafelki, pamiętaj o mrozoodpornym kleju i elastycznych fugach. Ciekawą inspiracją na podłogę na małym balkonie jest sztuczna trawa, dzięki której poczujemy się jak w prawdziwym ogrodzie.

Jak wybrać meble balkonowe?

Meble na mały balkon w bloku należy wybierać rozważnie, jako że każdy metr kwadratowy ma tu ogromne znaczenie. Najbardziej praktyczny  wydaje się zestaw składający się ze stolika oraz kilku krzeseł. Najlepiej, by były składane lub sztaplowane, co znacząco ułatwi ich przechowywanie i pozwoli na zaoszczędzenie miejsca. Alternatywę dla klasycznego stołu stanowi model mocowany do balustrady, z możliwością opuszczania i podnoszenia blatu.

Dobrze sprawdzi się także stolik na balkon w formie tacy. Na wąski mały balkon w bloku warto wstawić meble w kształcie kwadratu, prostokąta lub trójkąta. Bardzo efektownie prezentować się będą meble na balkon ze skrzynek, które możemy wykonać samodzielnie. Warto, aby znalazła się tu również szafka, w której będziemy przechowywać niezbędne akcesoria – np. konewkę czy ziemię do kwiatów.

Jakie kwiaty na mały balkon?

Kwiaty na balkon w bloku możemy umieścić w doniczkach zamontowanych na balustradzie. Jeżeli balkon jest nieco większy, da się tam wstawić niewielkie drzewko, na przykład karłowatą jabłonkę lub ozdobne donice z roślinami takimi, jak azalie, niezapominajki czy małe tuje. Na naszym balkonie zaaranżować możemy także kącik ze świeżymi ziołami i ulubionymi warzywami, co da nam namiastkę prawdziwego ogrodu.

Jak ozdobić balkon?

Lampiony na balkon doskonale sprawdzą się w ciepłe, letnie wieczory. Nasze meble przyozdobić możemy natomiast kolorowymi poduszkami na balkon. Jeżeli chcemy odgrodzić się od sąsiadów i przechodniów, zaopatrzymy się w zasłony na balkon.

Stosując się do powyższych porad, nawet najmniejszy balkon w bloku nabierze niebanalnego charakteru.

Zobacz również