Kategorie

Konto

Koszyk

Jak urządzić małą kuchnię? 10 wskazówek

Opublikowano: sie 30,2022 09:45

Jak urządzić małą kuchnię? 10 wskazówek

Sztuką jest urządzić małą kuchnię w taki sposób, aby była jednocześnie funkcjonalna i przestronna. Na zagospodarowanie małej przestrzeni potrzebny jest pomysł. Wbrew pozorom trudności związane z niewielkim metrażem mogą stać się inspiracją do urządzenia małej kuchni w ciekawszy i bardziej oryginalny sposób. O czym należy pamiętać, urządzając małą kuchnię?

Spis treści

Mała kuchnia w bloku – jak urządzić?

Mała kuchnia w bloku to duże wyzwanie, jeśli chodzi o aranżację. Planując, jak urządzić małą kuchnię w bloku, dobrze jest znać kilka zasad, które uchronią nas przed popełnieniem poważnych błędów. Oczywiście przy małej przestrzeni chcielibyśmy wykorzystać każdy centymetr na szafki i sprzęt AGD, ale to tylko sprawi, że kuchnia będzie wydawać się jeszcze ciaśniejsza niż jest w rzeczywistości.

Zatem jak urządzić bardzo małą kuchnię i jednocześnie jej nie zagracić? Warto zrezygnować z wysokiej zabudowy górnej, a postawić na niskie meble do kuchni, najlepiej przeszklone. Ten trik optycznie powiększy pomieszczenie. Nad blatem można powiesić proste półki, które będą alternatywą dla pełnych szafek. Dobrym rozwiązaniem są też szafki i stoły na kółkach, które w zależności od potrzeb będzie można przesuwać i zmieniać ich miejsce.

Jak urządzić małą kuchnię z salonem?

W małych mieszkaniach kuchnia dość często połączona jest z salonem, wtedy podczas remontu trzeba się jeszcze bardziej nagimnastykować, żeby wszystko razem tworzyło spójną całość. Mała kuchnia z salonem powinna posiadać element, który będzie wyraźnie odgraniczał jedną część od drugiej. Może to być wyspa, lada lub blat – ważne, by obie strefy były od siebie w jakiś sposób oddzielone.

Zastanawiając się, jak urządzić małą kuchnię z salonem, należy pamiętać, że jest to jedno pomieszczenie. Trzeba więc trzymać się tej samej estetyki i stylu. Dobrze jest wybrać taki sam kolor ścian i jednakowy rodzaj podłóg. Ważną rolę odgrywa też oświetlenie, które powinno być spójne i odpowiednio rozmieszczone.

Mała kuchnia z wyspą

Każda kuchnia bez względu na rozmiar może być piękna. Czasem urzeka klasyką i tradycyjnymi rozwiązaniami, innym razem zaskakuje powiewem nowoczesności. Bez względu na wybrany styl zastosowane w kuchni rozwiązania powinny zachwycać funkcjonalnością i praktycznością.

Ostatnio modna stała się kuchnia z wyspą na środku. Aranżacja uwzględniająca wyspę kuchenną najlepiej sprawdzi się w małych kuchniach, ale otwartych na salon. Odległość pomiędzy szafkami powinna wynosić co najmniej 90 cm, jednak najlepiej, by był to ponad 1 m. Jeśli po dokonaniu wstępnych pomiarów okazuje się, że twoja kuchnia nie dysponuje taką przestrzenią, najlepiej zrezygnować z budowy wyspy. Mogłaby ona tylko zagracić całe pomieszczenie i sprawić, że trudno będzie się po nim poruszać.

Jak urządzić małą kuchnię z oknem?

Nie każdy ma duży dom i ogród, gdzie widok z kuchni rozpościera się na taras. Ale mała kuchnia z oknem również może być urocza na swój sposób. Oczywiście trzeba będzie włożyć w to sporo pracy i wysiłku, ale efekty z pewnością wynagrodzą nasze poświęcenie.

Najważniejsze, by na etapie przygotowywania projektu wziąć pod uwagę okno. Nawet gdy kuchnia jest mała, nie powinno się go w żaden sposób przysłaniać i ograniczać dostępu do światła. Dlatego też szafki nie powinny na nie nachodzić. Można za to zamiast parapetu przedłużyć blat roboczy aż pod okno i zyskać więcej miejsca do przygotowywania posiłków.

W małej kuchni, z oknem czy bez, dobrze jest zastosować jasną kolorystykę, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawać się większe niż w rzeczywistości. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, zainwestuj w szafki z systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Warto pomyśleć też nad wysuwanym blatem, który będzie można potraktować jako stolik.

Może zainteresują Cię również:

5 akcesoriów kuchennych, które sprawią, że codzienne gotowanie będzie znacznie przyjemniejsze

Jakie krzesła do kuchni? 3 najmodniejsze!

Meble kuchenne – jak je wybrać?

Zestawy mebli kuchennych

Stoliki kuchenne

Stoły kuchenne

 

SZAFKA KUCHENNA POD ZLEWOZMYWAK OLIWIA S 80cm BIAŁA
SZAFKA KUCHENNA S60 D2 Z BLATEM LIMA
248,46 zł
  • 30 osób kupiło
SZAFKA KUCHENNA S80 SZ3 Z BLATEM LIMA
377,61 zł
  • 26 osób kupiło
SZAFKA KUCHENNA S80 D2 Z BLATEM LIMA
280,44 zł
  • 23 osoby kupiły
SZAFKA KUCHENNA NAROŻNA S90/90N Z BLATEM LIMA
SZAFKA KUCHENNA S50 D1SZ1 Z BLATEM LIMA
258,30 zł
  • 20 osób kupiło
SZAFKA KUCHENNA POD PIEKARNIK OLIWIA S 60cm BIAŁA
SZAFKA KUCHENNA OLIWIA S 40cm 4S BIAŁA
298,89 zł
  • 12 osób kupiło
WISZĄCA SZAFKA KUCHENNA OLIWIA W 80cm BIAŁA
SZAFKA KUCHENNA S40 SZ4 Z BLATEM LIMA
295,20 zł
  • 9 osób kupiło
SZAFKA KUCHENNA OLIWIA S 60cm 3S BIAŁA
SZAFKA KUCHENNA S60 SZ3 Z BLATEM LIMA
345,63 zł
  • 7 osób kupiło
WISZĄCA SZAFKA KUCHENNA OLIWIA W 60cm BIAŁA
SZAFKA KUCHENNA WISZĄCA W 50cm D1 H720 LIMA
WISZĄCA SZAFKA KUCHENNA NAROŻNA OLIWIA W 60/60cm BIAŁA
WISZĄCA SZAFKA KUCHENNA OKAPOWA OLIWIA W 60cm BIAŁA
WISZĄCA SZAFKA KUCHENNA OLIWIA W 40cm BIAŁA
Wisząca podwójna szafka kuchenna Oliwia W 40 cm biała
SZAFKA KUCHENNA WISZĄCA W50 D1 LIMA
154,98 zł
  • 1 osoba kupiła
WISZĄCA SZAFKA KUCHENNA OLIWIA W 30cm BIAŁA