Kategorie

Konto

Koszyk

Jak urządzić dom w stylu prowansalskim? Podpowiadamy!

Opublikowano: sie 22,2022 12:09

Jak urządzić dom w stylu prowansalskim? Podpowiadamy!

Styl prowansalski jest ponadczasowy, ciepły i przyjemny dla oka. Klimat wnętrz w tym stylu przywołuje na myśl wrzosowe i lawendowe pola, leniwe letnie popołudnia i nadaje całemu mieszkaniu spokojnego charakteru. Jak urządzić dom w stylu prowansalskim, żeby cała koncepcja była spójna, a poszczególne pomieszczenia do siebie pasowały?

Dom w stylu prowansalskim – czyli jakim?

Domy w stylu prowansalskim  najczęściej są urządzane w taki sposób, żeby jak najwięcej elementów przywoływało Prowansję. Jeżeli chcesz urządzić swój dom w tym stylu, postaw na kilka charakterystycznych akcentów – jeżeli będziesz się ich konsekwentnie trzymał, stworzysz wnętrze, w którym z przyjemnością będziesz mógł odpoczywać.

Mieszkanie w stylu prowansalskim zwykle ma kuchnię wyłożoną płytkami z terakoty. Najczęściej mają one piaskowy odcień i nieregularną fakturę. Pamiętaj o wykończeniu kuchni przy pomocy mebli – białe, przeszklone witryny ozdób wzorami lawendy lub wrzosów. Nie zapominaj również o szerokich, drewnianych deskach, najlepiej stylizowanych na surowe drewno. Wnętrze domu w stylu prowansalskim to – w przeciwieństwie do np. stylu skandynawskiego – nie tylko puste, pomalowane ściany. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie tynku strukturalnego: jeżeli położysz go nieregularnie, uzyskasz dodatkowy, ciekawy efekt. Oprócz tego nie zapomnij wyłożyć na półki kredensu kuchennych dodatków i zastawy, najlepiej z motywami roślinnymi.

Aranżacja mieszkania w stylu prowansalskim wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać na początku. Dodatkowo wystrój mieszkania w stylu prowansalskim wcale nie wymaga – wbrew pozorom – dużych nakładów finansowych. Większość rzeczy możesz zrobić samodzielnie – np. ozdobienie mebli motywami kwiatowymi – co jest nie tylko tańsze, ale również bardzo modne!

Jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?

Oprócz mebli w tym stylu skup się na dodatkach. Wyposażenie domu w stylu prowansalskim wbrew pozorom nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli chcesz podkreślić prowansalski klimat swojego domu, dobierz proste i drewniane meble, które są stylizowane na surowe drewno. Tak naprawdę im prostsze meble, zwłaszcza krzesła, tym lepiej. Dodatkowo nie zapominaj o drewnie w kuchni i łazience. Możesz postawić na wierzchu świeczniki, mydelniczki, miski, półmiski, a także metalowe, niskie kubki z motywami kwiatowymi. W kuchni zrezygnuj z minimalistycznej zabudowy – postaw na naturę, a także przeszklone witryny i szafki z drewnianymi frontami. Jeżeli chodzi o dekoracje domu w stylu prowansalskim, to najlepiej sprawdzą się grube, „gniecione” zasłony , obrazy w pastelowych, delikatnych kolorach, zdjęcia lub obrazy przedstawiające wrzosowe pola, pledy i poduszki w lawendowych odcieniach, a także błękitne, fioletowe lub piaskowe koce.

Jak tanio urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?

Meble w stylu prowansalskim możesz zrobić sam – zwłaszcza jeżeli chodzi o większe gabaryty, jak np. wspomniane już witryny. Możesz kupić białe szafki, które później ozdobisz samodzielnie przy pomocy szablonów i farby, ale możesz również kupić gotowe dekoracje w stylu prowansalskim. Dość tanie są szczególnie lampy stołowe w stylu prowansalskim. Lampa w tym stylu powinna mieć jasny klosz, z kolei podstawa może być biała lub drewniana i mieć eleganckie zdobienia.

Styl prowansalski opiera się głównie na białych, piaskowych i fioletowych kolorach, drewnie i motywach kwiatowych (wrzosy i lawenda). W tym stylu nie ma miejsca na minimalizm (oprócz mebli), zwłaszcza jeżeli chodzi o kolory mebli czy okna. Pamiętaj tylko, żeby starać się wypośrodkować ilość dodatków, aby nie zagracić pomieszczenia i nie przyćmić ciepłego, przyjaznego charakteru wnętrza zbyt dużą ilością kwiatów, zasłon, koców czy poduszek.

Akcesoria Na Halloween - SUPER WIELKI PAJĄK
Zawieszka halloween "Nietoperze", 3 szt.
Baner "Halloween", PartyDeco, 175 cm
13,99 zł
  • 2 osoby kupiły
Pikery "Halloween Czaszki", 6 szt
3,59 zł
  • 2 osoby kupiły
Naklejki party "Dynie złe", 3 szt
5,99 zł
  • 2 osoby kupiły
Zestaw Na Halloween - Krwawe CZĘŚCI CIAŁA
HL25 Lampion DYNIA świecący LED HALLOWEEN
Tuba strzelająca "Halloween", 15 cm, Carnival Toys
Dekoracja "Pająk", czarny, AMSCAN, 8 szt
Słomki "Halloween Koty", 24 cm, 6 szt
DEKORACJA na halloween WOREK KOŚCI szkielet 13 szt
Dekoracja "Pająk", czarny, GUIRCA, 2 szt
Dekoracja "Pajęczyna Nylon", zielona, 60 g
Akcesoria Na Halloween - CZOŁGAJĄCE SIĘ DUCHY
Dekoracja "Kruk", 20 cm
28,99 zł
  • 1 osoba kupiła
Dekoracja "Świeczka", Funny Fashion
NAKLEJKI HALLOWEEN PAJĘCZYNA,