Jak uruchomić auto przy użyciu kabli rozruchowych?

Współczesne akumulatory samochodowe pozwalają na zmagazynowanie na długi czas dużej ilości energii. Jednak siłą rzeczy prędzej czy później każde urządzenie tego typu może się rozładować. Zdarza się to szczególnie zimą oraz wtedy, gdy pojazd nie jest używany przez dłuższy czas. Co zrobić w takiej sytuacji? Jedynym rozwiązaniem jest podłączenie akumulatora do prostownika.

Problem z akumulatorem – co robić?

Dobrze naładowany akumulator pozwoli na uruchomienie auta nawet podczas największych mrozów. Problemy  pojawiają się wtedy, gdy akumulator jest już stary, nie trzyma dobrze napięcia, lub gdy przez przypadek zostawiliśmy w aucie włączone światła czy radio. Oznaki rozładowania akumulatora zauważalne są dużo wcześniej. Można je rozpoznać po długo kręcącym się rozruszniku, czy konieczności dwukrotnego uruchamiania auta. W takich przypadkach często zbawienne będzie wyjęcie akumulatora z samochodu i podładowanie go za pomocą prostownika.

Jakie kupić kable rozruchowe?

Jeśli jednak okazało się, że samochód nie chce odpalić i nie mamy możliwości naładowania go za pomocą prostownika, ostatnią deską ratunku będą kable rozruchowe.

I to jeden z powodów, dla którego warto mieć w aucie własne przewody – szczególnie, że ich koszt nie jest wysoki. W marketach kable rozruchowe można kupić już za około 20-50 zł. Najlepsze kable do samochodów osobowych kosztują dwa-trzy razy więcej – czyli w dalszym ciągu niewiele. Wybierając kable rozruchowe, należy zwrócić uwagę na ich długość (na ogół zaleca się około 2,5 m). Inną ważną cechą jest maksymalny poziom natężenia prądu, które powinno wynosić między 400 a 600 A.

Jak podłączyć kable do akumulatora?

Samo posiadanie kabli rozruchowych nie wystarczy do uruchomienia samochodu. Należy je także odpowiednio podpiąć do akumulatorów w samochodzie ładującym i rozładowanym. Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Ustaw samochody blisko siebie, wyłącz silnik i otwórz maski.
  2. Sprawdź stan klem akumulatorów – zabrudzenia mogą bowiem utrudnić ładowanie.
  3. Podłącz plus kabla do plusa akumulatora ładującego.
  4. Podłącz drugi plus kabla do plusa akumulatora ładowanego.
  5. Podłącz minus kabla z minusem akumulatora ładującego.
  6. Podłącz drugi minus kabla do uziemienia – może to być np. metalowy element silnika auta.
  7. Uruchom silnik w sprawnym samochodzie.
  8. Spróbuj uruchomić auto z rozładowanym akumulatorem.

Jeśli po 5-6 próbach nie uda się uruchomić silnika, najprawdopodobniej jedynym rozwiązaniem będzie ładowanie prostownikiem. Pamiętaj, by odłączać kable w dokładnie odwrotnej kolejności.

O czym jeszcze warto wiedzieć, podłączając przewody?

Chcąc podładować własny akumulator, warto pamiętać, by przypadkiem nie „uziemić” też drugiego samochodu. Sytuacja taka może nastąpić w przypadku, gdy auto ładujące będzie miało dużo mniej pojemny akumulator niż ładowane. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy próbujemy pomóc „benzyniakiem” kierowcy samochodu z silnikiem diesla. Optymalnym rozwiązaniem jest, gdy różnica w pojemności jest jak najmniejsza.

Ile kosztują dobre kable rozruchowe?

Wiele osób, kupując przewody rozruchowe, zwraca uwagę tylko na cenę. Wychodzi bowiem z założenia, że nie ma sensu wydawanie pieniędzy na przyrząd używany raz na kilkanaście miesięcy czy nawet kilka lat. Takie podejście jest nierozsądne, gdyż najtańsze kable rozruchowe będą po prostu fatalnej jakości, co może spowodować ich niewłaściwe działanie.

Dlatego kupuj przewody chociażby ze średniej półki, których parametry będą wystarczające dla posiadanego auta. A gdzie kupić dobrej jakości kable rozruchowe w atrakcyjnych cenach? Z pewnością warto spróbować na platformie Arena.pl, na której znaleźć można też inne akcesoria motoryzacyjne, takie jak: wycieraczki, dywaniki czy nawet wideorejestratory.

 

Zobacz również