Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna to niezwykle stresujące spotkanie dla każdej osoby ubiegającej się o pracę. Odpowiednio dobrany strój na taką okazję stanowić będzie potwierdzenie naszych kompetencji i szacunku dla potencjalnego przyszłego pracodawcy. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać, kompletując strój na rozmowę o pracę.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jak mówi powiedzenie: „pierwsze wrażenie robi się tylko raz”. W związku z tym warto poświęcić nieco więcej czasu na skompletowanie stroju na takie spotkanie. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Najlepiej dowiedzieć się, jakiego rodzaju dress code obowiązuje w danym miejscu pracy. Bezpiecznym, uniwersalnym rozwiązaniem będzie styl smart casual, czyli delikatna, sportowa elegancja. Tego typu strój na rozmowę kwalifikacyjną to gwarancja sukcesu, bez obaw, że ubierzesz się w sposób zbyt formalny.

W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Na pewno należy zrezygnować z krzykliwych barw oraz rzucających się w oczy wzorów. Zamiast tego dobrze jest postawić na odzież w stonowanych, neutralnych, ponadczasowych barwach, takich jak czerń, granat, brąz, beż czy delikatne, pastelowe odcienie.

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną powinien być nie tylko modny, lecz także czysty i schludny. Zadbajmy więc o dokładne wyprasowanie poszczególnych elementów naszej stylizacji i wypastowanie butów. Strój na rozmowę kwalifikacyjną musi być także wygodny. Jedynie wówczas będziemy się czuli w pełni komfortowo i mogli skupić na merytorycznej części spotkania.

Rozmowa kwalifikacyjna – strój damski

Kobiety na rozmowę kwalifikacyjną mogą włożyć garsonkę. To rodzaj ubioru składającego się ze spódnicy oraz marynarki wykonanych z tego samego materiału. Najlepiej sprawdzi się tu spódnica ołówkowa za kolano. Alternatywą może być kostium, w skład którego wchodzi marynarka oraz spodnie. Doskonałe rozwiązanie stanowić będzie zestaw o klasycznym kroju, lekko dopasowany do naszej sylwetki. Do spodni lub spódnicy najlepiej włożyć koszulę. Wybierając ją, upewnijmy się, że jest ona idealnie skrojona – nie może się marszczyć ani odstawać czy rozchodzić na biuście. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na rozmowę kwalifikacyjną założyć sukienkę.

Bezpieczna propozycja to prosty model do kolan z rękawem krótkim, ¾ lub długim. Z tym, że nie może mieć zbyt dużego dekoltu ani odsłaniać pleców. Uzupełnieniem takiego stroju powinny być eleganckie, proste, pozbawione ozdób półbuty zakrywające palce u stóp, których obcas nie będzie większy niż 7 centymetrów. Do tego obowiązkowo cieliste rajstopy. Biżuteria na rozmowę o pracę niech będzie minimalistyczna, by zbytnio nie rzucała się w oczy.

Rozmowa kwalifikacyjna – strój męski

Jeżeli chcemy wyglądać w pełni profesjonalnie na rozmowie o pracę, zdecydujmy się na elegancki garnitur o klasycznym kroju i w stonowanej ciemnej barwie. Dobrze sprawdzi się tu model czarny, granatowy lub grafitowy. Pod spód włóżmy natomiast białą, lekko taliowaną koszulę. Strój na rozmowę o pracę nie obędzie się bez krawata. Najlepiej, by był on ciemniejszy od koszuli, wełniany, gładki, bez dużych wzorów. Do tego obowiązkowo eleganckie, dobrze wypastowane półbuty. Uzupełnieniem takiego stroju będą: odpowiednio dopasowany zegarek oraz spinki do mankietów.

Kiedy sytuacja wymaga nieco mniej formalnego stroju, bez obaw włożyć możemy spodnie typu chinosy, koszulę z długim rękawem oraz dopasowaną marynarkę.

Ubierając się w ten sposób na rozmowę o pracę, możemy być pewni, że nie popełnimy gafy i wzbudzimy pozytywne wrażenie u naszego przyszłego pracodawcy.

 

Zobacz również